Alžbetka chce upratať. Ale nie neporiadok 2) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka chce upratať. Ale nie neporiadok 2)

Alžbetka chce upratať. Ale nie neporiadok 2)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 28)

Tak. Už vieme, čo pre nás znamená poriadok a neporiadok. Teraz by sme sa mohli dohodnúť, čo spraviť, aby sme sa nehnevali a boli spokojní. Veľa som premýšľala a ty, maminka, tiež, tak tu sú naše nápady a moje myšlienky. Dôležité. Pretože, či sa ti to, maminka, páči alebo nie, neporiadok má pre mňa veľký význam.

  1. Kde budú zavreté dvere?

Babke neporiadok nevadí. Vravela, že stačí, ak je za zavretými dverami. Mne sa to páči, maminka, pretože takto mi môžeš povedať, kde budú tie moje zavreté dvere a ja si tam ten neporiadok odvediem. Viem, že nemáš rada, ak sa všade povaľujú hračky. Jedny zavreté dvere by teda mohli byť pred detskou izbou. A ešte o jedny – akože – dvere ťa prosím. Milujem hrať sa na stole v kuchyni. Pretože ty varíš hneď vedľa a tak nie som sama. Keď niečo potrebujem, stačí obrátiť hlavu a si tam. Môže byť teda ešte tento jeden neporiadok?

  1. Neporiadok – učiteľ

Stále mi hovoríš, maminka, že sa musím naučiť robiť si poriadok. A ako ináč sa to naučím než pri neporiadku? Veď poriadok sa nedá upratať! Neporiadok je teda učiteľom. V mojej izbičke sa sama učím, či sa mi tento alebo henten neporiadok páči a čo s ním spravím. Či chcem mať zvieratká zoradené do radu alebo na sebe, či chcem mať kocky pod posteľou alebo na nej – aby som zistila, či sa s nimi dá spinkať. Alebo či spravím to, čo ty – že dám hračkám systém. Napríklad obrázky budú S, penové písmenká Y, bábiky S, autíčka T… A tak! Dobre to robím?

  1. Môj čas, tvoj čas

Viem, že poriadok by si chcela hneď, ako povieš. Lenže ja ešte slovu „hneď“ nerozumiem. Viem, že to je teraz, ale niekedy sa „teraz“ deje strašne veľa vecí, ktoré nedokážem zastaviť, maminka. Predstav si to! Začnem upratovať a zrazu zbadám takú krásne žltú kocku, že ju hneď musím postaviť na inú. Dinosaurov som zabudla odviesť na aute do školy! A aha, pod stolíkom som zazrela zaujímavú kartičku.

Takže miesto „hneď“ by si mi, prosím, mohla dať radšej nejaký čas? Že dovečera, alebo „návšteva príde, keď bude ručička na hodinkách tuto“. A skús mi dať na výber – upratovanie rozkúskujme. Napríklad dnes upraceme kocky, zajtra písmenká. A ak to predsa len súri, prosím, vyber si ty, čo potrebuješ ako prvé, a ja ti pomôžem. A, maminka – keď mám zlú náladu, vtedy sa mi čas úplne rozbije. Prepáč mi, vtedy nie som schopná urobiť ani bé.

  1. Neporiadok – moje vnútro

Toto musím vysvetliť. Už vieš, že keď ty vidíš v mojej izbičke neporiadok, ja to vidím ako poriadok. Má to, ako ty hovoríš, systém. Alebo ako hovorí tatko – chaos. Aj chaos je systém, nie? Tak ten môj predstavuje voľnosť. Radosť. Hru. Zábavu. Farebnosť. Fantáziu. A záhady. Čiže presne to, ako sa cítim vo vnútri. V sebe. Keby som všetky hračky mala ako vojakov, nehýbali by sa, stále by boli čistí, boli by takí… Zviazaní. Nevoľní. Cítila by som sa zle. V tom poriadku by sa stratila moja radosť, hra a fantázia. Stratila by som sa teda ja. Utopila. Rozumieš?

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 27)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok