Prináša okrem množstva iných aj tieto témy:
Vývin dieťaťa 6)
Hrubá motorika v 1. roku života dieťaťa 2)
Hrubá motorika sa v druhom polroku prvého roku života dieťatka spája s tzv. vertikalizáciou, teda so vzpriamovaním sa, a to postupne najprv do sedu, stoja a chôdze. V tomto období dieťa plynule nadviaže na tieto zručnosti, ak malo správnu stimuláciu a aktívny pohyb v prvom polroku života.
Predčasniatko a dojčenie
V minulom čísle Dieťaťa sme sa venovali nedojčiacim mamičkám. Bohužiaľ, veľká časť z nich sú matkami predčasniatok, kde systém v našich pôrodniciach nepodporuje spoločný kontakt. To má veľmi často za následok, že matka nedojčí.
Rodina a právo
12 otázok a odpovedí o materskej
Tehotné a mamičky majú mnoho otázok ohľadom materskej dovolenky v zamestnaní, ako i ohľadom materského, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Pripravili sme pre vás odpovede na tie najčastejšie otázky.
Detské chodidlo z pohľadu fyzioterapeutky
Vedeli ste, že 80 až 90 percent deformačných ochorení chodidla má svoju príčinu v ranom detstve? Pred dvadsiatimi rokmi sa počet detí s plochými nohami stabilne držal v rozmedzí 10 až 14 percent, čo predstavuje normu genetickej odchýlky. V súčasnosti má ploché nohy až 70 percent detí (zdroj Unicef). Takéto informácie prekvapia nielen laika, ale aj odborníka. Všetci vieme, že súčasná generácia je na tom pohybovo horšie, ako boli tie predchádzajúce. Vysvetlime si, čo je v našich silách spraviť a na čo treba dať pozor, aby naše deti mali zdravé chodidlá.
Tehuľky, nadopujte sa železom!
Čakáte bábätko a chcete predísť málokrvnosti (anémii)? Povedal vám lekár, že ste anemická a liečite sa? Za vašimi ťažkosťami sa môže skrývať nedostatočný príjem železa. Ktoré sú bohaté a bezpečné zdroje železa? Poďme pátrať v rastlinnej ríši.
Zo života s dvojčatami
Dištančná doba? Pre súrodencov pasé!
„Každé dieťa by malo mať etiketu s nápisom ‚Pozor, krehký tovar. Obsahuje sny.‛“ píše taliansky aforista Mirko Badial.
Deťom dávame zabrať najmä vtedy, keď cítia našu neistotu. V posledných mesiacoch jej aj v Španielsku zažívame neúrekom. Ani spoločný cieľ chrániť seba a neohrozovať ostatných nie je zárukou jednoty. Každá skupina ľudí má špecifické potreby, rodiny s deťmi obzvlášť.
Rodičovská škola
Viete dieťa nechať aktívne na pokoji?
„Moje dieťa sa nevie samo zahrať ani na chvíľku. Stále chce aby som sa mu venovala a ja neviem ani navariť. Ale však deťom sa treba venovať, nie? Tak sa snažím stihnúť to, kým spí. Už som z toho taká unavená…“
Hovorme o vede 64)
Čo (ne)vieme o rúškach?
Sú látkové alebo chirurgické rúška účinné proti prenosu vírusových infekcií? Môžu mať nežiaduce dopady na zdravie nositeľa?
Trápia vás bradavice?
Asi každý z nás sa už v živote stretol s nejakými výrastkami na koži. Ľudovo sa zvyknú pomenúvať ako „bradavice“, avšak to je často nesprávne. V dermatológii sa tak totiž označujú iba kožné výrastky, ktoré sú zapríčinené vírusovou infekciou.
Homeopatická samoliečba pre celú rodinu
Použitie homeopatie v bežnom rodinnom živote bolo v minulosti a stále je najčastejšie doménou žien. Je to tak aj preto, že my ženy sme nositeľkami dôležitých hodnôt, ako sú intuícia, schopnosť empatie a prijatia, ktoré v spojení s tvorivou a liečiteľskou energiou dávajú predpoklad umeniu homeopatie. Aby ste umenie homeopatickej liečby mohli začať úspešne rozvíjať, je vhodné mať na začiatok zopár homeopatík po ruke a k nim základné informácie pre ich využitie. Preto sme pre vás tento raz pripravili výber ôsmich homeopatických liekov, ktoré často používame v akútnej homeopatii, a ktorých účinok oceníte v bežnom živote pri rôznych zdravotných ťažkostiach.
Logopedické pexeso
Pre deti sme pripravili sériu logopedického pexesa, ktoré im pomôže naučiť sa právne vyslovovať ťažké hlásky, ktoré nás niekedy vedia poriadne potrápiť. V každom vydaní časopisu Dieťa, budú na deti čakať nové hlásky. Tie si môžu zbierať a vytvoriť si tak veľkú zbierku logopedického pexesa, ktoré im pomôže správne vyslovovať náročné hlásky. Pexesom budú deti každý mesiac sprevádzať naši kamaráti Samo a Hláska.
Hovorme o školstve
Vnímanie nie je samozrejmosť 2)
Pozriem sa a vidím. Veď to je ľahké. Či nie? Existuje taká pedagogická záhada. Sú deti, ktoré robia prepis textu výrazne horšie ako diktáty alebo vlastnú tvorbu. Ako je to možné? Veď to majú predsa pred sebou, stačí sa pozrieť. No s tým pozeraním to nemusí byť také jednoduché.
Ana Carolina Diazová: „V živote zohrávame množstvo rolí, ale zostávame ľuďmi.“
Spoznala som ju oveľa skôr, ako sme sa stretli osobne. Ona o tom síce netuší, ale jej vtedy ešte len budúci manžel, dirigent David Hernando Rico nám o nej básnil ako o svojej hudobnej a životnej múze. Niet divu. Sopranistka Ana Carolina Dizová je inšpiratívna osobnosť, ktorá i narodenie dieťaťa dokázala poňať ako umeleckú výzvu. Zišla z opernej scény, ocitla sa bližšie k publiku a užíva si rodičovstvo s jasnými pravidlami. Jej 6-ročný Nico vie, že keď mama nacvičuje árie a ocko ju sprevádza na klavíri, žarty idú bokom.
Keď tehotenstvo skončí inak…
Mal to byť ich najkrajší deň v živote. No nestalo sa tak a po tom všetkom zostal len smútok, slzy a prázdno. Nekonečné prázdno. Strata dieťatka je jedna z najhorších a najbolestivejších skúseností v živote rodičov. Znamená vyhasnutú nádej, smútok, bolesť… Traumu na celý život.
Zastavenia nad výchovou 30)
Zápas so strachom 1)
Deväť z desiatich psychológov vám povie, že ak sa dieťa správa nevhodne, je to preto, lebo ste ho zle vychovali. Nie vždy to tak nevyhnutne musí byť.
Zo sveta tradičnej čínskej medicíny 8)
Kaša na raňajky
Nie je tajomstvom, že tradičná čínska medicína odporúča v rámci dietetiky teplé raňajky. Ideálnymi sú kaše. Ako si pripraviť kašu tak, aby bola čo najchutnejšia? Jednoducho. Stačí len nájsť záľubu vo varení obilnín. ?
Školička ľudských hodnôt
Súcit náš každodenný 4)
Prvá pomoc pre dušu – o umení sebaovládania
Na stránkach Školičky ľudských hodnôt sa tento rok zaoberáme súcitom voči sebe samému a učíme sa, ako ho kultivovať a používať v každodennom živote. Ako každú inú zručnosť, ktorú sa chceme naučiť, aj súcit voči sebe treba trpezlivo pravidelne nacvičovať. „Sebasúcit“, prijatie samého seba v západnej kultúre, na rozdiel od východnej, príliš neprekvitá. Opak je realitou, náš vnútorný priestor je skôr naplnený výčitkami voči sebe, sebaobviňovaním, kritikou akýchkoľvek nepatrných nedostatkov, pochybení, zaváhaní. Zapríčiňuje to mnoho faktorov, ktoré na nás pôsobia od najútlejšieho detstva a cieľom tohto článku nie je teraz rozoberať tieto príčiny. Nebudeme sa zaoberať ani dokazovaním toho, ako sú tieto negatívne vnútorné postoje voči sebe samému škodlivé a nezdravé. V našom seriáli sa zameriavame skôr na vnášanie liečivého svetla do tmy ubolenej duše, učenie sa zdravším stratégiám, ako reagovať na každodenné udalosti.
Viac neznesú!
Zvieratá. Sú našimi priateľmi, spoločníkmi, pomocníkmi. Pre niektorých ľudí predstavujú tých najvernejších priateľov, spoľahlivejších, dôveryhodnejších, ba dokonca empatickejších než vlastná rodina. Sú tu s nami od počiatkov ľudského rodu. Nielen skrotené domáce zvieratá. Sme prepojení aj so zvieratami žijúcimi v divočine. Človek za posledné storočia prevzal vládu nad všetkým živým, preto nesie zodpovednosť za všetko, čo na zemi rastie a hýbe sa. Všetky zvieratá sa s nami delia o spoločnú planétu.
Ekorodina
Našľapujme vedome 1)
Pamätáte sa, ako v rozprávke Arabela strýko Pompo vedel vypestovať z akéhokoľvek kúsku novú vec, či dokonca človeka? Ako dieťa ma to fascinovalo. Odhliadnuc od naivného zobrazenia záhradníka Pompa a jeho naklonovania čarodejníka Rumburaka nezašiel režisér vo svojej fantázii príliš ďaleko od reality. Stačí, ak vložíme do zeme semiačko a za pár týždňov z neho vyrastie napríklad chutná zelenina, či za niekoľko rokov strom prinášajúci šťavnaté plody. Je to reálny zázrak. Pôda nám slúži. Tak dobre, ako sa o ňu vedome a s láskou staráme.
Dieťa č. 10 – 11/2020 je vám k dispozícii vo voľnom predaji na celom Slovensku. Môžete si ho však aj predplatiť, a to nielen na Slovensku (poštovné predplatiteľom na Slovensku i v Českej republike hradí redakcia). Ak chcete tlačené Dieťa dostávať domov do schránky alebo ho chcete podarovať svojim blízkym, môžete si ho objednať aj na www.dieta.sk v oblasti Objednávky. Tu si môžete predplatiť aj prístup k elektronickej verzii Dieťaťa.
Prajeme vám príjemné chvíle s Dieťaťom a ďakujeme vám za priazeň.
Foto shutterstock.com
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok