Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna malá opička Bezi. Najradšej zo všetkého sa celé dni hrala so svojimi kamarátmi. A že ich mala veľa nielen medzi opičkami, to vedel každý, kto ju poznal. Bezi bola veľmi všímavá, a tak vypozorovala, že rovnako ako opičky, aj detičky sem-tam čosi bolí. Povedala si, že svojich kamarátov veru nenechá osamote, keď im je zle. A tak sa udomácnila v novučičkých ambulanciách u milých tiet doktoriek, kde pomáha detičkám usmiať sa aj vtedy, keď na to veru vôbec nemajú náladu. Ak by ste aj vy so svojimi drobcami chceli vedieť, kam opička Bezi po pomoc vždy beží, keď detičky bolí bruško alebo hoci aj uško, prezradíme vám to. Na známosť sa všetkým dáva, že Poliklinika Bezručova v Bratislave otvorila nové pracoviská na pomoc deťom a ich rodičom.
Novootvorené centrá pediatrie, detskej gastroenterológie a otorinolaryngologické oddelenia sú vybavené modernými ambulanciami, ktoré od marca roku 2024 poskytujú detským pacientom kvalitnú diagnostiku a liečbu. Poliklinika Bezručova tak zareagovala na kritický nedostatok takýchto pracovísk.
Za dva roky fungovania, už aj s novootvorenými centrami, zabezpečuje „Bezručka“ nadštandardnú zdravotnú starostlivosť až v 19 špecializáciách. Keďže počet pediatrov na Slovensku je dlhodobo nedostatočný, poliklinika sa tentoraz pri svojom rozširovaní zamerala na poskytovanie zdravotnej starostlivosti detským pacientom. Milým vizuálnym prvkom je už spomínaný maskot detských oddelení – opička Bezi, ktorá je súčasťou interiéru každého z nich.
„Veľmi nás teší, že sme v relatívne krátkom čase dokázali súbežne otvoriť veľmi dôležité centrá určené deťom. Denne v nich dokážeme prijať až 80 pacientov,“ hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova. Verí, že rozšírenie polikliniky dokáže aspoň čiastočne pokryť potrebu chýbajúcich odborníkov v tomto segmente v Bratislavskom kraji. „Na Slovensku je vysoký štandard v poskytovaní starostlivosti o deti a je dôležité ho nielen zachovať, ale aj zlepšovať, a na to sú potrebné určité podmienky a, samozrejme, kvalitný personál,“ dopĺňa.
Podstatným faktorom je aj organizácia práce na poliklinike a s tým súvisiace odbremenenie lekárov od mnohých administratívnych úkonov. To prispieva k zvýšeniu kvality starostlivosti o pacienta a pre lekárov predstavuje pokojnejšie prostredie a možnosť sústredenia sa na prácu, na ktorú sú určení – teda na diagnostiku a liečbu pacientov.
GASTROENTEROLOGICKÁ STAROSTLIVOSŤ O DETI OD 0 DO 19 ROKOV
Krátkodobé a akútne ťažkosti vyplývajúce z gastrointestinálnych ochorení zvyčajne vyrieši pediater. Ak však ťažkosti pretrvávajú, detský lekár odporučí vyšetrenia na špecializovanom pracovisku. I sami si môžete od pediatra svojho dieťaťa vyžiadať vyšetrenie v novootvorenom Gastroenterologickom centre Junior Bezručova, kde sa vašich detičiek ujmú MUDr. Iveta Čierna, PhD., či MUDr. Dagmar Székyová.
S akými ťažkosťami sem prichádzajú deti z celého Slovenska? „Spektrum gastrointestinálnych ochorení v detskom veku je veľmi široké a závisí od jednotlivých vekových kategórií,“ hovorí MUDr. Iveta Čierna, PhD., pediatrická gastroenterologička a hepatologička, vedúca lekárka Gastroenterologického centra Junior Bezručova. „V dojčenskom a batolivom veku sa najčastejšie stretávame s poruchami výživy, neprospievaním z rôznych dôvodov, alergiou na bielkovinu kravského mlieka či vrodenými vývojovými chybami. U starších detí pribúdajú aj ďalšie ochorenia, ako sú refluxová choroba pažeráka, vredová choroba žalúdka a dvanástnika, zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída), autoimunitné ochorenia tráviaceho traktu, chronické choroby pečene, žlčových ciest a pankreasu. Veľkú časť pacientov tvoria deti s tzv. funkčnými poruchami tráviaceho traktu, ktoré majú psychosomatický podklad,“ dodáva.
MUDr. Iveta Čierna, PhD., je prezidentkou sekcie pediatrickej gastroenterológie, hepatológie a výživy Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS), členkou pracovnej skupiny pre IBD a hlavnou odborníčkou pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu MZ SR. MUDr. Dagmar Székyová je členkou viacerých odborných spoločností, členkou výboru sekcie pediatrickej gastroenterológie, hepatológie a výživy SGS. Obe lekárky sú aktívne aj vo vzdelávaní odborníkov, ale i laickej verejnosti. Sú autorkami a spoluautorkami viacerých odborných článkov a učebníc.
Viac informácií a objednávky:
Gastroenterologické centrum Junior Bezručova
PEDIATRICKÉ CENTRUM BEZRUČOVA
Poskytuje zdravotnú starostlivosť o detského pacienta, vrátane diagnostiky a preventívnej starostlivosti, očkovania, predoperačných vyšetrení, ako aj vyšetrení pri akútnych ťažkostiach pacienta. Vedúca lekárka centra, pediatrička MUDr. Jana Görcsová: „Infekty dýchacích ciest sú síce najčastejšími chorobami detského veku, ale toto spektrum je široké. Vyskytujú sa tu aj infekčné ochorenia – kiahne, veľa vírusových infekcií s rôznymi dýchacími, kožnými a tráviacimi prejavmi.“
MUDr. Jana Görcsová je skúsená pediatrička, ktorá po získaní atestácie z pediatrie pôsobila ako pediatrička na bratislavskej Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK a UNB. Postupne rozšírila svoje odborné zručnosti a začala pracovať v ambulancii pre deti a dorast. Do svojej praxe prináša hlboké pochopenie a lásku k deťom a ich rodičom. Komunikácia s rodičom je pre ňu kľúčová, pretože jej umožňuje hlbšie rozumieť zdravotnému stavu dieťaťa, presnejšie ho identifikovať a efektívne naň reagovať. Neustále hľadá najlepšie riešenia pre zdravotné problémy svojich malých pacientov, alternatívne metódy liečby nevynímajúc.
Viac informácií a objednávky:
Pediatrické centrum Bezručova
Detským pacientom sú pripravení pomôcť aj ďalší odborníci Polikliniky Bezručova, a to:
- v otorinolaryngologickej ambulancii (deti od 0 rokov),
- v dermatologickej ambulancii (deti od 0 rokov),
- v urologickej ambulancii (deti od 0 rokov),
- v oftalmologickej ambulancii (deti od 6 rokov),
- v gynekologickej ambulancii (mládež od 15 rokov).
Čo teší lekárov starajúcich sa o deti najviac?
MUDr. Görcsová: „Najradšej sme, keď sa k nám deti tešia (napriek nie vždy príjemným procedúram), a keď sa nám dobre spolupracuje s rodičmi a spoločne sa nám darí deťom pomáhať.“
(PR)
Foto archív Polikliniky Bezručova
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok