Nedostatok železa a anémia v tehotenstve | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Nedostatok železa a anémia v tehotenstve

Nedostatok železa a anémia v tehotenstve

Počas tehotenstva dochádza v tele k mnohým prirodzeným, ale aj neželaným zmenám. Jednou z nich je aj anémia, ktorá sa podľa prieskumov vyvinie u 20 – 25 % tehotných žien a to aj vo vyspelých krajinách. Príčinou anémie je v 95 % nedostatok železa, menej často kyseliny listovej alebo vitamínu B12. Menej časté sú príčiny nesúvisiace s tehotenstvom, ako napr. ochorenia žalúdka, čriev alebo poruchy krvotvorby.

„S nedostatkom železa sa stretávam vo svojej ambulancii denne. Nedostatok železa trápi najmä tehotné a dojčiace ženy, ale aj ženy so silnou menštruáciou,“ potvrdila nám MUDr. Jana Lázárová Chabadová z gynekologickej ambulancie v Rusovciach.

Vieme, že železo je základnou zložkou krvného farbiva – hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík v červených krvinkách. Hemoglobín prenáša kyslík do všetkých buniek tela, vrátane placenty a plodu. Pri nedostatku železa klesá hladina hemoglobínu a prísun kyslíka. To môže viesť k oneskorenému vývoju plodu v maternici, nižšej pôrodnej hmotnosti a predčasnému pôrodu.

AKÁ JE DENNÁ POTREBA ŽELEZA?

Denná potreba železa dospelej ženy je 12 až 15 mg, v tehotenstve a pri dojčení sa táto dávka zdvojnásobí na 30 mg. Nedostatok železa nemusí nutne znamenať anémiu, avšak ku koncu tehotenstva, keď sa dopĺňajú aj zásoby železa plodu a z tela matky sa odoberá stále viac železa, môže anémia vzniknúť.

VPLYV NEDOSTATKU ŽELEZA NA PLOD A NOVORODENCA

Dostatočný prísun železa musí byť zabezpečený už od skorých štádií tehotenstva. Železo je nevyhnutné pre vývoj nervového systému plodu a pravdepodobne aj iných orgánov citlivých na kyslík. Švédska štúdia publikovaná v roku 2019, ktorá hodnotila veľké množstvo prípadov je vážnym varovaním. Deti anemických matiek na začiatku tehotenstva mali o 44 % vyššie riziko autizmu, o 37 % vyššie riziko poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a o 120 % vyššie riziko mentálnej retardácie.* Ak bola anémia diagnostikovaná až po 30. týždni, nezvyšovalo sa riziko ani jednej choroby.

Podľa inej štúdie nedostatok železa počas tehotenstva zvyšuje šancu, že deti v prvom roku života dostanú dýchavičnosť a astmu v ranom detstve.

Nedostatok železa u matky v prvých 3 mesiacoch života novorodenca môže tiež spôsobiť poruchy tvorby červených krviniek a môže ovplyvniť emocionálny, psychický a motorický vývoj.

VPLYV NEDOSTATKU ŽELEZA NA TELO MATKY

Vo všeobecnosti má 30 – 50 % tehotných žien nízke zásoby železa. Nedostatok železa môže byť spôsobený rôznymi príčinami, napr. zápalové ochorenia čriev (napríklad Crohnova choroba), iné chronické zápalové ochorenia (obličky, žlčové problémy), autoimunitné ochorenia (napríklad hypotyreóza, celiakia), respiračná astma, ľudia žijúci na vegetariánskej/vegánskej strave, krátky čas od predchádzajúceho pôrodu (12 – 18 mesiacov).

Nedostatok železa vážne ovplyvňuje telo tehotnej ženy: objavuje sa únava, znižuje sa schopnosť koncentrácie, schopnosť znášať stres a znižuje sa obranyschopnosť. Mení sa regulácia teploty, zvyšuje sa pocit chladu. Zrýchlený tep, dýchavičnosť a/alebo závraty sú bežné. Môže prísť k vypadávaniu vlasov a zmenám nechtov. Po pôrode sa častejšie objavujú depresie, znižuje sa schopnosť dojčiť.

DOPĹŇANIE ŽELEZA

Pri suplementácii železa je potrebné dbať na odporúčané množstvá. Odporúčaná dávka železa pre tehotné a dojčiace je 30 mg denne a neodporúča sa prekračovať. Nadmerný príjem železa môže byť aj škodlivý – môže viesť k predčasnému starnutiu placenty a tým k predčasnému pôrodu.

Na zvýšenie príjmu železa je vhodné pridať do jedálnička potraviny bohaté na železo alebo užívať výživový doplnok/liek s obsahom železa. Väčšina konvenčných prípravkov železa sa zle vstrebáva a má časté vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, kovová chuť v ústach, bolesť žalúdka a/alebo brucha, hnačka, zápcha, zmena farby stolice.

„Pri užívaní železa je kľúčovým faktorom efektívne a rýchle vstrebávanie a čo najšetrnejšie pôsobenie na organizmus ženy. Je všeobecne známe, že užívanie železa spôsobuje pachuť v ústach a ťažobu v žalúdku, niekedy až zvracanie. Mnohé ženy užívajúce železo sa sťažujú na zápchu. Príčinou je zväčša nevhodná forma železa, ktorá sa zle vstrebáva,“ vysvetľuje MUDr. Jana Chabadová Lazarová.

Novou generáciou perorálnych prípravkov je tzv. skupina lipozomálnych prípravkov. Elementárne železo je obalené (zapúzdrené) vo fosfolipidovej dvojvrstve. Železo tak neprichádza do kontaktu so sliznicami zažívacieho systému. Týmto spôsobom sa predchádza mnohým nežiaducim účinkom železa, ako je kovová chuť, žalúdočná nevoľnosť, zápcha a vracanie. Môže sa použiť aj pri celiakii.

„Svojím pacientkám rada odporúčam napríklad lipozomálny prípravok SmartHit Ferrum. Pacientky ho veľmi dobre znášajú a hladina železa v krvi sa u prevažnej väčšiny z nich rýchlo normalizuje. Unikátny je aj vďaka obsahu vitamínov C, B6 a B12, ktoré prispievajú k tvorbe červených krviniek a podporujú vstrebávanie samotného železa,“ dodáva MUDr. Jana Chabadová Lazarová. Výhodou prípravku SmartHit Ferrum je dávkovanie –  iba 1 kapsula denne, kedykoľvek počas dňa. Vďaka minimalizovaniu nežiaducich účinkov získal pozitívne hodnotenia od svojich užívateliek aj odborných lekárov gynekológov.

BONUS: – DIÉTNE PORADENSTVO PRE TEHOTNÉ

Najjednoduchší spôsob, ako získať železo, je jesť potraviny bohaté na železo, hoci z množstva železa prijatého jedlom sa vstrebáva len 15 %. Počas tehotenstva sa potreba železa zdvojnásobuje, preto by mala tehotná žena do svojho jedálnička zaradiť potraviny s vysokým obsahom železa.

K dispozícii sú potraviny bohaté na železo živočíšneho aj rastlinného pôvodu. Živočíšne (hémové) železo dokáže telo využiť efektívnejšie, pretože sa vstrebáva 2- až 3-krát rýchlejšie ako rastlinné (nehemové) železo. Okrem toho sú v mäse látky, ktoré podporujú vstrebávanie nehémového železa.

POTRAVINY S VYSOKÝM OBSAHOM ŽELEZA

Potraviny obsahujúce hemové železo (živočíšny pôvod):

  • červené mäso (hovädzie, bravčové, jahňacie)
  • biele mäso (morčacie, kuracie, ryby)

Pečeň má obzvlášť vysoký obsah železa, ale pre vysoký obsah vitamínu A sa neodporúča zvýšená konzumácia v tehotenstve na príjem železa.

Potraviny obsahujúce nehémové železo:

  • cvikla, olejnaté semená (najmä mandle, paraorechy)
  • sušené ovocie (najmä figy a marhule)
  • zelenina: brokolica, kel, kapusta

Vysoký obsah železa majú aj strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach, cícer), no zároveň aj vysoký obsah fytátov, čo bráni využitiu železa. Vstrebávaniu obsahu železa v špenáte alebo šťaveli bránia kyseliny šťaveľové, ktoré obsahujú.

Vitamín C (kyselina askorbová) a ďalšie látky zabezpečujúce kyslé prostredie napomáhajú využitiu železa z nehemových (rastlinných) živín. Výrobky zo železa by sa preto mali jesť s pomarančovým džúsom a zelené šaláty pokvapkané citrónovou šťavou. Čaj a káva konzumované krátko po jedle bránia vstrebávaniu železa v dôsledku trieslovín. Vyhýbať sa ale treba aj mlieku, pretože vápnik v ňom tiež bráni vstrebávaniu železa.

*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6751782/

(PR)

Foto Freepik

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok