Môže sa stať, že ovplyvníte jej budúce vzťahy (vzťah otec – dcérka) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že ovplyvníte jej budúce vzťahy (vzťah otec – dcérka)

Môže sa stať, že ovplyvníte jej budúce vzťahy (vzťah otec – dcérka)

Väčšina ľudí si myslí, že časopisy a weby o detičkách sú len pre matky. Nájdeme tam články o dojčení, pôrode a podobných veciach, to áno, ale pravdou je, že otec zastáva vo vývoji potomka rovnako dôležitú úlohu. Vo vývine dievčatka a chlapčeka má otec trochu odlišný význam. Dnes sa budeme venovať práve vzťahu otec – dcérka. Milí tatkovia, toto je pre vás.

Možno ste už počuli o teórií, že podľa otca si dcéra vyberá budúceho partnera. Pre niektoré to môže platiť, pre iné zase nie. Avšak je faktom, že vzťah rodičov je prvým vzťahom, ktorý deti vidia a na základe ktorého si utvoria obraz, aké by malo byť súžitie a súhra partnerov. Preto by nemalo byť veľkým prekvapením, keď si muž vyberie rovnako dôslednú a starostlivú partnerku, akou je jeho matka, a keď si žena vyberie muža rovnakých charakterových vlastností, aké vykazoval jej otec voči svojej manželke.

Vzťah otca a dcérky je pre jej budúce vnímanie mužov neskutočne dôležitý. Aký vzťah si vy, tatkovia, budujete so svojimi dcérkami, presne taký si vaša dcérka začne budovať s mužmi okolo. V prípade povrchného vzťahu nebude vaše dievčatko vedieť ako inak nadviazať s chlapcami jej veku kontakt, a preto existuje veľa prípadov, keď ich začnú lákať napríklad svojou sexualitou miesto komunikácie. Presne tak, ako sa k nej budete správať vy, nechá dcérka, aby sa k nej správali ostatní muži. Ak ste len autorita, môže si automaticky hľadať neharmonický vzťah, v ktorom bude aj naďalej poslúchať. V tomto prípade však už pôjde o partnera. Uveďme si konkrétnejší príklad.

Predstavte si dievčatko, ktoré vyrastalo (prenesené na naše pomery) v klasickej rodine. Matka sa starala o všetko, otec bol len autorita, ktorá do výchovy zasiahla len vtedy, ak matka dieťa už nezvládala. Inak sa na výchove nepodieľal, s dievčatkom sa zhováral len prostredníctvom príkazov a zákazov. Dcérka sa svojho otca bojí, vie, že s ním príde do kontaktu jedine vtedy, ak niečo vyvedie. Otec je pre ňu osoba, ktorá v nej vyvoláva pocity neistoty, úzkosti a možno aj hanby. Mužské pohlavie je situované do oblasti nepoznaného, nepríjemného, vzbudzujúceho stresové situácie.

Dcérka vyrastá v dievča, ktoré si s otcom nevybuduje dobrý vzťah, nevie, ako s ním má komunikovať. Mužské pohlavie sa stáva oblasťou, v ktorej má bloky a zábrany – nevie s chlapcami a neskôr s mužmi nadviazať zdravý kontakt (len v rámci sexuality), a nevie ani budovať zdravý vzťah. Stráni sa ich, sú pre ňu rovnakou neznámou, akou je aj jej otec.

Platí, že aký vzťah nastolil otec, taký bude mať jeho dcéra aj v partnerstve. Nie nadarmo sa vraví, že ak je dieťa ponižované, bude aj naďalej vyhľadávať vzťahy, v ktorých ho budú ponižovať. Jednoducho preto, že v inom zväzku nevie fungovať. Tento koncept veľmi dobre pozná a je fungujúcim prvkom, ktorý bude nasledovať (pravdepodobne) po celý svoj život.

Dievča si, samozrejme, môže nájsť spokojný a šťastný vzťah, ale dosiahne ho jedine tvrdou prácou na sebe samej. Odblokovaním podvedome naučených schém a reakcií, a odbúraním toho silne vrytého konceptu vzťahov s mužmi, ktorému dopomohol jej otec. Ako otec teda máte tú možnosť ovplyvniť budúce vzťahy svojej dcéry a vybaviť ju buď vybudovaním si láskyplného vzťahu s ňou, alebo participáciou v jej živote ako to neznáme, iné pohlavie, ktoré vzbudzuje negatívne pocity.

Milí tatkovia, odpovedzte si na otázku: Som taký muž, akého by som rád videl po boku svojej dcéry? Ak váhate alebo odpovedáte nie, je načase niečo zmeniť. Verte tomu, že je obrovská pravdepodobnosť, že dcérka skončí s mužom, ktorý bude vášmu charakteru podobný. Tak sa spýtajte samých seba, akú budúcnosť jej chcete pripraviť.

Mgr. Mária Hanúsková
27. časť seriálu Môže sa stať…
Foto Pixabay.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok