(Ne)správne? Auto sa povie po anglicky CAR | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

(Ne)správne? Auto sa povie po anglicky CAR

(Ne)správne? Auto sa povie po anglicky CAR

Črepiny z môjho zrkadla 27)

Situácia:
Zažili ste? Keď ja poviem A, dcérka povie B. Aj napriek tomu, že správne je a vždy bude A. Auto sa predsa po anglicky povie CAR. Nie bunny, ani blue, ani „tatác“ (dcérkine slovné hračky). Dcérke sa nepáči, že auto je CAR dnes, včera aj zajtra!

Čo tým chcem povedať:
Auto sa povie car, nie inak. Pokiaľ sa chceš s ľuďmi, ktorí rozprávajú po anglicky, dorozumieť a porozprávať, ich jazyk sa musíš naučiť tak, ako je. Nevymýšľať slová, ktorým rozumieš len ty, prípadne ich zamieňať.

Čo tým hovorím:
A bude sa tá mamina hádať a bude. Aby to nestačilo, ešte sa na mňa aj nahnevá. Za jedno slovíčko.

Lepšie pre mňa a pre dcérku:
O to ide. Nech už je pravda, aká je, dôležité je nehádať sa. Auto sa povie CAR a puzzle dcérka nepostaví, ak dieliky poskladá hala-bala. Nesmiem kričať, hnevať sa, načať hádku kto-z-koho. Nejde o to mať posledné slovo či za každú cenu dokázať, že mám pravdu. Tá cena môže byť vyššia než samotná pravda.

Keď sa s dcérkou začneme doťahovať, môže to skončiť pri slzách. Postaví nás to na opačné póly. Hádka nás vzdiali, namiesto, aby nás diskusia zblížila. V milujúcej rodine sú víťazi všetci. Aj v banálnej veci ako „ako sa povie po anglicky auto“. Keď vidím, že dcérka trvá na tatáci, nejde o správnosť. Ide o to, že:

  1. Dcérka sa len hrá. V tomto veku je všetko hra. Stojí nad obvinením, že ma chce nahnevať, hádať sa, robiť naschvál, pokoriť (môže ísť skôr o naše bolesti z minulosti). Svojím hádaním pokorujem dcérku. Odmietam jej momentálne rozhodnutie pre „tatác“, aby si ho užila dosýta.
  2. Ak ukážem dcérke, že za správnosť sa treba biť a ísť aj cez mŕtvoly, ukážem jej, že správnosť stojí nad každým – aj nad ňou. Správne veci, ktoré sú väčšinou aj tak subjektívne pohľady (alebo z nich vychádzajú), sú dôležitejšie ako človek, teda ich tvorca.

Áno. Auto po anglicky vždy bude CAR. Rovnako ako dva a dva sú štyri. Alebo že Mendelejova tabuľka chemických prvkov nemá v sebe prvok „tatác“. Tatác nebude ani prvý americký prezident alebo slávny slovenský spisovateľ. Nevolá sa tak žiadny svetadiel, ba ani kosť v tele. A nie je to ani písmenko abecedy – čo tak pre TERAZ áno?

Dcérka potrebuje vedieť, že aj hranice sú prekročiteľné – najmä tie, ktoré sa týkajú predstavivosti a fantázie. Čo ak sa s nami v budúcnosti spojí mimozemská civilizácia a „tatác“ bude kód pre spoločnú mierovú komunikáciu? (Preháňam, ale fantázii sa medze nekladú. Hovorím aj o možnostiach v budúcnosti, do ktorej predsa nevidím.)

Preto pristúpim na dcérkinu tatác-hru. Vymyslím si svoje slovíčko. Napokon, chcem – nechcem, auto sa po anglicky nepovie len CAR. Ale aj truck, van, motor car, road vehicle, carriage, automobile, vheeled vehicle, lorry… A z puzzle môže dcérka vytvoriť obrázok, o ktorom som nemala tušenia. Pretože ona ho na rozdiel odo mňa vidí.

Mama Žaneta
Foto autorka

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda na www.dieta.sk nová časť.

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu.
Každú stredu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok