Cestovanie s bábätkom. Trúfnete si? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Cestovanie s bábätkom. Trúfnete si?

Cestovanie s bábätkom. Trúfnete si?

Odkedy možno cestovať s dieťaťom? Ide to už aj s bábätkom? Čakať, až kým podrastie? Odzvoní s príchodom dieťaťa vášmu cestovaniu, či získa nový rozmer?

Naše mamy nás riešili inak. Zavinovali nás „na kapustu“, paušálne nás balili „naširoko“, na špacír s kočíkom vychádzali až po prísne určenom mesiaci. Prvé roky s nami radšej trávili doma, ak presun, tak maximálne do najbližšej obce k starej mame. Ešte aj dnes občas začuť, že s dieťaťom cestovať netreba, lebo potrebuje pokoj. Alebo že je to zbytočné, lebo si z toho aj tak nebude nič pamätať. Podobné stereotypy však môže potvrdiť alebo vyvrátiť len na vlastnej koži zažitá skúsenosť.

ŠŤASTNÚ PRVÚ CESTU!

Dôvodov, prečo s dieťaťom zostať doma, je veľa. Za väčšinou sa však skrývajú prehnané obavy a sklon k pohodlnosti. Je ľahšie zostať doma, ako pripraviť výjazd z domáceho komfortu, alebo vôbec spracovať myšlienku, že dieťa neznamená koniec, ale začiatok cestovania inak. Tak alternatívne. Zažijete situácie, keď musíte urobiť spontánne rozhodnutia. Na dôvažok cestovanie s bábätkom funguje ako katalyzátor. Vyostrí mínusy, posilní plusy, no v konečnom dôsledku rodičov nanovo stmelí do tímu. Vaša prvá cesta pritom nemusí viesť rovno na Bali, ale ani do bezpečia vašej bývalej detskej izby, kde s kompletnými službami zanietenej babičky získate falošnú ilúziu, aké je cestovanie s bábom vlastne jednoduché. Lebo nie je cesta ako cesta. Stojí zato zažiť fakt, že na konečnej vás nečakajú domáce buchty a iks náručí, cez ktoré vaše dieťa poputuje, pokým sa zas šťastne nepoberiete domov. Malá inšpirácia? Nemci, Holanďania, Francúzi masovo cestujúci s malými, a to aj s tými najmenšími deťmi. Žijú podľa presvedčenia, že s príchodom potomstva sa život mení natoľko, nakoľko to umožnia rodičia. Každá rodina si totiž nastavuje, či posúva hranice sama.

POSUŇTE HRANICE

Faktom je, že deti sú rôzne. Niektoré plačú viac, spia menej, ale pravdou je, že každá mama vníma mieru únosnosti inak a nočné vstávanie s kolotočom okolo dieťaťa (ne)zvláda po svojom. A potom, že neporovnávajte. Jedni naši známi sú presvedčení, že ich dieťa, momentálne už predškolák, cesty nezvláda a preventívne žiadnu zatiaľ neuskutočnili. Ak teda nepočítame päťdesiatkilometrovú štreku smer babkine buchty, ktorá ich utvrdila v predstave, že majú doma totálneho „antinomáda“. Len čo sadnú do auta, chlapča sa vraj dookola vypytuje, kedy tam už budú a ich z toho šľak triafa. Po takejto informácii vás nevdojak premkne nutkanie hľadať paralely. Ako na potvoru, v okamihu sa vám vybavia nemecké rodinky z kempov. Ako po prejdení stoviek kilometrov večerajú za rozkladajúcim stolíkom, sporo odeté, otužilé batoľatá sa tmolia okolo stanu, v terénnom kočíku spí bábätko a čo je najviac, všetko sa deje za tlmenej debaty, bez kriku a plaču.

VITAJ PRUŽNOSŤ

Čím menšie deti, tým ľahšie zvládajú cestovanie. Do jedného roka veľa spia, ochotne sedia v kočíku, nechajú sa nosiť na všemožné spôsoby. Mobilita rodinnej jednotky je teda ideálna a k zážitkom treba pripočítať aj rastúce skúsenosti. Počas cestovania vychádzame za rámec domácej statiky. Na každom výlete my i naše dieťa spoločne nadobúdame prax, pripravenosť na nové cesty. Plusov je viac, ako si myslíme. Rozšírime si schopnosť improvizovať, zvýšime efektívnosť a rozširujeme hranice možností. Predpokladané, vsugerované aj reálne. Lebo ak vám mama povedala, že deťom je najlepšie doma, môžete smelo oponovať. Už predsa viete, že bábo potrebuje nakŕmiť, spať, prebaliť a mať pri sebe mamu a ocka. Či to bude nejakých tisíc kilometrov od domu, vôbec nerieši.

„Syn mal tri týždne, keď sme začali spoznávať zákutia s prebaľovacími pultmi na benzínkach po trase Humenné – Mosonmagyaróvár a Rouen v Normandii. Osvedčil sa nám vlak. Spací vozeň má výhody. Ale na to sme prišli až po niekoľkých cestách autom. Jasné, že syn aj plakal, aj sme zažili nejaké stresy, aj bol mrzutý, ale to býval aj doma,“ spomína na cestovateľské začiatky so synom Marianna.

REAKCIE OKOLIA? BUDETE PREKVAPENÉ!

Časy, keď s deťmi mamy poctivo vysedávali doma patria, minulosti. Dnes rodičia podnikajú výlety s niekoľkodňovými bábätkami. Ak sa dôkladne pripravia a zvážia možnosti v cieľovej destinácii, proti tomuto trendu nenamietajú ani detskí lekári. Scestovaní rodičia odporúčajú zachovať obvyklý denný rituál, nakŕmiť dieťa a zabezpečiť mu spánok podľa zaužívaného harmonogramu. Aj keď vás pri slove režim možno striasa, nebude na škodu občas mrknúť na hodinky a rozvrhnúť deň do „časových pásiem“. Cyril aktívne cestuje roky, ešte nejaké tri cesty a zemeguľu môže začať obiehať po druhý raz. Rodičov s bábätkami berie ako samozrejmosť. „Veď je to obohatenie života. Pre rodičov i pre ľudí ako ja, ktorí deti nemajú a vidia, aké by to mohlo byť, až ich raz mať budú. Ja by som začal s tréningom. Krátkymi výletmi bábätko otestujete. Po meste, v múzeu, v zoo zistíte, akú má výdrž, ako reaguje a podľa toho nastavíte program. Z niekoľkohodinovej prechádzky sa stanú výlety po okolí, čoskoro pridáte okolité krajiny, svet,“ povzbudzuje s úsmevom. Na svojich cestách stretáva mnoho rodín, ktoré chodia po svete na vlastnú päsť. „Nie je nič výnimočné stretnúť Európanov v drsnom prostredí Madagaskaru. Bol by som však opatrný, nepreceňoval svoje sily a zbytočne by som neriskoval.“

BALIACA STRATÉGIA

Spočíva v umení redukovať. Áno, s dieťaťom potrebujete viac vecí, ale oceníte, ak sa nebudete prehrabovať v hore zvrškov. Najoverenejšou metódou je nachystať veci na kôpky a vylučovacou metódou sa prepracovať na konečný, rozumej zrealizovateľný počet. Zásada číslo jeden – zabojovať s prvotným nutkaním premiestniť do kufrov obsah celej skrine. Radšej si užívajte pocit balenia pre malé bábo. O dva-tri roky budete o miesto v kufroch zápasiť s plyšákmi, knižkami a obľúbenými hračkami. Takže. Princíp normalizácie spočíva v určení optimálneho počtu kufrov, to znamená na kusy, ktoré ste schopní spolu s kočíkom prepravovať z bodu A do bodu B. Ideálny variant: jeden kufor rovná sa jeden dospelý. Nie, bábo nemusí mať vlastný kufrík, aj keď tie s Mickey Mousom a Hello Kitty sú fakt zlaté. Základom je pohodlná obuv a, pozor, neľakajte sa slova ruksak. Sortiment je neskutočne bohatý. Výrobcovia vsádzajú na ženy, ktoré chcú po svete vykračovať pohodlne, uvoľnene a zároveň vyzerať elegantne.

Pri výbere kufra či ruksaku sa riaďte pravidlom ani príliš veľký, ani malý, skrátka, aby vás neťahal k zemi, keď doň nahádžete všetko, čo potrebujete, plus dve či tri zbytočnosti navyše. Poučte sa zo skúsenosti z cestovania s leteckými nízkonákladovkami. Zbaliť veci do kabínovej batožiny bola donedávna utópia a pozrite teraz. Sme radi, že šikovný kufrík nás neobmedzuje v pohybe.

CESTOVANIE ZAČÍNA V HLAVE

Po príchode detí sa mnoho párov nechce vzdať aktívneho životného štýlu. No stáva sa, že aj zarytý domased prepne čip a s dieťaťom začne objavovať nové veci. „Od gauča sme sa takpovediac odlepili, až keď sa nám narodila dcéra. Odrazu som zatúžila po zmene. Tak som začala prípravu. Mentálnu. Predstavovala som si iks situácií, proste všetko, čo by sa nám počas cesty mohlo prihodiť. Muž nakoniec skonštatoval, že mu je jedno, kde pokočíkuje malú a kde si večer pozrie telku. Tak sme sa vybrali do Čiech a strávili sme týždeň v útulnom penzióne v Beskydách. Inak, šli sme naľahko. Žiadne balenie podľa nekonečných mamičkovských zoznamov z internetu. Čas sme strávili ako rodina, bez podnikania svetoborných akcií, čo ti poviem, nič čo by sa dalo postnúť na Instagram. Pre nás to bol však odpich na ďalšie výlety,“ delí sa o skúsenosť 36-ročná Denisa.

KAM, AKO A NA KOĽKO

Ideálny čas? Leto. Dovolenková sezóna sa už začína a šanca na prvú väčšiu cestu práve prichádza. Po prvé, vecí budete potrebovať minimum a po druhé – máte šancu nerozhodovať sa pridlho. Každopádne, zvážte teplotu vo vytipovanej destinácii. Prílišné horúčavy nie sú nič moc ani pre vás, tobôž pre bábätko. Ak vo vás zápasí túžba po novej skúsenosti s opatrnosťou, zvoľte miesto, z ktorého sa môžete vrátiť skôr, ako ste mali v pláne. Možno zvolíte let, možno vlastné auto. Neváhajte inšpirovať sa na blogoch rozcestovaných rodičov, je ich neúrekom. S informáciami ale narábajte uvážene a neporovnávajte svoje možnosti s možnosťami iných. Niekto „rozcestuje“ svoje bábätko v tajomnej exotike, iní rodičia v Slovenskom raji.

NAJČASTEJŠIE OBAVY RODIČOV

■ Dieťa bude mrzuté, uplakané, povracia sa, dostane teplotu… a napokon skončíte na pohotovosti. Vy budete nervózna, celé to bude zle a ocko sa zapovie, že v živote už nikam nepôjdete.

■ Narušíte dieťaťu režim a pôjdete na doraz.

■ Budete potrebovať veľa vecí, proste neveríte, že sa dokážete zbaliť do dvoch kufríkov.

■ Cesta bude náročná, otravná pre vás, dieťa i všetkých naokolo.

■ Začnete súhlasiť s kamoškami, ktoré vyslovili, že ste odvážne, v preklade blbé, keď nemôžete obsedieť doma a vydržať, pokým dieťa podrastie.

■ Vaša mama (svokra) zas bude mať pravdu, veď vám hovorila, že s dieťaťom sa necestuje.

ČO ZISTÍTE UŽ POČAS PRVEJ CESTY?

■ Nič z toho, pred čím vás iné mamy (vrátane tej vašej) varovali a čím vás strašili, sa nemusí stať.

■ Výlety bábätku neprekážajú. Robíte spolu to, čo doma, len niekde inde.

■ Prebaľovať sa dá kdekoľvek.

■ Z núdze býva cnosť. Z minimalizmu si spravíte najlepšieho kamoša. Ste pripravená prijať fakt, že kopec vecí z bábätkovského servisu nepotrebujete ani doma?

■ Dieťa je zbraň masovej socializácie.

■ Rutinu dokážete zachovať aj v nezvyčajných podmienkach.

■ Tí, ktorí vás od výletov s miminom odhovárali, cestu buď nezvládli alebo si na žiadnu netrúfli.

■ Adaptácia na iné podmienky vašu rodinu robí pružnejšou a ozdravuje ju.

■ Vo vyťahovaní a nakladaní (dvoj)kočíka z kufra auta rastiete k dokonalosti.

■ Z mnohých vecí už nerobíte vedu.

■ Ľudí cestujúcich s bábätkami je ako maku.

OSVEDČENÉ TIPY SCESTOVANÝCH MAMIČIEK

■ Nie všetko, čo máte doma, potrebujete aj na dovolenke.

■ Kabelku nahraďte ruksakom. Oceníte voľné ruky, vyváženú chrbticu i viac miesta na všetko, čo chcete mať naporúdzi.

■ Baľte racionálne. Príliš veľa vecí zbytočne komplikuje orientáciu v batožine i kufri auta.

■ Cestovná postieľka. Hm, to fakt existuje?

■ Baterka. V neznámom priestore sa budete v noci pohybovať ako rys ostrovid. Bez oslepovania sladko spiacich bytostí.

■ Kočík nepodceňujte. Spoliehať sa výlučne na nosič či šatkovanie v letných horúčavách je omyl.

■ Termoska. Mamy, ktoré nedojčia, vedia, že ide o najvernejšiu kamarátku dávkovača.

Dana Ljubimovová Miháliková

Časopis Dieťa
Foto 123rf.com

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok