Môže sa stať, že neúprimnosť bude normálna | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že neúprimnosť bude normálna

Môže sa stať, že neúprimnosť bude normálna

„Človek, ktorý sám sebe klame a svojim lžiam verí, sa stáva neschopným rozpoznať pravdu v sebe a v ostatných. Stratí rešpekt voči sebe a voči druhým. Ak necíti rešpekt voči nikomu, nemôže milovať. A v snahe odvrátiť pozornosť od neprítomnosti lásky uniká k najnižším formám potešenia a rozkoší. Nakoniec sa správa ako zviera. A to všetko pochádza z klamstva, lži voči druhým a sebe samému.“

Tento výrok som si požičala od spisovateľa Fjodora Michajloviča Dostojevského. Prečo? Klamstvo je takou bežnou súčasťou našej spoločnosti, že si ho ospravedlňujeme. Používame ho bežne, ani okom nemrkneme, keď nám ide cez ústa. Učíme ho akceptovať aj maličké deti, keď ich za ich úprimnosť trestáme a sami im do očí klameme. Skúste popremýšľať, koľkokrát ste vašim deťom zaklamali – že ich zvieratko odišlo do ríše zvieratiek, že neviete, kde je ich obľúbené plyšové zvieratko (pritom ste ho stratili alebo vyhodili), že Ježiško nosí darčeky a podobne. Nechcem vychovávať a ani kázať, len podporiť vašu úvahu a spýtať sa vás, či máte bezmedznú dôveru vo vašich rodičov. Skúste si spomenúť, ako ste sa cítili, keď ste odhalili klamstvo matky alebo otca. Čo sa vo vás odohrávalo, keď vám do očí niečo tvrdili a vy ste pritom vedeli, že vám klamú? Práve klamstvami sa ničí dôvera; deti sklamú tie najdôležitejšie osoby, ktoré ich mali chrániť – rodičia.

Deti klamstvo prevezmú ako bežnú súčasť života. Začnú klamať vás, učiteľov, neskôr priateľov. Neúprimnosť si prinesú aj do partnerského vzťahu a po rokoch sa potom čudujú, prečo sa rozvádzajú a kde vlastne urobili chybu.

Dôvera dieťaťa vo svet a v seba začína dôverou v rodiča; ak nemôže veriť jemu, neverí nikomu. Pretože je ale tento poznatok príliš bolestivý a dieťa rodiča miluje za každých okolností, nahovára si, že je vlastne všetko v poriadku a že klamstvo je normálne. Začne byť neúprimné aj samo k sebe a tu sa dostávame k druhej časti Dostojevského výroku – bez rešpektu a lásky, s cieľom otupovať sa prízemným. A to všetko začína v momente, keď deti naučíme, že neúprimnosť je normálna.

Mgr. Mária Hanúsková
92. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok