Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 68)
Milé deti, maminky a oteckovia, aj babičky a dedkovia. Vlastne milí všetci. S maminkou sme vám vymysleli rozprávku o veľkom dobyvateľovi, ktorý sa dozvedel, že kdesi uprostred hlbokého pralesa žije domorodý kmeň Ubu, a rozhodol sa ho nájsť. Nie preto, žeby chcel kmeň spoznať, ale pre legendy, ktoré o ňom chyrovali. Ak by boli pravdivé, kmeň Ubu by bol najbohatším na celom svete. Kvôli diamantom.
Rodiny kmeňa Ubu totiž sedávali na diamantoch, spávali na diamantoch, jedli z diamantových misiek a diamantovými nástrojmi stavali svoje diamantové príbytky. A prečo sú diamanty také dôležité? Nuž, diamant je veľmi drahý. Ľudia si ho veľmi cenia. Je najtvrdším kameňom na svete. Nerastom, minerálom, tvrdí maminka.
Dobyvateľ skúmal, hľadal, maskoval sa, nech vyzerá ako prales. Ak si ho Ubuovia nevšimnú, nebudú sa skrývať ani utekať. Raz bol kríkom, inokedy stromčekom s červenými bobuľami, ktoré chutia sladko ako… Hmmm, maliny. A vtedy ich zbadal. Ubuov! Neveril vlastným očiam. Legendy boli pravdivé. Žili skutočne medzi diamantmi. Bolo ich toľko, že ich nevedel spočítať. Žiarili ako dobyvateľovi zažiarili oči.
Dobyvateľ vyšiel z úkrytu a prestal byť kríkom. Ubuovia neutiekli, nezľakli sa, ale neznámeho muža privítali a pohostili. Najedol sa, napil, zatancoval si aj zaspieval. Na noc ho uložili na najnádhernejšiu posteľ z diamantov. Keď na nej ležal, diamanty neboli tvrdé, naopak, hriali ho a boli mäkkučké ako mamina náruč. Ako je to možné? Dobyvateľ to nechcel zisťovať. Chcel diamanty zobrať a odísť. Chcel byť bohatý ako Ubuovia.
Hoci sa mu Ubuovia neznámym jazykom snažili vysvetliť, že diamanty nesmie brať preč, neposlúchol, nedbal o to. Z reči ich rúk vyrozumel, vraj stratia svoju moc. Diamanty Ubuo majú vraj inú podstatu, iný význam, než si myslí dobyvateľ. „To nie sú diamanty. Áno, ide o najdrahší, najtvrdší, najcennejší nerast sveta,“ vysvetľovali Ubuovia rukami. „Ak ale veríš v ich falošnú podstatu, premenia sa.“ „Premenia? A na čo?“ pýtal sa dobyvateľ. „Predsa na pravú podstatu. Na to, čím skutočne diamanty sú.“
Dobyvateľ si jedného večera nabral plné vrecká diamantov, nabral si ich do tašiek a košov a od Ubuov odišiel bez rozlúčky. Putoval celú noc, aby ho nedobehli. Ráno si dovolil oddýchnuť a zadriemal. Po prebudení bolo slnko vysoko na oblohe. Dobyvateľ bol šťastný. Teraz bude najbohatším dobyvateľom na svete. Poobzeral sa vôkol seba a zostal nemilo prekvapený. Diamantov nebolo. Vo vreckách nemal kamene, boli len premočené. Aj tašky mal premočené. Aj v košoch bolo vlhko. Čo je to za tekutinu? Voda? Nie, veď je slaná! Čo je to za skutočnú podstatu diamantov kmeňa Ubu?
Vrátil sa späť pokorený a pokorný. Rozhodol sa Ubuov počúvať. Pred dobyvateľa sa postavilo dieťa. Usmialo sa a privrelo oči. Spod viečok mu začali vytekať slzy. Ubuovia priniesli kalíšok a slzy doň zachytili. Ako však padali, menili sa na diamanty. Keď dieťa otvorilo oči, šťastne sa usmialo a odbehlo sa hrať. Dobyvateľ porozumel. „Kto si slzy cení ako najdrahší diamant, ten bude najbohatším človekom na svete,“ povedal.
Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky
____________________________________________________
Volám sa Alžbetka. Mám päť rokov. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.
Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 67)
Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, ktorý nájdete tiež oblasti Stĺpček.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok