Férový obchod chráni rodinu | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Férový obchod chráni rodinu

Férový obchod chráni rodinu

Poznáte férový obchod? Ešte ste o ňom nikdy nepočuli? Férový či spravodlivý obchod alebo jednoducho fairtrade je taká forma obchodovania, ktorá poskytuje producentom z ekonomicky rozvojových krajín možnosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok.

Producenti a producentky dostávajú šancu zlepšiť svoje životné podmienky a rodina je tiež dôležitou súčasťou toho, ako férový obchod pomáha. Pozrime sa na to, ako niektoré z princípov fairtrade pomáhajú.

  •  Výkupná cena zodpovedajúca nákladom udržateľnej produkcie a dôstojného živobytia.
    A ako to funguje? Zapojení producenti dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá zodpovedá nákladom na pestovanie či výrobu v ich krajine a zároveň im umožňuje dôstojne žiť. Ich pláca teda nezávisí od toho, koľko za férový produkt zaplatíme my, nakoľko oni vždy dostanú dohodnutú spravodlivú výkupnú cenu. Táto cena je vypočítaná tak, aby pokryla náklady na produkciu a umožnila producentom dôstojný život. Ak teda uprednostníme výrobok s logom FairTrade, dávame možnosť ďalším a ďalším producentom stať sa súčasťou systému a zlepšiť podmienky pre ich rodiny.

„Mimo Asociácie El Guabo dostáva malý producent veľmi nestabilnú cenu, niekedy 5 dolárov na škatuľu (18,2 kg, minimálna oficiálna cena je 6 dolárov). Ja a mojich 5 bratov by sme bez El Guabo neboli schopní starať sa o našich rodičov a už vôbec nie im platiť zdravotnú starostlivosť.“
Rosa Cañar, Asociácia El Guabo (Asociácia združuje pestovateľov fairtrade banánov a pomáha im s exportom.)

  • Dlhodobé obchodné vzťahy.
    Fairtrade uzatvára s producentmi dlhodobé zmluvy. Takéto zmluvy im potom umožnia napríklad zobrať si v banke úver či lepšie plánovať výdaje a investície. Dlhodobé zmluvy tak napomáhajú aj inováciám. Rodiny producentov sa tak dostávajú von zo stresujúcej špirály, keď nevedia, či budú mať ďalší týždeň výplatu alebo nie. Inovácie a investície zároveň umožňujú uľahčiť či zefektívniť prácu.

  • Dlhodobo udržateľný rozvoj miestnych komunít.
    Fairtrade platí zapojeným producentom okrem dohodnutej ceny aj tzv. fairtrade prémiu. Táto prémia je suma, ktorú dostanú združenia producentov navyše a po demokratickom hlasovaní ju môžu investovať do rozvoja komunity, napríklad do zlepšenia vzdelávania (stavba školy, nákup pomôcok, štipendiá…), zdravotnej starostlivosti (stavba nemocnice, nakúpenie vybavenia, plat lekára…), rozvoja spoločnej farmy (inovácie, investície, stroje…), obnovy infraštruktúry (zdravotne neškodná voda, stavba cesty…) a podobne.
    V ekvádorskej pestovateľskej Asociácii El Guabo vďaka tejto prémii napríklad mohli nainštalovať do školy systém na čistenie vody, takže deti ju môžu piť a pred Vianocami mohli zaplatiť potravinové a darčekové balíčky pre sociálne slabé rodiny. Podarilo sa im vďaka nej vybudovať aj školu pre deti so špeciálnymi potrebami či nocľaháreň pre bezdomovcov, uviesť do prevádzky novú baliacu linku na banány a postaviť nový sklad.
    Vyššie výkupné ceny a férová prémia spôsobujú aj to, že mladí ľudia vidia perspektívu v živote na rodinnej farme či v rodinnom podniku a vracajú sa po štúdiách naspäť a hospodária na rodinnej pôde. Vďaka férovým cenám nemusia otcovia odchádzať od rodín za prácou do miest či do zahraničia, ale ostávajú hospodáriť doma. Fairtrade tak spája rodiny a umožňuje im žiť spoločne v rodnej krajine.

„Bez Asociácie El Guabo predávajúcej férové banány by som bol vodičom kamióna a vozil by som v našej dedine tovar iným producentom. Moje deti by skončili iba základnú školu. Stredná škola by bola príliš drahá kvôli každodenným cestovným nákladom. Stabilný príjem mi pomáha plánovať si výdavky, investovať do mojej farmy, domu, zdravia a vzdelania.“
Milton Justavino, Asociácia El Guabo

  • Zákaz nútenej a detskej práce.
    Medzinárodná organizácia práce (ILO) uvádza, že na svete pracuje až 168 miliónov detí. Až polovica z nich, 85 miliónov, pracuje v nebezpečných podmienkach.

Fairtrade nedovoľuje deťom mladším ako 15 rokov pracovať priamo či nepriamo pre producentov či organizácie zapojené vo férovom hnutí. Mládež pod 18 rokov nemôže pracovať, ak by to ohrozilo ich školskú dochádzku alebo sociálny, morálny či fyzický vývoj. Deti môžu pomáhať rodičom na rodinných farmách iba za veľmi prísnych podmienok. Za tieto obmedzenia ale férové hnutie rodiny určitým spôsobom kompenzuje. Vďaka vyšším a stabilným výkupným cenám a dlhodobým kontraktom môžu rodičia poslať svoje deti do školy a vymaniť ich tak z  chudoby, ktorá ich tlačí do situácií, keď sú vykorisťované alebo zneužívané.

„V minulosti som každého prosila, aby dal mojim deťom prácu, ale dnes, keď mám 80 rokov, tak môžem pyšne povedať, že vďaka mojej fairtrade farme dokážem dať prácu všetkým svojim deťom, a nielen im, ale aj ich deťom a ďalším ľuďom.“
Marcelina Agurto, Asociácia El Guabo

  • Kontrolované využívanie pesticídov a ďalšej poľnohospodárskej chémie a šetrnejší prístup k využívaniu prírodných zdrojov.
    Hnutie El Guabo v Ekvádore je príkladom toho, ako férový obchod pomohol zlepšiť podmienky detí na plantážach. Kvôli chudobe nemali robotníci možnosť dávať deti do škôlky, takže s nimi chodili na plantáže plné pesticídov. Práškovacie lietadlá pravidelne prelietavali nad ich hlavami počas pracovnej doby a  všetkých posýpali chemikáliami. Okrem toho sa obrovské banánové trsy balia do plastových vriec napustených chemikáliami, ktoré ich chránia pred škodcami. Tieto vrecia sa po použití povaľujú na kopách na plantáži a ďalej tak zvyšujú množstvo chemikálií v okolitom prostredí. Pesticídy sa počas dažďov dostávali aj do miestnych potokov, ktoré sú jediným zdrojom pitnej aj úžitkovej vody pre robotníkov a miestnu komunitu.

Ale Asociácia El Guabo s približne 600 členmi sa v roku 1997 stala členom férového hnutia. Fairtrade hnutie farmárom okrem ostatných výhod poskytuje aj školenia týkajúce sa bezpečného zaobchádzania s chemikáliami, udržateľných pestovateľských postupov, rovnako ako ich motivuje a pomáha im s prechodom na ekologické poľnohospodárstvo. Za bioprodukciu dostávajú farmári ešte vyššiu výkupnú cenu. Po zavedení udržateľných metód sa deťom na farme zlepšili či úplne vymizli dýchacie ťažkosti aj kožné problémy. Deti si teraz môžu aj bezpečne vychutnať miestnu vodu.

„Z fairtrade prémie sme dostali od El Guabo hnojivá priateľskejšie k prostrediu, boli sme tak motivovaní zvýšiť biodiverzitu, mať rôzne ovocie a rastliny pestované pre vlastnú potrebu. Môj syn je agronóm a bol technikom v El Guabo a učí ma veľa o udržateľných poľnohospodárskych metódach. Cítim sa dobre, keď sa starám o životné prostredie, už sa k starých spôsobom nevrátim.“
Hugo Rocafuerte, Asociácia El Guabo

Férový obchod nie je dokonalý, ale zatiaľ predstavuje jedinú alternatívu voči tvrdým pravidlám svetového obchodu a reálne mení životy ľudí k lepšiemu. Producentom z El Guabo pomohol dostať sa z chudoby do strednej vrstvy a to nie je málo. Poobzerajte sa v obchode po tovare s logom FairTrade.  🙂

Vyzvite supermarkety, aby zaraďovali do svojej ponuky viac fairtradových produktov.

Petra Ježeková
www.zivica.sk
Foto Maciej Zygmunt, Buy Responsibly Foundation, Ekvador
časopis Dieťa

Tento článok vznikol v rámci projektu „Za férové ovocie!“ financovaného Európskou úniou a „V4 for Food Justice“ financovaného z Visegrad Fund. Ďakujeme redakcii časopisu Dieťa za bezplatné uverejnenie článku.

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok