Káva v tehotenstve nie je pre slovenské ženy tabu | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Káva v tehotenstve nie je pre slovenské ženy tabu

Káva v tehotenstve nie je pre slovenské ženy tabu

Až 97 % slovenských žien pije kávu aj počas tehotenstva.

Hlavným dôvodom pitia kávy pritom nie sú povzbudzujúce účinky kofeínu, ale fakt, že ženy milujú chuť kávy (71 %) a jej pitie považujú za príjemný rituál a chvíľku oddychu (70 %). Vyplýva to z výsledkov Veľkého prieskumu EBENICA COFFEE: Káva v tehotenstve. V prvej polovici roka 2022 ho zrealizovala známa slovenská pražiareň výberovej kávy na vzorke viac ako 8 000 tehotných a dojčiacich žien.

Podľa prieskumu si takmer dve tretiny žien myslia, že počas tehotenstva a dojčenia je vhodné príjem kofeínu obmedziť a až 70 % uvádza ako bezpečnú hranicu iba 1 kávu denne. V praxi si však takmer polovica opýtaných dopraje denne 2 a viac šálok kávy.

Aj preto sa v pražiarni rozhodli vyvinúť kávu, ktorá bude určená najmä tehotným a dojčiacim ženám – takú, ktorá bude chuťovo výnimočná a zároveň pre ženu i jej dieťatko absolútne bezpečná.

Bezkofeínová káva Ebenica Mammie je ideálnym riešením dilemy tehotnej kávičkárky. Vytvorili sme ju s ohľadom na chuťové preferencie žien. Predsa len výberovú kávu pražíme už 13 rokov a vieme, čo našim zákazníčkam chutí. Ebenica Mammie je vynikajúca brazílska 100 % Arabica, s plnou chuťou čokolády, orieškov a karamelu, ideálna na prípravu espressa či cappuccina,“ hovorí majiteľ pražiarne EBENICA COFFEE, Marek Fajčík.

Bezkofeínová káva je podľa prieskumu najčastejšou náhradou klasickej kávy, po ktorej tehotné ženy a dojčiace mamičky siahajú. A hoci z prieskumu vyplýva, že ženy pri jej výbere považujú za najdôležitejší faktor práve chuť, väčšina si bezkofeínovú kávu kupuje v supermarkete, v podobe instantnej alebo kapsulovej kávy.

„Prieskum nám vo veľkej miere potvrdil to, čo sme tušili už pred jeho spustením. Ženy jednoducho milujú chuť kávy a nechcú sa jej vzdať ani počas tehotenstva a dojčenia. Zároveň si však uvedomujú, že je vhodné príjem kofeínu v tomto období obmedziť, a preto hľadajú alternatívu ku klasickej kofeínovej káve, na ktorú sú zvyknuté. Väčšinou však nenachádzajú adekvátnu náhradu,“ vysvetľuje Marek Fajčík.

Prieskum ďalej odhalil, že väčšina žien nevie, akým spôsobom sa z kávovníkových zŕn odstraňuje kofeín, a to aj napriek tomu, že takmer polovica opýtaných považuje metódu dekofeinizácie za podstatnú.

„Bezkofeínová káva Ebenica Mammie je zbavená kofeínu šetrnou a certifikovanou Švajčiarskou vodnou metódou (Swiss water process), pri ktorej sa nevyužívajú žiadne chemikálie. Vďaka tomu ostáva v káve zachovaná autentická aróma a chuť, ako aj vysoký podiel vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny. Môžeme teda povedať, že je nielen absolútne bezpečná, ale dokonca zdraviu prospešná. Žena si tak môže aj počas tehotenstva a dojčenia vychutnať svoju obľúbenú šálku kávy úplne bez obáv a obmedzení,“ uzatvára Marek Fajčík.

Bezkofeínová káva Ebenica Mammie

Veľký prieskum EBENICA COFFEE: Káva v tehotenstve

Prieskum realizovala pražiareň výberovej kávy EBENICA COFFEE, v prvej polovici roka 2022. Do prieskumu sa zapojilo takmer 8 000 žien zo 4 európskych krajín: Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska. Výsledky uvedené v tomto článku sa týkajú iba Slovenska, kde sa do prieskumu zapojilo 2 549 žien, pričom najväčšiu skupinu tvorili tehotné ženy vo veku 29 až 38 rokov.

Svetovo ocenená pražiareň kávy

Známa slovenská pražiareň výberovej kávy EBENICA COFFEE vznikla v roku 2009 a od tej doby si získala srdcia mnohých kávových nadšencov doma i v zahraničí.

Rodinná pražiareň z Modry sa pri výrobe kávy zameriava predovšetkým na výslednú chuť a práve za ňu získala aj viacero medzinárodných ocenení. V prestížnom hodnotení Coffee Review sa jej kávy dokonca zaradili medzi TOP10 espresso káv Európy.

V stálej ponuke pražiarne je okrem 14 kofeínových káv aj unikátna nízkokofeínová káva Ebenica Siesta a bezkofeínové kávy Ebenica Zero a Ebenica Mammie – novinka vytvorená špeciálne s ohľadom na chuťové požiadavky tehotných a dojčiacich žien. Všetky kávy môžete ochutnať priamo v predajniach pražiarne v Modre a v Žiline alebo si ich objednať na stránke www.ebenica.sk.

(PR)

Zaujímavé linky a dokumenty

Blog: Ako vznikla a ako sa vyrába bezkofeínová káva

Blog: Takto vyzerá moderná slovenská pražiareň kávy

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok