Mesto, v ktorom to bzučí | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Mesto, v ktorom to bzučí

Mesto, v ktorom to bzučí

V súčasnosti žije v mestách už viac ako polovica obyvateľov zeme a podľa odhadov to v roku 2050 bude až 70 percent. Výskumy zároveň ukazujú, že dostupnosť prírodných plôch v mestskom prostredí má zásadný vplyv na prevenciu duševných chorôb a depresií obyvateľov mesta. No nielen to.

Vedecký výskum prebiehajúci vo svete potvrdzuje, že likvidácia biotopov v poľnohospodárskej krajine a vysoká kontaminácia vidieckeho životného prostredia pesticídmi robí z miest vítané útočisko pre včely a rôzne iné druhy opeľovačov. Napríklad len v Berlíne zaznamenali až 262 druhov divokých včiel, 110 druhov sa našlo v parkoch v New Yorku. U nás na Slovensku žije viac ako 600 druhov včiel samotárok, ktorým tiež vďačíme za jedlo na našom stole.

Avšak aj mestské prostredie postupne stráca kvalitnú zeleň a existujúce „zelené miesta“ sa menia na tzv. zelenú púšť – miesta s malou druhovou rozmanitosťou, ktoré poskytujú čoraz menej potravy pre opelivý hmyz. Ľudia, ktorí v meste pestujú ovocie či zeleninu, pociťujú pokles úrody, mestská zeleň stráca svoju druhovú rozmanitosť a prepojenie na prirodzenú vegetáciu v širšom okolí. Viaceré mestá vo svete, ako Vancouver, Seattle, Oslo či Nottingham, si uvedomujú túto situáciu a snažia sa vybudovať prírodné plochy a biokoridory pre včely a ostatné opeľovače.

Kvitnúce mestské plochy poskytujú potravu pre opelivý hmyz a zároveň pomáhajú zvyšovať množstvo zelene zodpovedné za pohlcovanie prachu, reguláciu teploty v letnom období a celkovo klímu v meste. Pestré a harmonické prostredie preukázateľne zvyšuje kvalitu života, v ktorej Bratislava v prieskumoch EÚ aj pre úbytok zelene zaostáva za inými metropolami.

Čím viac včiel, tým zdravšia krajina
Včely a iné opeľovače sú bioindikátormi kvality životného prostredia. Dá sa povedať, že čím viac sa ich v krajine nachádza, tým je pestrejšia a zdravšia aj pre ľudí. Druhovo bohatá, dostatočne rozsiahla a vzájomne prepojená zeleň umožňuje v mestskom prostredí život včelám medonosným, divokým včelám samotárkam, motýľom, čmeliakom, pestriciam a mnohým ďalším druhom opeľovačov.

Okrem zelene je dôležité vytvárať, zachovávať a chrániť aj miesta, kde si tento hmyz stavia hniezda a kde žije, ako sú dutiny starých stromov, staré múriky z nepálených tehál, otvory v murive, južne orientované svahy s trávnikom (miesto pre zemné včely či čmeliaky) či kvetináče s hlinou. Dôležité je stavať a umiestňovať v parkoch, záhradách a na školských pozemkoch tzv. hmyzie hotely. No a treba dbať aj na manažment mestskej zelene – pre opeľovače je dôležité, aby sa nechali kvety zakvitnúť  a nekosilo sa zbytočne často, aby sa tráva kosila do rôznej výšky a tak poskytovala úkryt a menej vysychala,  aby sa prestalo s používaním pesticídov a herbicídov. Takýto spôsob sa nazýva „prírode blízky manažment zelene“ a v zahraničí je populárny už dlhší čas.

Funguje to v zahraničí, pustime sa teda do toho aj u nás. Bratislava má výbornú polohu. Nachádza sa v blízkosti lesov Malých Karpát a vedomá výsadba nektarodajných, najmä domácich druhov rastlín, môže vytvoriť prirodzené prepojenie, ktoré by zmiernilo vplyv zastavaných plôch na opeľovače a ostatné živočíchy v meste. V bratislavskej mestskej časti Karlova Ves sa preto rozhodli vytvoriť vôbec prvú mestskú časť priateľskú opeľovačom. V spolupráci s občianskym združením Živica začali od marca tohto roku plánovanú výsadbu kvitnúcich rastlín a ošetrovanie existujúcej zelene tak, aby poskytovala pastvu pre opeľovače počas celého roka. Do projektu sa zapojili aj tri základné školy a športový klub, na ktorých postupne vzniká bylinková špirála, zeleninové záhony či ovocné a kvitnúce plochy, o ktoré sa starajú žiaci a dobrovoľníci.


Pridajte sa aj vy
Ako môžu obyvatelia spoluvytvárať pestrejšie, stabilnejšie a zdravšie prostredie pre život v meste? Ponúkame vám zopár tipov, ktoré sa v rámci projektu budú realizovať v Karlovej Vsi, a ku ktorým sa môžete pripojiť aj vy.

  • Urobme naše okolie zelenším – zvyšujme podiel vegetácie v našom prostredí výsadbou najmä domácich druhov rastlín, na ktoré je hmyz adaptovaný.
  • Vysádzajme na balkóny, terasy či do predzáhradky úžitkové, nektarodajné rastliny – ako bylinky, zeleninu, samovýsevné suchomilné trvalky, pôdopokryvné rastliny. Plochy sa tak premenia na estetické, ale aj chutné prostredie pre nás aj opeľovače.
  • Zamerajme sa na čo najpestrejšiu ponuku rastlín – ponúknime opeľovačom širokú paletu kvetov, druhov a odrôd a nezabudnime, že aj buriny majú v našej záhradke svoje miesto.
  • Vynechajme používanie pesticídov a iných jedov v starostlivosti o rastliny. Vhodné kombinácie rastlín sa v prostredí prirodzene bránia proti chorobám a škodcom. Pestujme rozmanitosť, ktorá prináša do prostredia vyššiu kvalitu a stabilitu.
  • Nestavajme ploty, ale vysádzajme ich. Vtáčí zob alebo zdravý rešetliak lahodí oku aj opeľovačom.
  • Nemajme strach z nekosenej trávy, dovoľme lúkam zakvitnúť a priniesť úžitok aj včelám. Divoký kus prírody v meste či ponechanie mŕtveho dreva poskytuje príbytok aj potravu pre živočíchy a dospelým i deťom spätosť s prirodzeným prostredím, ktorého je v krajine nedostatok.
  • Zámerne vytvárajme úkryty pre užitočné živočíchy – výstavba príbytkov pre ježkov, búdok pre dážďovníky či netopiere a hmyzích hotelov je príjemnou, v meste užitočnou aktivitou pre celé rodiny.
  • V letných horúčavách majú v meste opeľovače, ale aj vtáky a iné drobné živočíchy problém nájsť vodu na pitie. Urobte na svojej záhrade či balkóne jednoduché napájadlo a pravidelne v ňom vymieňajte a dopĺňajte vodu. Návody nájdete na internete.
  • Pestujte v deťoch cit pre prírodu – pozorujte spolu hmyz, živočíchy, starajte sa o kvety a zeleň.
  • Navrhnite škole, do ktorej chodí vaše dieťa, aby si zdarma zapožičala do triedy hru „Kráľovstvo včiel“ alebo navštívila výučbový program na včelnici (viac na www.mestske-vcely.sk).

Zuzana Dovalová, Petra Ježeková
Živica

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji. K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciály Dojčiatko & batoľa (ktoré si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok