Minimalizmus a hračky | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Minimalizmus a hračky

Minimalizmus a hračky

(Vyberáme z aktuálneho vydania Dieťa 8 – 9/2017.)

Hračky. Máte aj vy pocit, že sú snáď už úplne všade? Nekonečná vojna, ktorá sa nedá vyhrať? Veľmi dobre to poznám aj ja.

Pár rokov dozadu zažívala naša rodina farebný blikajúci plastový chaos a práve hračky mi pomohli objaviť výhody minimalistického životného štýlu. Menej je viac? Absolútne.
Hračky sa povaľovali úplne všade – v obývačke, v kuchyni, v detských izbách, ba dokonca aj v kúpeľni. Neustále som sa o ne potkýnala, zohýbala som sa k nim a odhŕňala ich z cesty. Deti sa málokedy pekne zahrali a, paradoxne, čím viac hračiek v izbičke mali, tým častejšie sa hádali a nudili.
Deň sa chýlil ku koncu a trvalo vyše hodiny, kým som prinútila deti ako tak si upratať rozhádzané kúsky po dome a pripraviť sa na spánok. Keď som si konečne chcela sadnúť na gauč so šálkou čaju, ešte aj tam som nejakú tú protivnú hračku s bolesťou prisadla.
Bola som veľmi unavená a nervózna na deti. Mala som pocit, že nezvládam domácnosť a nechápala som, prečo sústavne len niečo zbieram. Neustále som bola nahnevaná na deti, aby si po sebe upratali a nechápala som, prečo sa nevedia zahrať. Kde som spravila chybu?
Skúšala som zmeniť systém ukladania hračiek, ale veľmi to nepomohlo. Kúpili sme plastové dózy, viac nábytku a úložné systémy. Pár dní bol relatívny poriadok, no hračky, potvory, si našli cestu späť pod moje nohy.

Organizácia nebola odpoveď na poriadok. Problém bol totiž v množstve.

Vyhlásila som hračkám vojnu a tentoraz som ju mienila aj vyhrať. Aká bola moja tajná zbraň?
Minimalizmus, ktorého hlavné motto je: menej je viac.

Na rad prišli vrecká na smeti a pustili sme sa do nemilosrdného vytrieďovania a vyhadzovania. Podarilo sa nám zbaviť sa vyše 80 percent hračiek v našej domácnosti a bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som kedy pre seba aj pre deti urobila.
Do môjho života sa vrátil stratený pokoj a správanie deti sa výrazne zmenilo. Všimla som si, ako na nich prebytok hračiek negatívne vplýval, až keď sme ich odstránili zo života.

(krátené)

Andrea Richardson
Foto Shutterstock.com

Pýtate sa, prečo deťom prospieva menej hračiek? Neviete, ako postupovať pri triedení hračiek? Andrea Richardson vám v ďalšej časti seriálu Minimalistická mama objasní aj to, čo sa stane, keď deťom zoberiete skoro všetky nepotrebné hračky a poradí vám, ako zabezpečiť, aby sa záplava hračiek opäť nevrátila do vášho života.

Článok  si môžete prečítať v aktuálnom vydaní časopisu Dieťa 6 – 7/2017, ktoré si môžete kúpiť vo voľnom predaji. Aj po uplynutí doby predaja aktuálneho čísla Dieťaťa si ho môžete predplatiť tu

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok