Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2018 | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2018

Aktuálne Dieťa č. 2 – 3/2018

Prináša okrem množstva iných aj tieto témy

Kontaktné rodičovstvo – Vychovávame (s) láskou
Téma kontaktného rodičovstva v posledných rokoch rezonuje medzi mamičkami a nezainteresovaní sa na ňu pozerajú ako na modernú záležitosť. Ženy, ktoré zastávajú jej princípy, často nazývajú  „biomatkami“. Pravdou je, že kontaktné rodičovstvo nie je ničím novým, nejde o žiadny novodobý výmysel, ale o tradičný model výchovy založený na inštinkte, prirodzenosti.

Dojčenský štrajk
Klasický prípad: „Dojčenie sa krásne rozbehlo, mliečko nabehlo dokonca až tak, že spočiatku inak ako s odsávačkou sa nedalo zvládnuť, prírastky boli ukážkové, doktorka spokojná a zrazu prešli 3 mesiace a nastal problém… Drobec sa začína odťahovať od prsníka, prehýbať do luku a dokonca sa aj rozplače, len čo uvidí prsník. Nemá ani cumeľ, ani fľašu, ale normálne sa nadojčí len v polospánku, prípadne v šatke. Prírastky začali klesať a doktorka jednoznačne odporúča dokrmovať. Možno by som mu aj dala to umelé mlieko, ale suplementor (cievka na dokrmovanie) sa nedá použiť, však prsník odmieta. POMÓÓC, nechcem mu dať fľašu a skončiť s dojčením!” Ako si poradiť s dojčenským štrajkom?

Aktívna s bruškom
Tehotenstvo má byť pre ženu, budúcu mamu najkrajším obdobím života. No realita je niekedy iná. Mnohé maminy trápia ranné alebo celodenné nevoľnosti aj dlhšie ako len prvý trimester. Migrény, bolesti chrbtice, kŕče v nohách, problémy so spánkom pozná nejedna nastávajúca mamička. Je fakt, že telo ženy prechádza počas tehotenstva mnohými zmenami. Sú však možnosti, ako tieto neduhy zmierniť, zredukovať alebo úplne odstrániť. Cvičenie a pohyb počas tehotenstva je veľmi dôležitý.

Bosá obuv a prvé krôčiky
Náš syn do svojich trinástich mesiacov nepoznal, čo je to nosiť topánočky. Plazil sa, lozil a chodil bosý alebo v ponožkách a niekedy sme mu chodidlá chránili párom ponožiek navyše. Jakubkove nôžky – tie nezastaviteľné, drobné organizmy! Dychtivo sa chytajú čohokoľvek, s čím prídu do kontaktu. Odtláčajú sa, mrvia prstíkmi, krčia sa, krútia, vystierajú a zas zmršťujú. Rozhodla som sa ich neuväzniť v topánočkách s tvrdou podošvou a pevným členkom, ako sa to u nás napriek vedomostiam o fyziológii chodidla stále odporúča.

Ako sme rozpoznali cukrovku
„Napadlo mi, že by bolo fajn nejakou formou zverejniť náš krátky príbeh o cukrovke u 4-ročného syna, nakoľko sama som vypozorovala všetky príznaky len na základe skúseností inej mamičky. Preto si myslím, že by bolo fajn dostať tieto príznaky do povedomia mamičiek!“ napísala nám Simona Janíček, mama 4-ročného Simonka. Tu je ich príbeh, ktorý uverejnila aj na sociálnej sieti. Odborníci často varujú pred tým, aby sa laici radili so zdravotnými problémami na internete a hľadali tam odpovede na svoje pochybnosti. Skúsenosť mamy Simony svedčí o tom, že internet nemusí byť zlý pán, ale môže dobre poslúžiť. Každopádne, pri najmenšej pochybnosti o zdravotnom stave vášho dieťaťa vám však odporúčame vždy navštíviť lekára či privolať k nemu pohotovosť. Radšej zbytočne, ako neskoro.

Materské mlieko ako liek
Ako ho využiť v starostlivosti o dieťatko?
Materské mlieko nie je len „mlieko“. Je to jedinečná tekutina. Naše telá ňou našim deťom pomáhajú k základu spokojného života – pevnému zdraviu. Materské mlieko u nás dokázalo vyliečiť infekciu očí novorodeniatka. Dokázalo zvrátiť priebeh choroby a za jediný deň potlačiť teplotu a nádchu, ktorá (vraj) liečená i neliečená trvá neslávnych sedem dní. Materské mlieko je pre organizmus dieťatka tým najlepším univerzálnym liekom.

Materstvo si treba chrániť – o hodnote materinského tepla
Nevadí, ak nie ste matkou a čítate tieto riadky. Matersky sa môže správať akákoľvek žena. Veď, bohužiaľ, sú ľudia, ktorí nemali šťastie na starostlivú, vyrovnanú matku, ktorá by im vedela dať to, čo dieťa potrebuje, avšak stretli ženu, od ktorej sa im aspoň načas dostalo materinského tepla. A nevadí ani to, že ste mužom a čítate tieto riadky. Veď vieme, ako sme navzájom prepojení, my ženy a muži. Sú muži, ktorí dokážu ženu podporiť tak, aby viac sálala materinské teplo… alebo, naopak, vedia prejavom vrúcneho materstva (aj keď to môže byť nevedomky) klásť prekážky.

Osobnosť dieťaťa s vývinovou dysfáziou
Pomocou reči vzájomne komunikujeme – vymieňame si informácie, vyjadrujeme myšlienky,  city, nálady, postoje či túžby. Komunikácia je jedna z najzákladnejších potrieb každého z nás. Človek jednoducho nemôže nekomunikovať, každé správanie je súčasne aj určitou informáciou, ktorú vysielame do okolitého sveta. Jednou z najťažších frustrácií detí s vývinovou dysfáziou je práve situácia, keď túto svoju základnú potrebu nemôžu, nedokážu alebo niekedy dokonca  nesmú uspokojiť.

Zastavenia nad výchovou 14)
Keď ja ho tak milujem
alebo
Keď dieťa slúži na sebapotvrdenie
Za roky skupín zameraných na osobnostný rast som počula veľa matiek hovoriť o svojich deťoch. Zdá sa, že je veľmi ľahké skresliť si obraz vlastnej lásky. Taký najbežnejší „preklep“ je, keď mamám pripadá, že lásku dávajú, ale pravda je taká, že lásku chcú dostávať. Taký jednoznačný príklad je, keď ideme dieťa vyrušiť z hry s požiadavkou na pusu. Chceme sa postískať, pocítiť trošku lásky. Myslím si, že skreslenie nastane tak, že matka niečo pocíti a zrazu má chuť objať svoje dieťa. To je pekný obrázok. Matka láskyplne hladí dieťa. Zdá sa, že lásku dáva, vie milovať. Dieťa lásku prijíma a je teda obdarované. Otázka pre mňa je: čo bolo to niečo, čo vyvolalo chuť objať a hladiť dieťa. Bola to naozaj láska? Ak áno, prečo nestačí stáť, kochať sa pohľadom na dieťa a prežívať pocit lásky.

Som tehotná. Aká administratíva ma čaká?
Zistenie tehotenstva je pre každú ženu vzrušujúcou udalosťou. Po počiatočnej radosti a oznámení novinky svojmu okoliu ju však čaká počas tohto krásneho obdobia i veľa administratívnych krokov, ohlásení, vybavovania na úradoch. My vám v rubrike Rodina a právo prinášame ich prehľad.

Hovorme o vede 48)
Pneumokoky 3) – Ktorá účinnosť?
Vakcíny proti ťažkým pneumokokovým infekciám sú zamerané len na niekoľko vybraných kmeňov pneumokoka. Porovnáme si zloženie vakcín oproti slovenským podmienkam a ukážeme si, aké zložité je posudzovať ich účinnosť.

Hovorme o školstve 7)
Vaše dieťa nevie
Nijaký rodič nechce počuť, že jeho dieťaťu niečo nejde, že zlyháva. Chceme počuť, že naše deti sú skvelé, šikovné, obľúbené. Bojíme sa, že ak to takto nie je, budú sa v živote trápiť. Čo robiť, keď sa naše očakávania rozchádzajú s realitou?

Povinné očkovanie z pohľadu práva 3)
V minulom čísle časopisu sme hovorili o právnej možnosti obrany proti povinnému očkovaniu detí. Dnes sa k tejto téme ešte vrátime. Ďalej upozorníme aj na skutočnosť, že dôveru v systém povinného očkovania nezvyšuje ani konflikt záujmov popredných vakcinológov. Pozoruhodný je stret záujmov v Čechách i na Slovensku i konflikt záujmov štátu, ktorý by mal byť nezávislým garantom zdravotnej starostlivosti obyvateľstva a nie podporovateľom mimovládnych lobistických aktivít súkromných spoločností. Rozdielnosť názorov v otázkach povinného očkovania panuje nielen v lekárskej obci, no aj v súdnej. V prospech dobrovoľného očkovania hovoria aj ďalšie skutočnosti.

Digitálny minimalizmus v rodine
Rozmýšľali ste niekedy o tom, ako digitálna technológia ovplyvnila rodičovstvo a spôsob výchovy našich detí? Uľahčujú rodičom tablety, mobily a rôzne aplikácie život, alebo ich ešte viac komplikujú?  Obrazovka je súčasťou modernej doby a neobíde ani naše deti. Občas je však aj technológií priveľa. Potrebujeme si oddýchnuť a vypnúť. Je čas na digitálny minimalizmus v rodine. Ako na to sa dočítate v rubrike Minimalistická mama.

Keď jedlo lieči
Už dlhšie som sa necítila dobre. Bola som stále unavená a slabá. Mala som pocit, akoby mi chýbala životná energia. Ráno som sa budila ustatá a vyčerpaná. Večer som si líhala s dcérkou do postieľky a myslím, že sa častokrát stalo, že uspala ona mňa namiesto toho, aby to bolo naopak.

Glyfosát – DDT 21. storočia
Glyfosát – látka, o ktorej ste možno ešte nepočuli. Napriek tomu na konci minulého roka vyvolala búrlivé diskusie naprieč celou Európu. V Európskom parlamente sa hlasovalo o jej zákaze či predĺžení licencie na ďalších päť rokov. Prečo vyvolala toľko vášní a sporov? A ako hlasovanie nakoniec dopadlo? Dočítate sa v rubrike Ekorodina.

Časopis Dieťa vrátane špeciálov Dojčiatko & batoľa si môžete objednať tu

Čitatelia z Českej republiky si môžu Dieťa objednať priamo prostredníctvom českej firmy ALL Production na adrese: https://predplatne.cz/katalog/casopisy-slovenskych-vydavatelu/dieta–12975.html

Ďakujeme vám za priazeň, ktorú preukazujete Dieťaťu.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok