Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2021 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2021

Aktuálne Dieťa č. 6 – 7/2021

Magazín Dieťa č. 6 – 7/2021 prináša aj tieto témy:

Vertikálna poloha pri dojčení

Vertikálna poloha pri dojčení, ktorú zvyčajne uvádzame ako polohu pololežmo, sa čoraz viac presadzuje v odbornom svete. Zaujala nás odborná práca z nášho prostredia, a to od Slovenky Mgr. Zdenky Hanušovej, ktorá vyštudovala pôrodnú asistenciu na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Prinášame vám výňatok z jej výskumu, ktorý sa zameral práve na dojčenie vo vertikálnej polohe.

Kedy sa začne smiať?

Je toho tak veľa, čo zažívate so svojím bábätkom po prvý raz. Prvý rôčik v jeho živote je plný nádherných prekvapení a premien, dosiahnutých míľnikov v jeho vývine. Od bezbranného mláďatka po človiečika, ktorý robí prvé samostatné krôčiky. Každý míľnik je príležitosťou, aby ste sa ubezpečili, že vaše dieťa rastie a vyvíja sa podľa očakávaní. Jedným z tých úžasných míľnikov je smiech bábätka.

Čítajme si interaktívne 3)
Prvá knižka? Poteší už bábätko!

Kontakt s knihami je dôležitý ešte predtým, ako sa dieťa naučí samostatne čítať. Ak v ňom chceme prebudiť záujem o knihy, musí sa vycibriť v umení počúvať a v návyku pozorného prezerania ilustrácií. Čím skôr začneme, tým viac bude knihy vnímať ako bežnú súčasť života.

Rodičovská škola
Ako deti trávia zážitky

Som presvedčená, že každému rodičovi záleží na tom, čo jeho dieťa zje. Ale ako je to s duševnou stravou? A máte aj vy v sebe „nestrávenú“ učiteľku zo základnej školy?

Hovorme o vede 68)
Vakcíny protiCOVID-19 – nežiaduce účinky

Vakcínami proti COVID-19 sa zatiaľ dali zaočkovať dva milióny Slovákov. Objavili sa nežiaduce účinky, na ktoré sa pozrieme systematicky.

Umenie vedomého vzťahu 3)
Otec a syn
Ako sa stať ideálnym otcom pre svojho syna

Akým mužom si prajete, aby bol váš syn? Počúva vašu víziu o tom? Máte takú víziu? Ak nie, k čomu ho to prizývate, aby sa stal, a prečo ho vôbec prizývate? Váš chlapec k vám vzhliada! Ste pre neho obrazom mužnosti. Nemá ďalší vzor na to, aby bol mužom, pretože nemá a nikdy nebude mať iného otca.

Logopedické pexeso

Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa správne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa na deti čakajú nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom budú deti v každom čísle časopisu sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska. V tomto čísle Dieťaťa prinášame pexeso s hláskou Č.

Zastavenia nad výchovou 34)
Ú
cta nie je zabudnutý archaizmus

Zdravá úcta je výsledkom toho, ako sa sami k sebe vzťahujeme. Máme nárok na to, aby sa druhí k nám správali s rešpektom. Je to postoj aj zručnosť, ktorú sa učíme v rodine.

Zo sveta homeopatie 12)
Ťažkosti v tehotenstve

V období tehotenstva podáva homeopatia pomocnú ruku budúcim mamičkám už viac ako dvesto rokov. Rozhodujúcim faktorom je v prvom rade bezpečnosť. Na túto prírodnú metódu liečby sa tehotné ženy obracajú najčastejšie práve kvôli tomu, že pôsobí jemne, prirodzene, neohrozuje vývoj dieťaťa a nespôsobuje vedľajšie účinky, ako ich poznáme z konvenčnej medicíny.

Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 12)
Ženský cyklus 3)
Ovulačná fáza

Prvá polovica cyklu vrcholí. Telo aj s dušou naberajú na sile, dynamike a výsledkom je fáza známa ako fáza milenky/matky. Radostná, tvorivá vo svojej ženskej expresívnej sile. Ako keď sa jar postupne preklápa do leta. Kvety sa premieňajú na plody. To, z čoho môže byť budúci plod, dozrieva v tele ženy.

Na intímnu nôtu
Vaginálne výtoky (mykóza, kandidóza) trápia mnoho žien. Ťažkosti sa neraz stávajú chronickými a ženy prepadajú obavám, že im už niet rady. Čo môžete pre seba spraviť?

Hovorme o výžive 2)
Soľ v jedálnom lístku našich najmenších

„Problém vo výžive detí nastáva, len čo objavia instantné, spracované jedlo a uvedomia si, že existuje aj niečo viac, ako len jemná maminkina kuchyňa. Všetky tie sladkosti, chrumky a krekery, roztierateľné syry, salámy a párky, lákavé polevy na vystavených šiškách, žiarivé obaly s obľúbeným hrdinom. Všetky tie dochucovadlá, ostré chute, ktorých sa maminky usilujú vyvarovať. Vieme vôbec, koľko cukru naše deti denne pojedia? Máme prehľad o soli, ktorá je vo zvýšenom množstve rovnako deštruktívna, ako aj o konzervantoch, ktorých sú detské výrobky plné? Keďže vo svojej nutričnej praxi často u malých detí vidím nadlimitný príjem soli, poďme sa práve na ňu dnes zamerať,“ uvádza nutričná poradkyňa Mgr. Zuzana Švédová, DiS.

Rodina a právo
Budete mať škôlkara?

Od nového školského roka 2021/2022 bude mať mnoho rodičov malého škôlkara. Deti nastupujú prvýkrát do škôlky. Niektoré do tzv. štátnych materských škôl, iné do súkromných škôlok. S nástupom dieťaťa do škôlky sa spája mnoho zmien, procesov a nových skúseností. A možno aj okolností, na ktoré sa ako rodič budúceho škôlkara potrebujete pripraviť.

Tibor Hujdič: spoločné čítanie je obrovská príležitosť na pozitívne zážitky

Miluje detskú literatúru, dáva tipy na dobré knižky, chodí po školách čítať deťom a nielen to. Inšpiruje učiteľov aj knihovníkov, aby pomohli pri formovaní celoživotných čitateľov. Tibor Hujdič alias „pán Mrkvička“ nám porozprával o deťoch, rodičoch, knižkách a tiež o tom, prečo ho vždy fascinovala rola čítajúceho otca.

Hovorme o školstve
Plánované zmeny v školstve 1)

Prvý návrh zmien v školskom systéme pripravovaný pod taktovkou ministra školstva Gröhlinga je už v procese pripomienkovania. Prináša viacero prospešných zmien. Spolu preberieme tie, ktoré sa týkajú starostlivosti o deti v predškolskom a školopovinnom veku.

Vstup do sveta školy odložený o rok
Pohľad špeciálnej pedagogičky na školskú zrelosť 2)

V minulom čísle Dieťaťa sme sa pýtali, prečo sa vôbec oplatí zaoberať sa otázkou pripravenosti na školu. Tento prah je v určitom zmysle formatívny pre budúcnosť dieťaťa. Zlyhanie v prvých ročníkoch základnej školy sa zapisuje hlboko do sebaobrazu dieťaťa. Často to má tragické dôsledky, rovnako, ako keď si tínedžer vyberie školu podľa toho, kam idú jeho spolužiaci. Tu si človek povie: „Veď to je jasné! Stredná škola má byť o smerovaní k budúcemu sebavyjadreniu v povolaní – je naivné sa rozhodovať podľa voľby svojich kamarátov.“ A predsa takto isto postupujeme pri voľbe v predškolskom veku – dieťa musí nastúpiť do prvého ročníka, pretože jeho kamaráti idú do školy.

Školička ľudských hodnôt
Pravdovravnosť – základ všetkých ľudských cností

Čo sa to tu okolo nás deje? Čo za doba nastala? Veľmi rada by som vedela, v akom rozpoložení sa nachádzate v tejto chvíli vy, ktorí práve čítate tento článok. Pred rokom, v polovici roku 2020, sme mali za sebou prvú vlnu pandémie. Prežili sme si síce dosť tvrdé obmedzenia, no trvalo to relatívne krátko a samotné ochorenie našu krajinu až tak veľmi nezasiahlo. Mali sme pocit, že áno, zažili sme niečo, čo sme doteraz nepoznali, niečo nezvyčajné, čo sme nečakali a na čo sme neboli pripravení. No počas jarných mesiacov v roku 2020 sme verili, že treba len vydržať a všetko sa opäť vráti do starých koľají. Niekto dúfal, že sa udejú aj pozitívne zmeny, že sa z krízy poučíme. Veď tak to býva. Aj budhistická múdrosť vraví, že lotosové kvety vykvitnú z blata, a podobných prísloví je veľa na celom svete. Minimálne by sa dalo očakávať, že ľudia si uvedomia, že naša civilizácia žije veľmi nezdravo a teraz platíme za svoju nedbanlivosť voči zdraviu. Poučili sme sa však?

Môže sa stať, že…
… morálka nebude skutočne morálna

Čo si predstavujete pod pojmom morálka? Zatvorte oči a zamyslite sa. Čo robí človeka morálnym? Strach z trestu, alebo že si sám zvolí správať sa morálne, aj keď mu nič nehrozí?

Nakupujeme bez obalov 2)
Šetrne voči prírode aj vlastnej peňaženke

Keď budete v potravinách platiť za svoj nákup, vyrátajte si jednu desatinu zo zaplatenej sumy. Približne toľko zaplatíte za obaly, ktoré vlastne skôr či neskôr vyhodíte. Tento podiel je približný a závisí od toho, či pri nakupovaní beriete do úvahy aj to, ako sú potraviny zabalené. Filozofia a životný štýl ZERO WASTE (nulový odpad) hovorí o snahe minimalizovať odpad, ktorý po sebe zanechávame. Už ste možno počuli o tom, že v oceáne pláva obrovský ostrov z plastov. Je naozaj nepredstaviteľne rozľahlý, dvadsaťkrát väčší než územie Slovenska. Darí sa mu a rastie, pretože plastov neustále pribúda. Drobulinké čiastočky plastov sú úplne všade, ba aj v ľade na Antarktíde. A to nie je v poriadku.

V školskej záhrade po celý rok

Pandémia nám ukázala, že vyučovanie na školách už zrejme nebude vyzerať ako predtým. Inšpiratívnym spôsobom, ako deti vzdelávať prakticky a v súvislostiach, je využitie vonkajšieho prostredia mimo triedy. Malé percento učiteľov už celé roky prenáša učivo von, mnohí z nich však tomuto trendu podľahli práve vďaka obmedzeniam, ktoré priniesli posledné mesiace. Ide pritom o taký prístup vo vzdelávaní, ktorý so sebou prináša množstvo vedecky podložených benefitov, od posilnenia imunity, tímovej spolupráce až po rozvoj užitočných zručností žiakov. Popularizácii aktívneho využívania školských záhrad nielen na výučbu, ale i relaxáciu, sa venuje celoslovenský projekt Záhrada, ktorá učí.

Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.

Foto 123rf.com

Dieťa č. 6 – 7/2021 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na Slovensku alebo si ho môžete predplatiť, a to nielen na Slovensku, ale aj zo zahraničia (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok