Môže sa stať, že deti ochudobníme o ich korene | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že deti ochudobníme o ich korene

Môže sa stať, že deti ochudobníme o ich korene

Minulé Vianoce som po prvý raz videla rozprávku Coco. Ak ju nepoznáte, odporúčam vám, aby ste si ju s deťmi pozreli, pokojne aj počas vianočných sviatkov. Coco totiž pripomína dôležitosť predkov a našich koreňov, a upozorňuje, že (pra)prarodičia nie sú len fotka v albume. Za „obyčajnou“ fotkou sa skrýva príbeh a najmä človek, ktorý položil základy toho, kým sme teraz.

Hlavným hrdinom rozprávky Coco je chlapček, ktorý sa dostane na druhý svet. Tam zistí, že naši predkovia dokážu zmiznúť aj z tohto druhého sveta, ak neexistuje nikto živý, kto by na nich spomínal. Zabudnutie znamená úplné zmiznutie aj z druhého sveta.

Táto rozprávka na mňa nesmierne zapôsobila. Spomínam na ňu najmä tento rok, pretože naši prarodičia sa ocitli v samote a izolácii. Často nemajú šancu na odovzdávanie múdra a cenných skúseností svojim vnúčatám. Je, samozrejme, nutné, aby sme ochránili našich najbližších a najvetchejších, ale pravidelne komunikovať, volať si, usporiadať každovečerné video hovory, to nám nezaberie toľko času a najmä potešíme a obohatíme hneď dve generácie – najmladších aj najstarších – nehovoriac o nás samých.

Na rozprávku Coco som si spomenula tento týždeň, keď som natrafila na krásne video – stará pani sa rozprávala s maličkými deťmi. Video je neskutočne nádherné; pani rozpráva deťom svoje zážitky – deti fascinovane počúvali, aká bola doba za jej čias. Pani má 101 rokov, komunikuje s priateľmi a rodinou prostredníctvom emailov, denne cvičí, sleduje olympiádu, píše knihy a hrá scrabble. Aj v tomto veku sa dokáže o seba postarať, všetko zvláda sama.

Detičky sa jej pýtali rôzne otázky, jednou z nich bola aj citlivejšia téma, či sa bojí smrti. Pani s pokojom odpovedala, že nie, pretože prežila šťastný a skvelý život. A čo je jej tajomstvo dobrého života? „Byť šťastný, pracovať, cvičiť a nečakať, že ostatní urobia všetko za vás.“

Naši predkovia, prarodičia, praprarodičia – tí všetci sú nevyčerpateľnou studnicou múdrosti, skúseností a príbehov, na ktoré sa nesmie zabudnúť. Veďme deti k tomu, aby mali pevné puto so staršou generáciou a týmto spôsobom sa dokázali navzájom obohatiť – deti starších o nevinnosť, čarovný pohľad na svet a mladosť, no a starší zase malé deti o skúsenosť, múdrosť a cenné rady.

Rozhovor detí so 101-ročnou starkou si môžete pozrieť tu

Mgr. Mária Hanúsková
93. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok