Čítanie prebúdza kreativitu a zlepšuje kognitívne schopnosti, rozvíja empatiu, podporuje emocionálny rozvoj a zvládanie stresu. Ako podporiť v deťoch lásku ku knihám? Inšpiráciou môžu byť Cifrovci, Kristína Tormová a Tamara Šimončíková Heribanová.
- Čítanie rozširuje slovnú zásobu a zlepšuje schopnosť vyjadrovania.
- Rozvíja schopnosť sústrediť sa a pamätať si.
- Príbehy o prekonávaní prekážok učia deti, ako riešiť problémy, pomáhajú im zvládať vlastné pocity, rozvíjať empatiu.
- Premýšľanie o príčinách a následkoch pri čítaní rozvíja logické a kritické myslenie.
- Pri čítaní deti relaxujú, čo pomáha znižovať stres.
- Spoločné čítanie posilňuje rodinné väzby.
- Diskusie o knihách a príbehoch podporujú rozvoj komunikačných zručností.
- Deti, zvyknuté na čítanie, bývajú lepšie pripravené na školu.
Začnite čo najskôr
Spisovateľka, novinárka a moderátorka Tamara Šimončíková Heribanová čítala svojej Emilke odmalička. „Čítanie s deťmi je pre mňa jedna z možností, ako spolu zmysluplne tráviť čas. Emilka ešte nevedela rozprávať ani chodiť, ale už vedela, že s knihou je zábava. Začínali sme leporelami a interaktívnymi knižkami, ktoré niesli radosť z objavovania. Vždy som si našla čas na večerné čítanie, aby Emilka spoznávala nepoznané svety a príbehy, nadobudla slovnú zásobu a neskôr čitateľskú zručnosť,“ spomína veľká fanúšička čítania, ktorá svoju úspešnú knihu pre deti Misia Eva, prísne tajné, postavila na sile lásky a správnych hodnôt.
Čítajte v príjemnom prostredí
V útulnom kútiku na čítanie budú deti rady tráviť čas. Alebo im spravte vlastnú knižnicu ako Kristína Tormová. „Pred rokmi sme dali urobiť novú knižnicu na detské knihy. Už nám je dávno malá,“ hovorí charizmatická zberateľka starých kníh o Pipi Dlhej Pančuche. „My nemáme telku, deti nemajú mobily, ani tablety, u nás sú knihy to, po čom detské srdiečka pištia. Sú pre nás časom na lásku a pritúlené spolubytie.“
Čítajte deťom pravidelne
U Tormovcov je čítanie na každodennom programe. „Detské knihy sú pre všetkých a ja sa do nich ponáram s rovnakou vášňou, ako do tých dospeláckych.“ Kristína svoje detské čitateľské obdobie pretavila do príbehov o Duške a Luške. „Píšem ich tak, aby rodičov bavilo čítať ich s deťmi, lebo tento čas považujem za magický a dôležitý.“
Buďte príkladom
Deti nás napodobňujú aj v čítaní. „Doma aplikujeme prístup ísť príkladom, aby nás deti s knihami videli, boli nimi obklopené, no nie nútené do ich čítania,“ odhaľuje súkromie Veronika Cifrová Ostrihoňová. „Dcéra má k príbehom blízko odmalička, mnohé knihy od Kataríny Macurovej vedela naspamäť a postupne nám ich ‚čítala‛ ona. Syn je zľahka iný prípad. Dlho neobsedí, ale knihám o zvieratách chvíľku pozornosti venuje,“ prezrádza. Veronika sa snaží robiť z čítania príjemnú aktivitu. „Nemáme cieľ spraviť z detí na základnej škole čitateľov Homéra, ale ukázať im, aké krásno vie literatúra priniesť a do akých rôznych svetov sa jej prostredníctvom vedia dostať. Tak som to vždy vnímala ja – a želala by som si, aby boli knihy aj ich kamarátmi. Ale konečné rozhodnutie bude na nich, my len môžeme pripraviť podmienky.“
Navštívte knižnicu, kupujte knihy zo secondhandu
Láska ku knihám sa buduje aj v knižniciach. Mnohé ponúkajú pre deti hodiny čítania, tvorivé dielne, noc v knižnici. Pozitívny vzťah k požičiavaniu kníh a ich kupovaniu z druhej ruky má aj Tamara a vidí v tom aj udržateľnú stránku. „Odjakživa som rada brázdila po antikvariátoch. Dnes, v dobe, keď naša planéta zažíva prebytok všetkého, ma to ešte viac ťahá ku knihám z druhej ruky. Sú to klenoty, ktoré v dobe svojho vzniku mali vysokú obsahovú aj estetickú hodnotu, ale ani po rokoch nestrácajú na svojej jedinečnosti.“ Tamarin zoznam vytúžených kníh je plný titulov, ktoré sa ťažko zháňajú. „Vždy ma veľmi poteší, ak sa takáto kniha u nás doma objaví. To sú malé veľké sviatky, ktoré robia naše životy farebnejšie, pevnejšie a plné lásky,“ dodáva organizátorka mnohých literárnych seminárov. Aj takéto knihy sa dajú nájsť na Knihobote.
Pre detské knihy si kliknite na Knihobot.sk
Budovať pozitívny vzťah ku knihám pomáha aj najväčší knižný secondhand Knihobot. Zoženiete tu knihy pre najmenších aj pre staršie deti za cenu, ktorá vás presvedčí, že kúpiť jednu knihu nestačí. Spoločné vyberanie kníh tiež napomáha k obľúbenosti kníh u detí, navyše nakupovanie, spájajúce online a offline priestor, je pre mnohé deti atraktívnejšie, než návšteva kamenného kníhkupectva. A keď deti zo svojich detských knižiek vyrastú, na Knihobote ich jednoducho predáte a utŕžené peniaze môžete využiť napríklad na nákup ďalších kníh – alebo čohokoľvek iného. Kliknite na Knihobot.sk a presvedčte sa spoločne!
(PR)
Úvodné foto: archív T. Š. H.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok