Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 3) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 3)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 3)

Alžbetkino desatoro

3. Nechaj ma plakať, hnevať sa. Len nie samu

Maminka! Veď aj ty plačeš! Keď sa ti dačo nepodarí. Keď si smutná. Veď aj ty sa vieš poriadne nahnevať a kričať. Napríklad na mňa, keď robím hovadiny. Začnem si asi robiť čiarky. Prečo? No predsa preto, že si ma minule zastavila, keď som plakala. Odviedla si moju pozornosť a nenechala si ma úplne vypustiť nádrž plnú negatívnej energie. Plnú zlosti a hnevu. Nedovolila si mi kričať, hoci som práve hlasno upozorňovala macíka, aby mi nezhadzoval bábiku.

Musím ti vysvetliť, čo to pre mňa znamená, keď kričím, plačem a hnevám sa. Cítim totiž ľútosť. Smútok. Aj hnev a zlosť. Cítim niečo nepríjemné, negatívne, čo mi skrúca žalúdok, kvôli čomu mi rýchlo bije srdiečko a akosi ma bolí vnútri. Je to strašné a chcem to dostať von. Ako keď sa povraciam, lebo som zjedla zlé, nechutné jedlo a žalúdok ho nechce stráviť a je mu z neho nevoľno. Nechcem to v sebe. Musím to dostať von, aby mi bolo zase dobre. Aby som sa upokojila, aj srdiečko, aj bruško. Aby som sa mohla zase smiať a hrať ďalej s macíkom, vieš?

Preto je pre mňa dôležité poplakať si a vypustiť zo seba hnev. Ale nechcem, aby si sa za to na mňa hnevala. Alebo vôbec hnevala. Nerobím to naschvál. Je to najľahší spôsob, ako to dať von. Ak sa budeš stále hnevať a zastavovať ma, budem si musieť nájsť iné spôsoby, ako to uvoľniť. Ako kamarátka Zuzanka. Tá má zvláštne tiky. To nechcem. Tento mi vyhovuje, lebo je ľahký.

Od teba v tom momente chcem len jedno. Sadni si ku mne,  buď so mnou, lebo tvoja prítomnosť ma upokojuje. Tíško buď pri mne a objím ma. Alebo pohlaď po ruke. A ak to bude príliš silné a ja to nebudem chcieť, tak tam len pri mne buď. Lebo ťa ľúbim a moja láska k tebe je väčšia a silnejšia ako smútok, hnev, bolesť, zlosť. Preto rýchlejšie vyprchajú. Nechoď preč odo mňa, nenechávaj ma tak, lebo potom mám pocit, že ignoruješ, čo prežívam. Ďakujem, maminka!
__________________________

Volám sa Alžbetka. Mám štyri roky. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

Alžbetka

Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami delí o jej pohľad na svet každú stredu.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 2)

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok