Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 4) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 4)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 4)

Alžbetkino desatoro

4. Pozor na „povedz“! Nie som papagáj.

Pamätáš sa, maminka, na návštevy u babky? Aj minule sme boli a babka mi stále hovorila – povedz hento, povedz toto. A ty si sa smiala a miesto odpovede si spravila to isté – povedz, Alžbetka, babke toto, hento, tamto. Najskôr som nerozumela a zopakovala, no postupne som sa cítila, hm, hlúpo. Ako papagáj. Ako decko, ktoré nemá vlastnú odpoveď ani názor. Ako ten vták v klietke, ktorý nemá na výber.

Potom som telefonovala s tatinkom a babka mi do ucha stále hovorila, povedz tatkovi ahoj, povedz mu, mám sa dobre. Povedz mu hrám sa s babkou. Povedz mu, poštárke som zaspievala pesničku. Povedz mu… Ale veď ja mu to poviem sama. Len som zmätená a neviem, čo skôr. Neviem sa sústrediť na to, čo sa ma ocko pýta, ani na to, čo mu chcem odpovedať. Už vlastne ani neviem, čo som to chcela. Ani prečo s ockom telefonujem. Radšej ti ho podám, nechcem s ním takto volať. Hanbím sa.

Možno nie som dokonalá a veľakrát neviem, čo povedať, lebo otázkam nerozumiem. Veď mi ich pokojne vysvetlite. A ak aj tak neporozumiem, spýtajte sa ma niečo iné. A nediktujte mi odpovede, ktorým rovnako nerozumiem. Chcem rozmýšľať vlastnou hlavou, chcem vyjadriť vlastný názor, hoci by znel takto: „Bau, ja, bau, kajč.“ Som to predsa ja a nie babka, mamka. Ja som ja. Moja odpoveď  ̶  moja. Nie tvoja. Veď ja nie som ty, predsa. To dá rozum! Aj keď si neviem rady, radšej ma objím. To mám aj tak najradšej. A ak nechcem odpovedať, tak nechcem. Aj to som ja, nie?

__________________________

Volám sa Alžbetka. Mám štyri roky. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

Alžbetka

Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami delí o jej pohľad na svet každú stredu.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 3): Nechaj ma plakať, hnevať sa. Len nie samu

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok