Mykóza – nevítaný hosť z kúpalísk | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Mykóza – nevítaný hosť z kúpalísk

Mykóza – nevítaný hosť z kúpalísk

V horúcich letných mesiacoch dospelých i deti láka pobyt pri vode, kde hľadáme osvieženie a relaxáciu. Avšak hlavne na kúpaliskách, a to najmä okolo bazénov, v sprchách a prezliekarňach treba myslieť na to, aby sme si domov nepriniesli neželaného, nepríjemného a voľným okom neviditeľného hosťa –  mykózu. Na tú málokto z nás myslí…

Škála prejavov mykózy môže byť rôzna: dyspeptické (tráviace) ťažkosti, črevné problémy, gynekologické problémy – vaginálna mykóza, mykóza nechtov a kože, zápaly močových ciest. Súvisí s nedostatočným dodržiavaním hygienických predpisov z našej strany, ako aj zo strany prevádzkovateľa kúpaliska. Preto je tiež dôležité zdôrazniť, že ak mám podozrenie na mykózu, alebo sa na ňu liečim, nemal by som takéto kolektívne zariadenie vôbec navštíviť, aby som neohrozil ďalších návštevníkov a nepreniesol na nich infekciu a, samozrejme, aby sa môj zdravotný stav ešte nezhoršil. Najmä v okolí bazénov, kde je teplo a vlhko, majú tieto neviditeľné mikroorganizmy zabezpečené tie najlepšie podmienky.

OHROZENÉ SÚ AJ ŽENY

Až vyše 70 percent žien a dievčat trpí touto nepríjemnou infekciou, ktorá sa môže opakovať. Jej pôvodcom je kvasinka Candida albicans, preto sa jej niekedy vraví kvasinková infekcia. Nejde o pohlavne prenosnú chorobu, ako si mnohí myslia. U žien sa vaginálna mykóza (vulvovaginálna kandidóza) môže objaviť s príznakmi ako pálenie, svrbenie, číry biely alebo hrudkovitý výtok, slabý opuch veľkých pyskov, začervenanie intímnych partií, bolesť aj rezanie pri močení, bolesť pri pohlavnom styku, bolesť brucha a podbruška. Kvasinky sú prítomné vo vaginálnej flóre často bez príznakov, ale ak sa premnožia, nastane narušenie bežnej pošvovej flóry, až vznikne infekcia. Tento stav môže ešte zhoršiť najmä konzumácia sladkého, preto sladké (biely cukor) a bielu múku odporúčam na istý čas vylúčiť. Hlavne ženy trpiace cukrovkou by mali spozornieť, nakoľko sú na kvasinkovú infekciu náchylnejšie.

Žena s takýmito ťažkosťami by mala navštíviť svojho obvodného gynekológa. Ten ju vyšetrí, odoberie anamnézu. Lekár sa anamnesticky pýta na návštevu kúpaliska, používanie antibiotík, ako aj iných liekov, používanie intímneho mydla, či žena používala nejaký voľnopredajný liek, pýta sa na ochorenia ako cukrovka, porucha imunity. Ďalšími faktormi alebo spúšťačmi, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku sú hormonálne zmeny – puberta, tehotenstvo, menštruácia, užívanie hormonálnej antikoncepcie, únava, zaparenie intímnych miest, návšteva chlórovaného bazéna, precitlivenosť na parfumované hygienické potreby ako toaletný papier, vložky. Zisťuje aj farbu výtoku, jeho konzistenciu a zápach. Odoberie vám stery na kultiváciu, určí pH pošvy, vyšetrí pošvový mikrobiotický obsah, prípadne dá vyšetriť aj moč. Často sa vyžadujú aj konziliárne vyšetrenia a spolupráca s diabetológom, imunológom, dermatológom.

Liečba je lokálna, a to formou vaginálneho výplachu (benzydamín hydrochlorochid – má anestetický účinok, do niekoľkých minút nastane úľava), aplikáciou vaginálnych čapíkov, perorálnych antimykotík. Pri chronickej infekcii treba pátrať po iných príčinách, ako je už spomínaná cukrovka, endokrinologické ochorenia, anémia, užívanie liekov, zlá životospráva, voda s vysokým obsahom chlóru, mykóza partnera, ktorú treba tiež preliečiť.

Čo sa týka prevencie, odporúča sa úplne vylúčiť biely cukor a bielu múku, vyhnúť sa plesnivým syrom, upraviť životosprávu – zvýšiť príjem probiotických baktérií vo forme jogurtov a kefírov (tiež ale všetko s mierou!), nefajčiť, nepiť alkohol, vylúčiť stres, dopriať si oddych a dostatočný spánok. Nenosiť mokré plavky – po vyjdení z bazéna sa treba osprchovať a prezliecť do suchých plaviek. S hygienou to však nepreháňajme, neodporúčam parfumované tekuté mydlá, pretože narúšajú prirodzené pH pošvovej mikroflóry, intímne partie vysušíme uterákom. Ak má žena menštruáciu, vložky treba meniť častejšie. Vyhnite sa tampónom. Noste vhodné vzdušné oblečenie, ktoré nie je tesné.

Pôvodcom vaginálnej mykózy je kvasinka Candida albicans, preto sa jej niekedy vraví kvasinková infekcia.

POSTIHNUTÁ MÔŽE BYŤ AJ KOŽA

Mykotické infekcie kože vyvolávajú tri rody húb: Epidermophyton, Trichophyton a Microsporum. V Európe sa najčastejšie vyskytuje Trichophyton rubrum.

Typickou lokalizáciou sú nohy, oblasť medzi prstami na nohách, stupaje a nechty. Prenos na človeka je z troch prameňov, a to z človeka na človeka, od zvierat a z pôdy.

Výskyt infekcie závisí od sociálnych, ekonomických, hygienických a klimatických podmienok. Rizikovými skupinami sú športovci, ľudia s oslabenom imunitou, metabolickými a neurologickými poruchami, pracovníci v horúcich prevádzkach, návštevníci kúpalísk a sáun.

Nákaza sa prenáša z človeka na človeka hlavne v športových a kolektívnych zariadeniach prostredníctvom šupiniek kože a úlomkov nechtov prerastených hubou, ktoré kontaminujú dlážky miestností. Môže sa prenášať aj nožničkami, uterákmi, pilníkom na nechty, oblečením, obuvou alebo aj bezprostredným kontaktom zdravej osoby s postihnutými miestami nakazeného človeka.

Najčastejšou mykotickou infekciou kože je mykóza nôh. Začína sa medzi prstami na nohách, potom sa šíri na stupaje a v jednej tretine prípadov na nechty nôh. Miesto nákazy sú sprchy, prezliekarne, sauny, telocvične. Má 3 formy:

  • Prvá je intertriginózna forma: koža sa olupuje, je macerovaná, vznikajú bolestivé erózie, začína sa medzi 3. až 4. prstom na nohe, zápal sa rozširuje aj na spodnú časť prstov a na stupaje, môže byť prítomné svrbenie.
  • Druhá forma je dyshidrotická: prítomné sú hlboko uložené vezikuly až buly s čírym až mierne skaleným obsahom, intenzívne svrbenie.
  • Tretia je hyperkeratická forma: postihuje päty a bočnú stranu chodidiel, tvoria sa bolestivé ragády. Postihnuté sú všetky oblasti medzi prstami na nohách, nechty a distálne články prstov.

V liečbe sa používajú lokálne a celkové antimykotiká.

AKO SI PORADIŤ S MYKÓZOU NECHTOV V LETNÝCH MESIACOCH

Onychomykóza je najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie nechtov. Ide o infekčné ochorenie spôsobené mikroskopickými hubami. Ak sa ochorenie nelieči, môže trvať mesiace, ba aj roky. Onychomykóza v preklade znamená mykóza nechtov, trpí ňou približne do 10 percent obyvateľstva. Častejšie postihuje nechty na nohách, pretože sa jej darí v suchu a teple. Zo všetkých ochorení nechtov tvorí takmer polovicu. Štúdie za posledné roky ukazujú, že na Slovensku trpí mykotickým postihnutím nôh až vyše polovica populácie. Veľmi často sa táto hubová infekcia rozšíri z kože medzi prstami až na nechty. Najčastejšie postihuje starších ľudí, ale vyskytnúť sa môže v ktoromkoľvek veku. U malých detí je zriedkavá. Do ohrozenej skupiny patria ľudia s poruchou imunity a diabetici, športovci, náchylnejší tiež môžete byť pri poranení nechtov. Nemalú úlohu zohráva aj nedostatočná hygiena a nadmerné potenie nôh. Spozornieť by mali hlavne diabetici, nakoľko nemusia cítiť svrbenie a ani bolesť narušenej kože, pretože nervové zakončenia bývajú poškodené cukrovkou.

Toto ochorenie nechtov na nohách môžete ľahko dostať pri chôdzi na boso na verejných kúpaliskách, v saunách alebo sprchách. Dokonca ju môžete dostať aj na pedikúre, ak pedikérka nedostatočne dezinfikovala nástroje. Mykózu nechtov na rukách pravdepodobne vyvolávajú kvasinky, ak máte často ruky v kontakte s vodou.

AKO ZISTÍM, ŽE MÁM MYKÓZU NECHTOV A AKO VYZERÁ?

Zdravý necht je priehľadný. Pri onychomykóze zmení farbu, najprv sa objaví škvrna, neskôr celý necht zmení farbu, zožltne alebo je celý biely. Necht na pohľad hrá všetkými farbami, vtedy sa k vláknitým hubám pridávajú baktérie a plesne. Môžu sa objaviť pozdĺžne ryhy a priečne zárezy, nechty neskôr zhrubnú a na hrane nechtu sa drobia. Pri neliečení v poslednom štádiu môže nastať až oddelenie nechta od lôžka až vznikne odhalenie nechtového lôžka. Táto infekcia začína na koži nôh, prvotné podozrenie vzbudí zapáchajúca belavá vlhká koža medzi prstami, ktorá sa môže olupovať a svrbieť, alebo aj odhalí červenú hladkú kožu. Takto odhalené miesto môže bolieť a štípať.

Diagnostika sa opiera o mykologické vyšetrenie odobratím vzorky (správnym zoškrabaním z chorého nechta, množstvo musí byť dostatočné). Lekár ju odošle na mikroskopické a kultivačné vyšetrenie, aby sa zistil patogén. Odoberajú sa šupiny, kryty vezikúl, vlasy, chlpy, kúsky nechtov. Pri negatívnom výsledku a jasne viditeľnom poškodenom chorom nechte odporúčam vyšetrenie opakovať. Pre lekára má veľký prínos, na základe tohto vyšetrenia vie nasadiť liečbu.

Dôležitá je aj epidemiologická anamnéza (zahŕňa ju aj cestovateľská anamnéza), kontakt s chorými zvieratami a výskyt ochorenia v kolektíve a doma v rodine.

Čo sa týka liečby, jednou z možností je lokálna antimykotická liečba vo forme roztokov, krémov a mastí. Existujú aj antimykotické laky na nechty. Lokálna liečba je účinná pri povrchovom poškodení nechtu. Niektoré lieky sú voľnopredajné, iné sa viažu na lekársky predpis. Pri voľnopredajných liekoch však odporúčam poradiť sa s lekárom, dermatológom.

Ak je lokálna liečba neúčinná, lekár ju môže zmeniť, odporučí vám kombinovať ju s celkovou liečbou (tablety). Celkovú liečbu môže užívať pacient, ktorý ma pozitívne kultivačné a mikroskopické vyšetrenie, čiže sa potvrdí patogén, najčastejšie ide o kvasinky alebo Trichophyton rubrum. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov, preto ako pri každej chorobe aj pri tejto treba byť trpezlivý. Chorý necht na rukách odrastie do 6 mesiacov, na nohách to môže trvať až do 18 mesiacov. Pre úspešnosť liečby treba dodržiavať hygienické opatrenia, pravidelne užívať lieky podľa nariadení lekára. Všeobecne platí, čím skôr začnete s liečbou, tým lepšie. Liečba je zdĺhavá a nie vždy úspešná, a to napriek tomu, že je dostatočná. V súčasnosti neexistuje optimálna antimykotická liečba. Perorálne antimykotiká sú najúčinnejšie, avšak pre svoju toxicitu sa nie vždy indikujú.

V poslednom čase má ochorenie stúpajúcu tendenciu. Neliečené sa môže šíriť na okolitú kožu a nechty, infikovaní môžu byť ďalší jedinci. Pri závažnej onychomykóze hrozí až odstránenie nechta.

AKO PREDCHÁDZAŤ MYKÓZE NECHTOV?

Zásadné opatrenia, ktoré napomôžu predísť mykóze nechtov:

  • Používajte vlastný uterák. Na nohy sa odporúča používať osobitný uterák. Po použití ho treba oprať aspoň na 60 ˚C a ožehliť ho.

  • Používajte vlastnú obuv (šľapky, u detí protišmykovú obuv, aby nenastal úraz) pri bazénoch, v sprchách, saunách, obuv potom dezinfikujte.

  • Lieky užívajte tak, ako vám ich predpísal lekár.

  • Nohy udržiavajte v suchu. Odporúčam vám používať bavlnené ponožky, ktoré treba každý deň vymeniť.

  • Pri strihaní nechtov najprv striháme zdravé nechty, nakoniec choré, nožničky treba dezinfikovať. Opatrne a šetrne treba strihať nechty diabetikov.

  • Používajte priedušnú obuv.

  • Všetky predmety, ktoré prišli do styku s chorými nohami, dezinfikujte (papuče, rohožka v kúpeľni, vaňa či sprchový kút).

MUDr. Ľudmila Vojčeková
dermatologička

Časopis Dieťa
Foto 123rf.com

 

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok