Homeopatická liečba ekzému | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Homeopatická liečba ekzému

Homeopatická liečba ekzému

Ekzém je neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje neustálym svrbením, začervenaním, suchosťou, šupinami, po rozškrabaní aj mokvaním, krvácaním a popraskaním pokožky. Postihuje približne 15 až 20 percent detí a je typickým ochorením detského veku.

Približne u dvoch tretín detí v čase dospievania spontánne ustúpi alebo prejde do iných ochorení, napríklad alergickej nádchy alebo astmy. Pri intenzívnejších formách vie byť neznesiteľný nielen pre dieťa, ale aj pre jeho rodičov, ktorí prežívajú utrpenie spolu so svojím potomkom a snažia sa mu zabrániť v rozškrabaní kože do krvi.

Konvenčná medicína má prostriedky, ktoré prinesú dočasnú úľavu (premasťovanie, antihistaminiká, kortikoidy), ale nedokážu ekzém definitívne vyliečiť. Možno to však dosiahnuť správne vedenou homeopatickou liečbou, a to vďaka úplne odlišnému princípu pôsobenia homeopatických liekov.  Existujú však tisíce homeopatických liekov a niekedy nie je ľahké nájsť ten najvhodnejší. Túto nevýhodu zmierňuje veľká vitalita detí, ktorá im pri správnom impulze umožní veľmi rýchlo sa vyliečiť.

PREČO SÚ EKZÉMY TAKÉ ČASTÉ PRÁVE U DETÍ?
Z holistického hľadiska by sme to mohli vysvetliť tým, že dieťa sa snaží vymedziť voči vonkajšiemu svetu, začína si uvedomovať svoj tvar, svoje telo, samo seba, svoju jedinečnosť. Na telesnej úrovni hranica, na ktorej sa stretávajú tieto dva odlišné svety  ̶  „ja“ a „nie ja“  ̶  je práve koža a sliznice. Koža symbolizuje hranice ja a zápas o získanie a udržanie telesnej aj duševnej integrity. Preto je prirodzené, že ťažisko vývoja v tomto období života sa prejaví zápalom kože.

Nebudem opisovať ako vyzerá koža u liekov, ktoré sa najčastejšie spájajú s ekzémom, ako je napríklad Sulphur, Calcarea carbonica, Graphites, Rhus toxicodendron, Petroleum, Psorinum, Lycopodium, Sepia, Natrium muriaticum… Lokálne prejavy sú málokedy spoľahlivé na  presný predpis. Ak chceme dosiahnuť skutočne hlboké vyliečenie, treba tieto znaky spojiť s prejavmi celého tela a duševnými prejavmi. Inými slovami treba nájsť liek pre celý organizmus. Ak nebudú prejavy ekzému veľmi typické pre niektorý z najčastejšie odporúčaných liekov v terapeutických príručkách, odporúčam návštevu u skúseného homeopata.

PRÍBEHY VYLIEČENÝCH DETÍ
Nech tri prípady, ktoré teraz opíšem, slúžia ako ilustrácia procesu homeopatickej liečby a nie ako bezprostredný návod. Po uverejnení článkov opisujúcich vyliečené prípady sa pomerne často stretávame s tým, že niektorí ľudia chcú použiť presne ten liek, ktorý bol spomenutý v článku. Akoby nedokázali pochopiť základnú odlišnosť homeopatie od konvenčnej medicíny, ktorá spočíva v potrebe naplnenia princípu podobnosti  ̶  individualizovaného predpisu lieku.

Veselé dievčatko, ktoré miluje med
Na jar v roku 1998 priviedla mama 5-ročné dievčatko pre ekzém v oblasti lakťových záhybov, ktorý veľmi svrbel. Zhoršovala ho voda a zlepšoval sa pri mori, čo je časté a nie veľmi špecifické. Zaujímavé však bolo, ako sa ekzém začal. Dievčatko nemalo ešte ani 2 roky, keď sused začal príklepovou vŕtačkou vŕtať do steny. Veľmi sa preľakla, kričala, triasla sa na celom tele a následne dostala úpornú zápchu, ktorá trvala týždeň. Asi po mesiaci sa objavil ekzém. Dievčatko je pri vyšetrení veľmi veselé, stále sa chichoce. Mamka potvrdila, že sa veľmi často smeje. Buď sa smeje alebo plače, nič medzi tým. Ďalšou zvláštnosťou je, že miluje med. Pri výbere mi pomohol aj zvláštny príznak mamky  ̶   pri pohybe očného viečka mala mamka pocit, že sa jej spojivka zhŕňa, šúverí. Mamka mala aj sennú nádchu. Povedala, že sa s dcérkou veľmi podobajú. Dosť často sa stáva, že v rodine nie je len jeden člen rodiny v stave určitého homeopatického lieku. Keď som vzal do úvahy tieto príznaky: ochorenie zo zľaknutia sa, citlivosť na hluk, chuť na med, veselosť, pocit šúverenia, sennú nádchu, vyšiel mi liek Sabadilla. Dali sme ho na týždeň v potencii 5C, 3-krát denne po 2 globulky.

Asi po týždni užívania sa stav prechodne zhoršil. Je to bežná reakcia po stimulačnom pôsobení homeopatického lieku. Ale po ďalších troch dňoch sa stav výrazne zlepšil a ekzém úplne zmizol. Mamka spomenula, že dcérka si prestala pýtať med. Od toho roku nemala ekzém. Až pred rokom, ako 23-ročnej sa jej počas stresu na vysokej škole začalo objavovať svrbenie na ramenách. Stačilo jej však vziať jednu dávku Sabadilly a svrbenie opäť ustúpilo.

Nedôvera s poruchou trávenia
Dvojročné dievčatko má od 6. mesiaca ekzém pod kolenami, na stehnách, chrbte a okolo úst. Pre intenzívne svrbenie sa škrabe až do krvi. Ekzém sa objavil, keď začala jesť iné jedlá ako materské mlieko. Vyrážky sa zhoršovali po všetkom, čo zjedla, aj po mrkve a zemiakoch. Narodila sa mierne nedonosená, spolu so svojou dvojičkou, chlapčekom. Po narodení boli v inkubátore. Boli počatí umelým oplodnením a na svet prišli cisárskym rezom. Mama nemohla otehotnieť a veľmi sa preto trápila.

Dievčatko je veľmi zimomravé, čo je u detí dôležitý príznak, pretože deti sú prirodzene teplokrvné. Má veľmi rada šunku, vajíčka a sladkosti. Páli ju aj také jedlo, ktoré iní nevnímajú ako pálivé. Vždy málo pila. Je žensky tvarovaná. Rada sa prezlieka pred zrkadlom. Veľmi žiarli na brata, odsúva ho preč a otáča mame hlavu tak, aby ani nepozerala jeho smerom. Je neistá, či ju má mama rada. Je priečna, nemá rada dotyky, napríklad, keď ju chcú chytiť za ruku. Niekoľkokrát sa v hneve vyváľala v mláke. Je nervózna, nedôverčivá, ostražitá, opatrná, nesvoja, ak sa stretne s niečím novým.

Keď mala mesiac, dostala silnú hnačku. Skončila v nemocnici. V rodine je prítomná tuberkulárna miazma: prastarý otec mal tuberkulózu pľúc a mama je alergická na srsť mačiek.

Príznaky najviac zodpovedali liekom Sulfur, Calcium carbonicum, Phosphorus, Phosphoric acid, Tuberculinum, ale z liekov, ktoré sú menej známe na prvom mieste bola Sanicula aqua. Žiarlivosť a neistota, či má lásku mamy, je znak Calcium sulphuricum, ale dievčatko bolo výrazne zimomrivé, čo nie je typické pre tento liek. Sanicula aqua je minerálna voda z prameňa pri Ottawe v Kanade, ktorá mala údajne škodlivé účinky na ľudí, ktorí ju pili. Obraz tohto lieku je podobný ako aj u iných homeopatík vyrobených z minerálnych vôd kombináciou niekoľkých polychrestov (často používaných známych liekov). Sanicula aqua pripomína Sulphur, Phosphor, Tuberculinum, Siliceu, Sepiu. Je to veľký liek pre deti, ktoré neprospievajú.  Typické pre tento liek sú aj poruchy trávenia, hnačky a zápchy. Aj chute zodpovedali Sanicule.

Začali sme podávať Sanicula aqua LM I  ̶  raz denne 1 čajovú lyžičku. Na 3. deň sa ekzém na nohách zhoršil, bol veľmi červený a suchý. Trvalo to asi týždeň. Ale v priebehu 2. týždňa ekzém vymizol. Predtým ju po mlieku a jogurte vždy preháňalo a ekzém do dvoch minút sčervenal a veľmi svrbel, najmä v oblasti lakťov a kolien. Ale po Sanicule mohla už piť mlieko bez problémov a jesť čokoľvek. Duševne sa uvoľnila, prestala byť bojazlivá, lepšie komunikovala s inými deťmi. Začala pekne artikulovať. Predtým hovorila veľmi nezrozumiteľne. Prestala chorľavieť. Stretli sme sa ešte niekoľkokrát pri kontrolách v priebehu roka, ale dávku už nebolo potrebné opakovať, pretože koža zostala čistá.


Celý otec
V marci 1999 som sa po prvý raz stretol s chlapčekom, ktorý mal pol roka a trpel na ekzém. Po celom tele, ale najmä na tvári a čele mal sýtočervené mapy s vezikulami (vodnatými pľuzgierikmi) a hnisavými vyrážkami. Koža ho veľmi svrbela a škrabal sa. Ekzém sa objavil 14 dní po tom, čo ho mamka tri mesiace po narodení prestala dojčiť.

Narodil sa o 14 dní neskôr, cisárskym rezom, lebo keď si mamička ľahla na bok, zrazu prestali ozvy. Plodová voda sa už rozkladala. Chlapček má málo tenkých vláskov na hlave, má bledšiu pokožku, pôsobí krehko. Spí dobre. Keď sa zobudí, neplače, „rozpráva“ sa sám so sebou. Len počas teploty mrnčal a chcel byť na rukách. Je to živé dieťa, extrovertné, priateľské, neplače ani keď ho vezmú na ruky cudzí ľudia.  Mal som málo informácií, preto som sa spýtal, či sa na niekoho nepodobá. Mamka povedala, že je celý otec. Otec je zavalitý, statný, vždy bol vo vedúcich funkciách. Veľa pracoval. V živote veľa dosiahol a rád o tom rozpráva. Jeho firma sa zaoberá požiarnou ochranou. Je extrovertný, podobne ako jeho synček a všetko ho zaujíma. Má chronickú nádchu a opakujú sa mu zápaly hrdla. Je teplokrvný. Ľahko sa vie nahnevať, vyzerá, že človeka zbije, ale o dve minúty je už pokojný. Ako dieťa hral divadlo. Problém bol chladný postoj rodičov k nemu, necítil lásku ani od otca, ani od mamy.

Keď som spojil príznaky chlapčeka a jeho otca, objavil sa predo mnou obraz Belladonny. Je to liek vyrobený z ľuľkovca zlomocného. Títo ľudia sú veselí, hraví, majú umelecké sklony, radi hrajú divadlo, ale zároveň sú veľmi impulzívni a bojovní. Ideálne zamestnanie pre Belladonnu je hrať v bojových filmoch. Priťahuje ich oheň. Ako deti chcú,  aby ich nosili na rukách. Majú radi láskanie, objatia. Príčinou ich ťažkostí je často pocit, že nebola naplnená ich potreba lásky, že boli odmietnutí a nemilovaní. Vidíme to aj v príbehu chlapčeka ako následok odstavenia a rovnako u otca, ktorý necítil lásku rodičov. Svoju frustráciu neukážu navonok, aby neboli ešte viac zraňovaní, ale vo vnútri trpia. Sú veľmi uzavretí a kontrolujú sa. Nahromadené negatívne pocity sa však občas nekontrolovane prejavia vzplanutím nevedomých impulzov. Pôsobia trochu neobratne, ako slon v porceláne. Spýtal som sa otca na nešikovnosť. So začervenaním prezradil, že synčeka ku mne niesol na rukách, ale na vstupných schodoch mu z rúk vypadol.

Stav sa po podaní Belladonny 30 C v priebehu niekoľkých týždňov výrazne zlepšil. Zmizli vyrážky a koža prestala svrbieť.  Potrebovali sme liek ešte raz o 3 mesiace zopakovať, lebo vyrážky sa začali opäť objavovať. Ale potom sa mal dobre až do roku 2011.

Ekzém sa už neobjavil, ale posledné dva roky mal na jar prejavy sennej nádchy. Od detstva nemal vážnejšie ochorenia, len občas herpes na perách a bežné prechladnutia. Vždy sa dokázal sám hrať. Nevyžadoval si veľa pozornosti. Je veľmi húževnatý, každý deň hodinu a pol trénuje futbal. Je veľmi citlivý, najmä na utrpenie zvierat. Má veľmi rád zvieratá. Je skromný, samostatný a kamarátsky. Má veľa priateľov.  Je teplokrvný. To všetko podporilo  pôvodný liek. Po zopakovaní Belladonny prejavy sennej nádchy ustúpili. Opäť som ho videl  v roku 2015, keď sa mu okolo ucha vytvorila červená vyrážka. Podali sme opäť jeho konštitučný liek  Belladonnu a vyrážka do niekoľkých dní zmizla. Odvtedy sme sa stretli ešte raz, v januári 2017, keď potreboval ďalšiu dávku Belladonny pre znovuobjavenie sa vyrážky pri uchu. Opäť v priebehu 2 až 3 dní sa vyrážka stratila. Teraz nemá žiadne ťažkosti. Ak sa niekto lieči homeopaticky od detstva, nepotrebuje hrubý zdravotný záznam, stačí jedna strana A4 ako v tomto prípade.

MUDr. Vladimír Petroci

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok