Nebolo to tak dávno, čo som pracovala na článku o nastávajúcich mamičkách. Vyspovedala som niekoľko tehotných žien a matiek, a veľmi prekvapujúco som zistila, že tým najväčším stresom v období tehotenstva bolo pre ne okolie a ich očakávanie.
Matka vie
Spoločnosť zakazuje o istých veciach hovoriť. Očakáva sa, že v tichosti prejdú. Jednou z nich je aj tehotenstvo ženy a jej rola nastávajúcej matky. Ľudia si presne určili, čo všetko má nastávajúca matka spĺňať, ako sa má správať a čo má cítiť. Od prvej chvíle má milovať svoje nenarodené dieťa, má sa tešiť, prežívať eufóriu, nehysterčiť, nebáť sa, neriešiť meniace sa telo, nebyť zdesená zo strií… Má byť okamžite kompetentná matka, ktorá presne vie, o čo beží. Ak v tomto názore vyrastá mladá žena, v období prvého tehotenstva je vyvedená z omylu. Väčšina žien totižto do tohto krásneho obrazu šťastného tehotenstva ani zďaleka nespadá. Nespadajú do predom vytvoreného obrazu, a tak radšej o svojich odlišných pocitoch a ich prežívaní nehovoria.
Pracovala som na zmieňovanom článku a rozprávala som sa s matkami o ich tehotenstve. Hoci ho každá prežívala úplne inak, našla som medzi nimi čosi podobné – stres z tlaku spoločnosti. Každá mala totiž inú predstavu a správala sa inak, než by spoločnosť očakávala. Niektoré prežívali tehotenstvo ako veľmi ťažké obdobie plné pochybností o svojich kompetenciách, ďalšie nepocítili nehynúcu lásku, ako podľa predpovedí spoločnosti mali pocítiť okamžite. Väčšina nenakupovala novú výbavu, ale postačili im darované veci, iné si museli zvyknúť na pocit rastúceho človiečika v ich tele, čo nešlo automaticky. I keď boli nastávajúce matky v úplnom pokoji, aj to spoločnosti spôsobovalo vrásky a neváhala ženy obviniť z toho, že sa na dieťatko vlastne netešia.
A tak spoločnosť začne tehotnú ženu pomaly „vtesnávať“ do svojho obrazu ideálnej matky. Ak je pokojná, má byť nervóznejšia. Ak je nervózna, má byť pokojnejšia. Ak pribrala viac, má jesť menej, ak sa zdá byť chudšia, musí jesť viac. Má veľa výbavy? Zbytočnosť. Má jej málo? Je nezodpovedná. Nastávajúca mamička akoby nemala šancu spoločnosti vyhovieť. Niektorým sa môže zdať, že to nezvládajú tak, ako by to správna žena mala zvládať. Znervóznejú, prestanú si veriť a nechajú si predstavu spoločnosti o ideálnej matke preniesť aj do svojej hlavy. Usadí sa im tam tak hlboko, že ich dokonca riadi aj pri pôrode (žena predsa musí myslieť na pohodlie okolia, nesmie kričať od bolesti), a jej hlások vystrkuje rožky aj pri výchove dieťaťa. Myšlienka, že spoločnosť najlepšie vie, čo je najvhodnejšie a čo sa patrí, nahradí ženinu prirodzenú intuíciu. A navyše matka uverí aj tomu, že spoločnosť vie lepšie než ona sama, čo je pre jej vlastné dieťa dobré.
Mnoho žien mi povedalo jednu krásnu vec; podobnú myšlienku, hoci povedanú inými slovami – Matka vie. Matka už v tehotenstve prirodzene inklinuje k ochrane dieťaťa, vie, že to, čo robí dobre jej, robí dobre aj dieťatku. Prirodzená intuícia vedie ženu aj k vhodnému správaniu k nenarodenému i narodenému dieťaťu. Jej vnútorná žena je pripravená zvládnuť tehotenstvo, pôrod i výchovu. Tie ženy, ktoré zvládli tehotenstvo i pôrod bez problémov, nenechali spoločnosť, aby utlmila ich vnútornú ženu. Nedovolili, aby názory spoločnosti nahradili ich prirodzenú intuíciu budúcej matky. Počúvali seba, načúvali svojmu telu a podľa toho sa aj riadili.
Nechcem kritizovať spoločnosť, pretože verím, že jej rady väčšinou dobre mieni. Týmto článkom som chcela budúcim mamičkám posunúť posolstvo – Verte si. Mozog sa v období tehotenstva postupne prispôsobuje na materstvo. Počúvajte sa, dôverujte si – každá z nás je individualita a každé tehotenstvo je iné. Zvládnete to, pretože vy najlepšie viete a cítite, čo je správne pre vás i vaše dieťa.
Mgr. Mária Hanúsková
43. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com
Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok