Sezamový olej – kráľ medzi olejmi | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Sezamový olej – kráľ medzi olejmi

Sezamový olej – kráľ medzi olejmi

Sezam indický  ̶  jednoročná bylina dorastajúca do výšky 2 metre. Od staroveku sa pestuje pre svoje semená krémovo-bielej až čiernej farby, ktoré sa používajú nielen v našich kuchyniach a  v potravinárstve, ale aj v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Dnes si povieme viac o využití tohto kráľa medzi olejmi práve v starostlivosti o pokožku a na liečebné účely.

Bohatý zdroj živín
Sezamový olej je dobrým zdrojom esenciálnych mastných kyselín, vitamínu E, B-komplexu, D vitamínu a minerálov ako meď, mangán, vápnik a horčík. Je bohatý na antioxidanty, preto sa ľahko vstrebáva do pokožky, vyživuje ju zvnútra a podporuje jej pružnosť a hebkosť.

Výborne hydratuje pokožku
Po kúpeli alebo sprchovaní si naneste pár kvapiek sezamového oleja na ešte vlhkú pokožku. Olej do nej zľahka votrite. Takto bude vaša  pokožka počas celého dňa dobre hydratovaná.

Zabraňuje bakteriálnym infekciám
Sezamový olej sa vďaka svojím protizápalovým účinkom považuje za dobrého pomocníka v boji s bakteriálnymi infekciami. Napomáha hojiť  zapálenú a poranenú pokožku. Osvedčuje sa aj pri liečbe ekzému  a psoriázy. Pokožku intenzívne hydratuje a prináša úľavu od pocitov svrbenia. Pomáha zmierňovať opuchy a začervenanie pokožky.

Jemná ochrana detskej pokožky
Sezamový olej je jedným z najčastejšie používaných olejov na ošetrenie jemnej detskej pokožky.  Ochraňuje, vyživuje a dobre čistí  veľmi citlivú pokožku v oblasti plienok.

Upokojuje pokožku vysušenú vetrom alebo spálenú slnkom
Sezamový olej má spomedzi prírodných olejov najefektívnejšie hydratačné účinky. Pomôže vašej pokožke, ktorá bola vystavená vetru či slnku, dodať stratenú vlahu, zvlhčí a zmäkčí ju.

Spomaľuje starnutie pokožky
Vďaka antioxidačným účinkom napomáha omladzovaniu pokožky a  zmierňuje výskyt vrások. Zmes sezamového oleja spolu s levanduľovým olejom sa odporúča ako nočný krém.

Výborný masážny prostriedok
Pravidelná masáž pokožky sezamovým olejom znižuje napätie a stres,  pomáha zlepšovať krvný obeh, regenerovať pokožku, otvárať kožné póry, čistiť ich a viazať na seba škodliviny a ťažké kovy. Uvoľňuje nečistoty a prečisťuje pokožku.

Pomocník pri reumatických ťažkostiach i bolestiach pohybového aparátu
Sezamový olej je vhodný aj pri reumatických ťažkostiach, bolestiach pohybového aparátu. Podporuje prekrvenie, nemal by sa však používať pri neurodermatitíde.

Pomáha odstraňovať toxíny z tela
Ak si sezamový olej nanesiete na pokožku pred kúpaním či sprchovaním, napomôžete pri umývaní odbúravaniu škodlivín z pokožky.

Nevýhodou sezamového oleja je jeho typická vôňa, ktorá nie každému vyhovuje. V takom prípade postačí, ak sezamový olej zmiešate napríklad s mandľovým olejom.

Spracovala Renáta Krausová

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok