Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 10) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 10)

Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu 10)

Alžbetkino desatoro

10. Ľúb ma takú, aká som

Maminka, do tohto môjho desatora by sa zmestilo ešte veľa vecí. Spomenula som také, ktoré ma teraz trápia najviac. Ale budem ich pridávať, aby nám to išlo lepšie, neboj sa. Na rade je najdôležitejší bod. Aby si ma ľúbila takú, aká som. Ja viem, že ma ľúbiš. Viem tiež, že takú, aká som. Ale budeš prekvapená, keď ti niečo prezradím.

Veľakrát si nevšimneš, že o mne rozprávaš tak, akoby si ma nemala rada. Takú, aká som. Ešte celkom neviem, aká som. Ale vieš, že hľadať samu seba je zábava? A ešte lepšia, ak ma na tejto ceste nič nevyrušuje? Nič neriadi? Netlačí? Neposúva? Keď na mňa zo všetkých strán nikto nekričí, že – NIE! Tade nechoď! Nechcem, aby si bola takáto! Bojím sa, ak si vyskúšaš byť takáto!

Asi nerozumieš, tak poďme na príklady. Raz si sa rozprávala s tetami. Ich deti boli vraj v niečom pomalšie ako ja. A ja zase som zaostávala za nimi v inom. No a? Neporovnávaj ma, prosím. Teda, môžeš, ale nie tak, že vidím, aká si raz sklamaná, raz zúfalá, raz pochybovačná, raz pyšná. Nechcem byť ostrihaná ako Martinka. Že je preto krajšia? Naozaj? Čo to znamená, že je krajšia? Že sa ti nepáčim? Nemáš ma rada neostrihanú? Nechcem vedieť spraviť mlynské koleso ako Alenka. Spravím ho vtedy, keď ho spravím. Načo sa tým zaoberať? Nechcem povedať „r“ ako ostatní, lebo vraj „mám na to vek“. Žiadny vek som nikdy v rukách nedržala, tak ho asi nemám, nie? Povedz to babke, lebo s tým „r“ neprestáva. Či je to len zábava?

Nechcem byť šikovná ako tamten alebo tamtá. Aj tak si myslím, že sme šikovní všetci. Jeden menej, druhý viac. Ja som šikovná v tomto, kamarát v hentom, kamarátka v inom. Zmerať to neviem, maminka. To musíš cítiť. Keby sme boli šikovní všetci rovnako vo všetkom, bola by to nuda. Jeden by sa nemal čo učiť od druhého, pomáhať tretiemu, podporiť štvrtého. Neboli by sme tím. Tam ide každý podľa seba. Svojím tempom. Je tak originálom. Spolu sme tím originálov. Je to ako dúha. Keby v dúhe bolo všetko len červené, nebola by to dúha, nie?

Nechcem byť ani rýchla ako Dávid. V jedení. V behaní. V obliekaní. Som rýchla tak, ako som rýchla. Po sebe. Ja som rýchla ako ja. Už rozumieš? Keď sa pozriem do zrkadla, nevidím krajšiu, rýchlejšiu, múdrejšiu, šikovnejšiu, temperamentnejšiu, hádavejšiu, zlostnejšiu, najhoršiu, najpomalšiu, najodvážnejšiu. Vidím peknú aj nepeknú, rýchlu aj pomalú, múdru aj nemúdru, odvážnu aj neodvážnu, šikovnú aj nešikovnú, zlostnú aj hádavú, aj usmiatu ako slniečko. Aj uplakanú. Aj precitlivenú. Aj ukričanú. Aj neodbytnú. Aj hašterivú… Vidím seba.

Čo to teda znamená? Keď povieš, že by som mohla byť ako Dávidko, Alenka, Magdalénka, Zuzanka, alebo nemusela, keď sem tam porovnáš, keď sem tam opisuješ, občas mi to znie, ako keby si nebola s niečím na mne spokojná. Alebo pochybovala. Ale ty predsa nemusíš! Vieš, ako na to? Pozri sa na mňa, maminka. Ja ťa totiž ľúbim takú, aká si. So všetkým. Aj keď na mňa kričíš. Aj keď si smutná. Aj keď sa usmievaš. Aj keď sa mračíš. Aj s takými vyrážkami. Aj s mastnými vlasmi. Aj bez vlasov. Aj s očami, ústami, hlavou, krkom, prsiami, bruškom, riťulou, nohami, nech už sú, aké sú, nech už si, aká si, si pre mňa dokonalá. TOP. Inú ťa mať nechcem. Tak, prosím, nech som TOP aj ja pre teba. Taká, aká som!

Volám sa Alžbetka. Mám štyri roky. A nie, nechodím do škôlky. Som neuveriteľne energická, výbušná, netrpezlivá a temperamentná. Neviem síce, čo to všetko znamená, ale presne taká je moja maminka. Ja som len jej zrkadlo. Občas je to s ňou ťažké. Niekedy na mňa kričí, niekedy je smutná, inokedy si poplače. Lebo vyvádzam. Ja si myslím, že si v týchto momentoch len nerozumieme. A keďže maminku ľúbim najviac na svete, rozhodla som sa venovať jej problémom. A pomôcť jej orientovať sa v nich tak, že jej ukážem, ako sa na to všetko dívam ja. Môj pohľad na vec. Rozoberieme si teda všetko pekne po poriadku. A mamka bude zrazu vidieť svet ako ja – jednoducho a pekne.

Alžbetka

Foto DA Alžbetkinej mamky

Alžbetka sa s nami delí o jej pohľad na svet každú stredu.
Prečítajte si aj predchádzajúcu časť seriálu malej Alžbetky:
Alžbetka a jej svet –  Z opačného brehu 9): Trest sa mi do rovnice nehodí

Čítajte aj seriál Črepiny z môjho zrkadla, každú sobotu pribudne nová časť.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok