Alžbetka chce upratať. Ale nie neporiadok 1) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka chce upratať. Ale nie neporiadok 1)

Alžbetka chce upratať. Ale nie neporiadok 1)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 27)

Milá maminka. Teraz sa spolu porozprávame o niečom, čo vôbec nemáš rada. Proti čomu bojuješ a zlostíš sa, čo ťa vytáča a veľmi ti vadí. Neporiadok. Lenže vedela si, aký je pre mňa dôležitý? Čo všetko prezrádza o mne a mojom vnútornom svete? O mojom stave? Neporiadok som vlastne ja. Len trochu ináč, než si myslíš.

Tu je prvé z mojich piatich zistení:

1. Poriadok = neporiadok

Babka raz povedala niečo, čo nás strašne rozosmialo, pamätáš? Maj si neporiadok, len nech ho nevidieť! Myslela tým asi, nech je dobre skrytý, keď niekto príde na návštevu. Nech ho ani babka nedokáže nájsť. Možno ani my. Takže s neporiadkom je vlastne zábava! Hráme sa s ním na skrývačku. Babka ho ukrýva v šuflíkoch, skriniach, kredenci, pod posteľou a niekedy za zavretými dverami. Všimla som si, že je spokojná. Akoby jej nevadil, iba ak by ho niekto iný zbadal, bolo by zle nedobre!

Čo vlastne znamená poriadok? Čistota? Áno, ani ja nechcem mať špinavé ruky, potom smrdia. Ani tanier alebo pohár, piť a jesť špinky, no fuj. Nechcem mať blatovú postieľku, veď by sa mi v nej nedobre spalo. Aj cez špinavé okno sa zle díva na oblaky. Lenže… Blato na okne je môj namaľovaný zámok. V postieľke je len na vankúši plastelínová princezná. Zažrala sa, potvora. Taniere a poháre nie sú také čisté, lebo cez lupu som na nich našla nejaké hovadiny. A vraj na rukách to žije! Vraveli v telke…

Čo ďalej znamená poriadok? Všetko, len nie – hala-bala. To vravíš ty. Vraj mať v hračkách systém. Alebo v skrini, aby som hneď vedela všetko nájsť. To je pekné, maminka, tak prečo potom stále niečo hľadáme? A prečo to nedokáže vydržať a stále ten systém musíme opakovať? Takto miesto hrania a výletov, alebo rozprávky a kúpania vo vani upratujeme, teda sys-té-mu-je-me.

Ak je niekto neporiadny, hovoria mu bordelár. Neporiadnik. Asi aj mne vadí, keď príde návšteva a všade sa povaľujú veci, o ktoré zakopávame. Je to hrozné, keď sa s Miškom a Jankou naháňam a potknem sa o zabudnutú hračku. Čo sa zabudla sys-té-mo-vať?! Alebo sa chcem skryť. Nemám kam, lebo všade sú hŕby vecí. Nemáme kde variť, keď je kuchyňa plná riadov. Nemáme kde ležať a čítať si rozprávku, keď je gauč plný oblečenia. Nemám kde položiť pohár, keď je stôl zaplnený hračkami a autíčkami. A pri návšteve je to o to horšie, že frfle.

Čo to znamená? Že pre každého je asi neporiadok a poriadok niečo iné. Že je to buď nejaký ten systém, alebo hŕba, ktorá musí byť pekná a nie škaredá, alebo poriadok, za ktorého dverami je skrytý neporiadok. Takže bod prvý je, porozprávajme sa, čo je poriadok a neporiadok pre mňa a čo pre teba. Nech aspoň upraceme naše hádky a hnev. Frflanie návštevy nás potom nemusí zaujímať, pretože pre ňu je aj tak poriadok a neporiadok niečo iné.

Alžbetka
Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami každý týždeň delí o jej pohľad na svet.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 26)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok