Prináša okrem množstva iných aj tieto témy:
Hormonálnou jogou k vytúženému dieťatku
Hormonálna jogová terapia podľa Dinah Rodriguesovej, brazílskej psychologičky a jogovej terapeutky, nahliada na neplodnosť rovnako ako na ďalšie zdravotné problémy spojené s hormónmi celostne. Neoddeľuje telo a myseľ a jej sústava cvikov pôsobí na všetkých úrovniach – fyzickej, emocionálnej a v neposlednom rade aj energetickej. Vedomá práca so svojím telom pomáha priviesť pozornosť nazad k sebe samej a umožňuje prepojenie so svojím ženským Ja.
Cisársky rez – dva príbehy 2)
Počet cisárskych rezov na Slovensku alarmujúco rastie. Posledné štatistiky uvádzajú čísla nad 30 percent, vysoko nad európskym priemerom. Štúdie dokazujú, že ide o nebezpečnejšiu formu pôrodu ako vaginálny pôrod, a to tak pre rodičku, ako aj pre plod, s mnohými možnými komplikáciami. Na Slovensku o vedení pôrodu rozhoduje pôrodník po súhlase rodičky, teda sa predpokladá, že k cisárskemu rezu sa pristupuje len v nevyhnutných a indikovaných prípadoch. Na žiadosť rodičky sa oficiálne nevykonáva. Keďže ide o častý jav, okolo ktorého vládne veľa predsudkov a povier, prinášame pohľad dvoch žien. Dve tehotenstvá, dva pôrody cisárskym rezom pre rovnaký dôvod, ale aj tak dva rôzne príbehy z dvoch rôznych (štátnych) pôrodníc.
Dojčenie – zdroj materinskej sily 3)
Separácia a jej následky
Tretia kapitola knihy Ursuly Henzinger „Dojčenie: zdroj materinskej sily“ hovorí o histórii oddeľovania matky od dieťaťa a o tom, ako sa to deje teraz a čo po separácii nasleduje. Rozoberá, aký význam má vzťah, ktorý si matka buduje s dieťaťom hneď po pôrode z pohľadu humánnej etológie. Prečo v prírode mláďa po pôrode nikdy nezostáva bez matky?
Detské oblečenie – vplýva na stav pokožky našich ratolestí?
Viete, že za ťažkosťami s detskou kožou sa môže skrývať oblečenie našich detí? Práve naň sme zamerali pozornosť v rozhovore s kožnou lekárkou MUDr. Reginou Paulinyovou z odbornej kožnej ambulancie BeneDerma, ktorá lieči nielen dospelých, ale aj detských pacientov. Do jej ambulancie prichádza veľa rodičov s deťmi pre ťažkosti s atopickým ekzémom, seboroickou dermatitídou či s citlivou pokožkou.
Keď mamu bolí chrbát
Keď je bábätko v brušku, majú mamičky ešte čas pre seba. Zájdu na masáž či pravidelné cvičenie, môžu si oddýchnúť a dlhšie si cez víkend pospať. No keď príde drobec na svet a začne sa kolotoč úplne nových povinností, s inými pohybovými stereotypmi, úplne zmeneným časovým harmonogramom a už vôbec nie s pravidelným spánkom, vtedy sa začína ozývať naša opora – chrbtica. Zo začiatku to býva občasné pichnutie, ktoré prechádza do stuhnutosti svalov a končí bolesťou.
Mamičkovská skúsenosť
Prípad malej brady
Mamička Simona sa s nami podelila o skúsenosti s dojčením dieťatka, ktoré sa odmietalo prisať. Čo napokon pomohlo pri ťažkostiach s dojčením bábätka s malou bradou?
Bazálne zmysly – základ pre zdravý život 2/2
Ako súvisí lozenie po stromoch a preliezačkách s písaním a matematikou?
Sú rôzne spôsoby, ako sa človek učí. Každý z nás môže u seba objaviť jeden či viacero prevládajúcich spôsobov, ako sa najlepšie učí a orientuje vo svete. Malé dieťa však nemá k dispozícii logické myslenie, iba sa mu postupne učí. Spoznáva svet a samo seba cez svoje telo, prostredníctvom zážitkov, ktoré vníma telesne. Potrebuje si veci ohmatať (tie najmenšie deti aj ústami), potrebuje zažiť teplo i chlad, mokro a sucho, potrebuje mať čo najviac prirodzeného pohybu. Abstraktné vysvetlenia a poučky budú ako spôsob vyučovania vhodné až od puberty, keď sa spolu s telesným pohlavným dozretím uvoľnia sily na abstraktné myslenie a mladý človek mal dovtedy (azda) možnosť nazbierať čo najviac skúseností, zážitkov z reálneho sveta.
Otec a materská
V právnej poradni tentoraz JUDr. Mária Dvončová odpovedá na otázku, či môže na materskú dovolenku nastúpiť i otec dieťaťa? Môže aj on poberať materské?
Logopedická abeceda 3)
Praktické rady a tipy logopedičky sa tentoraz zamerajú na hlásky P a B. Podľa miesta artikulácie ich nazývame aj perno-perné. Pri artikulácii hlások P, B vytvoríme záver oboma perami. Nasleduje jeho náhle zrušenie v podobe explózie, krátkeho výbuchu. Jazyk sa na artikulácii nezúčastňuje. Logopedická rozcvička a hry so slovami pomôžu zvládnuť ťažkosti vášho dieťatka s výslovnosťou P a B.
Raná starostlivosť 2)
Testovanie zraku môže byť aj hra
Koľko toho moje dieťa vidí a ako vlastne vidí? Rodičom detí so zrakovým znevýhodnením veľa nehovorí určenie diagnózy u očného lekára a stanovenie dioptrií. Prečo malú nebavia maľovanky a akú obrázkovú knižku kúpiť, aby môj synček vedel rozlíšiť potrebné detaily? Aj s takýmito otázkami chodia rodičia so svojimi drobcami na posúdenie zrakových funkcií do Centra Ranej starostlivosti v bratislavskej Rači. Nie, nejde o nič nepríjemné. Žiadne biele plášte, žiadny časový stres. Ako keby ste sa hrali.
Zastavenia nad výchovou 19)
Moje, tvoje a naše deti – o patchworkovej rodine
Rodiny môžu mať a majú rôznu štruktúru. Neznalosť seba, zlé rozhodnutia, málo viery a lásky poprehadzuje ľudské puzzle ako nič. Väčšina z nás hľadá monogamnú lásku a stabilný rodinný život. Dať dokopy puzzle v pokročilejších rokoch prináša zaujímavé kombinácie a s tým spojenú výzvu.
Hovorme o vede 53)
HPV – ľudský papilómový vírus 3)
Bezpečnosť vakcín
Cieľom nášho seriálu je získať objektívnejší pohľad, preto sme v predošlých častiach analyzovali ochorenie a problematiku účinnosti vakcín. Zistili sme, že existujú bezpečné a účinné spôsoby prevencie tohto sexuálne prenosného ochorenia, a že niet dôvodov na prehnaný optimizmus ohľadom účinnosti vakcín. Zatiaľ vlastne ani neexistuje priamy dôkaz o tom, či vakcína vôbec bráni vzniku rakoviny krčka maternice. Aby bol náš obraz úplný, v nasledujúcich dvoch častiach tohto seriálu sa pozrieme na otázku vedľajších účinkov HPV vakcín.
Zakázané emócie
Emocionálne zanedbanie zo strany rodičov je častým javom. Je ťažko postrehnuteľným a predsa zničujúcim, a život ovplyvňujúcim zásahom do duše dieťaťa. Ak máte problém porozumieť svojim emóciám, obávate sa ich, hanbíte sa za ne a najradšej ich skrývate, možno vás tiež v detstve citovo zanedbávali.
Liečivá sila pijavíc
Pijavica lekárska je zázračný živočích. Vie si poradiť i tam, kde aj moderná medicína zostáva bezmocná. Keď sa prisaje na ľudskú kožu, vylučuje jedinečné liečivé látky. Nejedného človeka zachránila od amputácie. Pijavičky môžu pomôcť každému človeku, aj keď nie s úplne všetkým. Ich pole pôsobnosti je naozaj veľmi široké. Nechajme však hovoriť toho najpovolanejšieho. Radko Legát sa hirudoterapiou intenzívne zaoberá viac ako 15 rokov a ako jediný školí akreditovaných hirudoterapeutov na Slovensku i v Čechách.
Hovorme o školstve
Iné deti v školách – pár poznámok k inkluzívnemu vzdelávaniu
Je moje dieťa iné ako ostatné? Je rovnaké? Ťažko odpovedať na otázku jednoznačne. Je trochu rovnaké a v niečom trochu iné. Malo by sa vzdelávať úplne rovnako ako spolužiaci? Asi áno. Chceme predsa rovnaké vzdelanie pre všetkých. A tak pani učiteľka tretiakovi nedovolí urobiť prezentáciu o Brazílii. Na to nemajú čas, nie je to v osnovách. Nech si počká do 7. ročníka. My sa tu vzdelávame rovnako. Aha, a tu sa nám rovnaké vzdelávanie pre všetkých prestáva páčiť.
Školička ľudských hodnôt
Predsavzatia, pevná vôľa a vytrvalosť
Tento zimný čas je časom, keď sa rok s rokom stretá. Vnímame akosi viac, že čas plynie, letí, míňa sa, že by sme mali stihnúť to, čo sme doteraz nestihli, ale chceli by sme. Niečo staré odchádza a nové prichádza. Preto je pre mnohých ľudí tento čas obdobím predsavzatí. Radi by sa pokúsili urobiť niečo užitočné pre seba alebo možno aj pre svoje okolie. Pocit nového zrodu ľudí motivuje k pozitívnym zmenám. Akosi viac dôverujú vo svoju pevnú vôľu, alebo si možno myslia, že nový rok obnoví aj ich samotných, že nové „ja“ lepšie zvládne to, čo možno doteraz ich staré „ja“ nedokázalo, na čo sa zatiaľ len odhodlávalo.
Ekorodina
10 ekodarčekov (nielen) pod stromček
Čas Vianoc je čas stretávania sa, čas mieru a pokoja, radosti a obdarúvania. Pre deti sú to hlavne vianočné darčeky a adventný kalendár či Mikuláš, ktorý im nachystá do topánočiek za oknom prekvapenie. V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o tom, že mikulášske a vianočné darčeky aj adventný kalendár by mali byť šetrné k životnému prostrediu aj ľuďom, ktorí ich vyrábajú. Zákazníci preto stále častejšie siahajú po čokoládových Mikulášoch či kalendároch označených logom spravodlivého obchodu – FAIRTRADE, lokálnom sušenom ovocí či mede, prípadne po remeselných výrobkoch vyrobených v chránených dielňach či po tých, za ktorými sa skrýva pozitívny príbeh. Ďalšou alternatívou eko-lokálneho darčeka je dar, ktorý darca vyrobil sám. Takýto darček je vzácny tým, že naozaj prešiel rukami svojho tvorcu, ktorý mu venoval svoj čas, zručnosť a um. A práve vlastnoručne vyrobený darček je skvelou možnosťou pre deti, ktoré ešte nemajú svoje peniaze a rady by prekvapili mamu či dedka, babičku a kamarátov.
Minimalistická mama
Vedomé rodičovstvo
Možno ste sa už niekedy stretli s pojmom vedomá bdelosť. Táto téma sa krásne dopĺňa s minimalizmom. Menej vecí okolo nás, menej na práci, spomalenie, uvedomenie. Čo má vedomá bdelosť spoločné s rodičovstvom a ako nám dokáže úplne pretransformovať všedné monotónne dni?
Foto Shutterstock.com
Objednajte si predplatné časopisu Dieťa pre seba alebo ako darček pre vašich blízkych či priateľov.
Ďakujeme vám za priazeň, ktorú preukazujete Dieťaťu.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok