Ako správne vyberať detské topánky | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako správne vyberať detské topánky

Ako správne vyberať detské topánky

Tiež máte pocit, že nákupom detských topánočiek trávite akosi priveľa času? Jeden by povedal, že už v tom musíte byť odborníci, no väčšina rodičov má stále problém nájsť taký typ a veľkosť topánočiek, ktoré dieťatku sadnú najlepšie. Aj vám záleží na tom, aby sa vašim drobcom zdravo vyvíjali nôžky a nosili pohodlnú obuv? Nechajte si poradiť, čím sa riadiť pri výbere detských topánok.

Špecifiká detskej obuvi

Ešte ani nechodia, a už im vyberáme prvé topánočky! Určite to poznáte z vlastného života. Len čo sa dieťatko začne pridŕžať okolitého nábytku a nesmelo sa húpať na nôžkach, začnete lustrovať ponuku obchodov a vyberáte drobcovi prvé topánočky. Najskôr tzv. capačky, potom prejdete na topánočky podľa aktuálneho ročného obdobia. Prvýkrát je to celkom náročná úloha, keďže nemáte poňatia, akú veľkosť topánky vlastne máte hľadať. Najistejšie je nôžku obkresliť na papier a zmerať veľkosť v centimetroch, k tomu už len pripočítať 1 cm a misia splnená.

No pokiaľ máte tú možnosť, do obchodu s detskou obuvou radšej zavítajte osobne. Možno nôžky vášho dieťatka sú jasným príkladom toho, že niekedy sa nestačí trafiť do veľkosti detskej obuvi, ale takisto treba vybrať ten správny strih a šírku.

Niektoré detské nôžky sú skrátka príliš hrubé, a preto treba hľadať modely, ktoré im sadnú ako uliate – to znamená, že sa nenatrápite pri obúvaní ani vyzúvaní a vaše dieťatko bude v nových topánočkách kráčať tak, akoby ich na nohe ani nemalo. Zle vybraté topánky, naopak môžu nohu deformovať už v útlom detstve, keď sú tvorené viac z chrupaviek ako z tvrdých kostí, a to bude mať následky na celý život.

Špičky detskej obuvi by mali byť zaguľatené, aby mali drobci dostatok priestoru na pohyb prstov. V opačnom prípade by sme sa opäť dostali len k strašidelným predpovediam, ako sú možné deformácie palcov či malíčkov. Prvá obuv by mala byť úplne ľahučká, aby malo dieťatko pocit, že kráča bosé.

Ohybná podrážka mu umožní postaviť sa na špičky, ale zároveň cvičiť svaly na chodidlách či členky. Predídete tak riziku vzniku plochých nôh. Ďalším kritériom detskej obuvi je pevná zvýšená päta. A keďže detská nôžka sa takisto potí, je vhodné pozerať sa po prírodných materiáloch, ako je koža, ktoré zabezpečia dostatočnú priedušnosť obuvi.

TOPÁNOČKY PRE VÄČŠIE NÔŽKY

Keď už váš drobček získa v chôdzi väčšiu istotu a aj pádov je pomenej, stane sa pre vás výber detskej obuvi trochu väčším zážitkom. Zvlášť preto, že od tej chvíle sa už nevyhnete častým nákupom obuvi. Bude vám to pripadať ako začarovaný kruh – len čo kúpite jedny topánky, hneď môžete kupovať ďalšie.

A často nie len jedny. Len si predstavte, koľkokrát si dieťatko topánočky ošúcha pri pádoch alebo jazde na odrážadle. Nutnosť kúpy nových topánok nevznikne len v prípade, že sú topánky dieťatku malé alebo že chcete detskú obuv prispôsobiť ročnému obdobiu či príležitosti.

Topánky sa skrátka zoderú. Ale to nijako neovplyvníme, rovnako ako ani rast detskej nohy. Každých 3 až 5 mesiacov nôžka narastie, čo je dobre, lebo to je prirodzený vývin dieťaťa. Väčším deťom už možno nakupovať menej ohybné a pevnejšie topánky, s podrážkou ohybnou len pod prstami, aby sa nedeformovali päty.

Ak dieťatku vyberáte zimné topánočky, určite hľadajte modely s protišmykovou podrážkou a s nepremokavou úpravou. Spozorovali ste, že  vaše dieťa má ploché nohy? Nemusíte hneď hľadať ortopedické topánky. Stačí mu dať na mieru zhotoviť ortopedické vložky, a tým získate priestor na nakupovanie topánok, aké sa dieťatku páčia.

Od tenisiek až po zimné topánky

Pri výbere detskej obuvi myslite na jej využitie. Do interiéru hľadajte priedušné papuče, do exteriéru podľa príležitosti a ročného obdobia vychádzkovú obuv do mesta či obuv na voľný čas.

Typickým reprezentantom obuvi na voľný čas sú dievčenské tenisky, ktoré zaujmú sviežimi farbami, pohodlnými strihmi a možnosťou výberu zapínania na suchý zips či pomocou šnurovania. Výhodou  chlapčenských tenisiek je, že si viete vybrať spomedzi modelov vhodných do teplejšieho aj chladnejšieho počasia, dokonca tenisky vhodné na športovanie alebo na bežné nosenie, napr. do škôlky alebo školy.

V daždivom počasí sú skvelým módnym doplnkom praktické gumáky. Aj medzi zimnými detskými topánkami nájdete modely, ktoré ľahko prispôsobíte počasiu. Vyššie strihy do dažďa a snehu, nižšie topánky do suchých zimných dní.

A čo obľúbené detské sandáliky a poltopánky? Milujú ich chlapci aj dievčatá, pretože skvelo odvetrajú nohy, či sa nosia s ponožkami, alebo bez nich. Určite si ich zaobstarajte viacero, jedny bude dieťatko nosiť doma, jedny ako vychádzkovú obuv či obuv do školy. Svet detskej obuvi je pestrý ako duša dieťaťa, určite si vyberiete nielen na mieru detskej nohe, ale aj špecifickej osobnosti dieťaťa.

(PR)

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok