Podporte imunitu detí prírodnou cestou | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Podporte imunitu detí prírodnou cestou

Podporte imunitu detí prírodnou cestou

Imunitný systém človeka je nepochybne jedným z najdôležitejších. Umožňuje rozpoznať a prostredníctvom rôznych typov bielych krviniek ničiť škodlivé vírusy a baktérie, ktoré sú pôvodcami mnohých ochorení. Našu obranyschopnosť ovplyvňuje v pozitívnom aj v negatívnom zmysle  mnoho faktorov.

Medzi pozitívne faktory, ktoré významným spôsobom posilňujú našu imunitu, patrí kvalitný a dlhý spánok, pravidelný pohyb a zdravé stravovanie, najmä s obsahom prírodných zdrojov vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a ďalších látok, ktoré majú pozitívny  vplyv na imunitu. Naopak to, čo našu imunitu výrazne oslabuje, je napríklad fajčenie a dlhodobý stres. Preto je dôležité imunitu posilňovať a to najlepšie prírodnou cestou.

RAKYTNÍK – MULTIVITAMÍN Z PRÍRODY
Takýchto „produktov“ z prírody je celý rad, takže si skôr predstavme také, ktoré možno nepoznáme, hoci ich prínos pre imunitu je skutočne  významný. Napríklad rakytník rešetliakový – krovitá rastlina, ktorá sa vyznačuje sýtooranžovými plodmi veľkosti do 1 cm.

Práve plody rakytníka predstavujú skutočne unikátnu pokladnicu plnú bioaktívnych látok, ktorých sa zatiaľ zistilo asi 200. Najvýznamnejšie z nich sú napríklad  omega mastné kyseliny, ktoré sú veľmi dôležité, pretože naše telo si ich  nedokáže samo vyrobiť.  Majú kľúčový význam pre správnu činnosť mozgu, správny rast a vývoj a znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Plody rakytníka ďalej obsahujú spektrum 17 vitamínov vrátane  vitamínu C, a to až 25-krát viac ako v citrusových plodoch. Práve  prírodný vitamín C je jedným z najvýznamnejších z pohľadu podpory imunity. Vitamín C sa v prírode vždy vyskytuje v komplexe s bioflavonoidmi, ďalšími látkami, ktoré účinok vitamínu C výrazne  podporujú a zabezpečujú tak oveľa vyššiu vstrebateľnosť.

HLIVA USTRICOVÁ – ZÁZRAČNÝ VŠELIEK
Medzi ďalšie zaujímavé poklady z prírody na podporu imunity patria aj  liečivé huby, čo málokto vie. Hliva ustricová, huba ktorú si môžeme kúpiť v obchodnej sieti či na trhu s ovocím a zeleninou, obsahuje celý rad  cenných látok, ktoré sú telu prospešné. Najznámejšími a aj  najvýznamnejšími sú najmä hubové polysacharidy a z nich potom  betaglukány. Tie dokážu v tele prostredníctvom špecifických receptorov  aktivovať a posilňovať činnosť makrofágov, čo je druh bielych krviniek, ktoré aktívne hľadajú najmä vírusy alebo mikróby, ktoré dokážu pohltiť a zničiť. Účinky betaglukánov na imunitu sa už preukázali v mnohých  klinických štúdiách.

Okrem betaglukánov sa v hlive ustricovej vyskytuje celý rad ďalších prospešných látok, z ktorých asi najvýznamnejšou je lovastatín. Patrí do skupiny tzv. statínov – látok, ktoré znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi a pôsobia tak preventívne proti rozvoju  aterosklerózy a ochoreniam srdca a ciev. Zatiaľ čo syntetické statíny majú celý rad vedľajších účinkov, lovastatín obsiahnutý v hlive ustricovej žiadne vedľajšie účinky nemá a pritom má pri dlhodobom podávaní porovnateľnú účinnosť.

Hliva ustricová ďalej obsahuje stopové prvky, vitamíny B, D, C, K a hubovú vlákninu, ktorá na seba dokáže viazať škodlivé látky a pomáha ich vylučovať.

(red)
časopis Dieťa

Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok