V našej sérii článkov o vzťahovej výchove pokračujeme ďalej v téme nosenie. Minule sme si povedali viac o tom, aké je nosenie pre dieťatko dôležité a ako správne nosiť malé bábätko.
Tu iba pripomenieme, že dieťatko, ktoré ešte samo nevie sedieť, treba nosiť v polohe kolíska, teda približne v horizontálnej, a nie vo vertikálnej polohe. S tým, ako dieťatko rastie, sa menia aj spôsoby, ako ho môžeme nosiť.
Ako správne nosiť staršie dojča a batoľa?
Detičky, ktoré už vedia sedieť bez opory, a teda majú dostatočne spevnený chrbátik, môžeme nosiť aj s chrbticou vo zvislej polohe. Najvhodnejšie je nosenie v sede tak, že majú nožičky obkročmo na tele rodiča a pohodlne sedia. Nemali by byť zavesené, aby sa tým nezaťažovala oblasť medzi nožičkami. Sedieť môžu tak, že sú umiestnené na rodičovom boku, chrbte alebo bruchu. Bábätko môže mať chrbátik opretý o rodičovu hruď a môže sa pozerať dopredu. Ak dieťatko takto sedí vo vaku, môže mať nôžky uložené vo vnútri nosiča alebo mu môžu vytŕčať von, dôležité je pridŕžať ho pritom zospodu jednou rukou.
Aj staršie dieťa možno nosiť v polohe kolíska, ak počas nosenia zaspí. V šatkovaku ho pohodlne môžete zo sedu premiestniť do ľahu bez toho, aby ste ho museli vyberať von. Staršie dieťa však budete poležiačky nosiť oveľa menej, ako keď bolo maličké. Spiace dieťa môžete opatrne položiť na posteľ a zo šatkovaku sa jednoducho „vyvliecť“. Dieťa postupne stráca potrebu nosenia a chce chodiť samo. Avšak nie je ešte pripravené byť na nožičkách stále, bude sa znovu a znovu vracať do rodičovskej náruče, aby si oddýchlo a načerpalo pocit bezpečia, ktorý veľmi potrebuje na svojich prvých výpravách za poznávaním nového sveta. Nosiť dieťatko sa preto odporúča do veku dva až tri roky (zdravotne postihnuté deti aj dlhšie).
Aj z praktického hľadiska je výhodné, keď si rodič zvykne pravidelne nosiť dieťa a udržiava sa tak v kondícii. Môže nosenie využiť na miestach, kde sa ťažšie dostať s kočíkom, napríklad pri cestovaní, nakupovaní, na výletoch. S tou kondíciou je to tak, že keď si zvyknete pravidelne dieťa nosiť, najlepšie každý deň, ani necítite, ako dieťa postupne priberá. To pozná asi väčšina mamičiek, lebo svoje detičky často dvíhajú, prenášajú, berú na ruky a robia to aj vtedy, keď už detičky podrastú. Ale pri nosení v nosiči sú do nosenia viac zapojené určité svaly, ktoré môžeme dosť pocítiť, keď si dieťatko do nosiča dáme iba z času na čas. Ak preto napríklad plánujete využívať povedzme šatkovak najmä na dovolenke, je dobré začať ho intenzívnejšie nosiť (takú hodinku – dve) už pár týždňov pred dovolenkou.
Nosenie zakódované v nás ako známka bezpečia
Chcela by som sa ešte detailnejšie vrátiť k faktu, že nosenie znamená pre dieťatko pocit bezpečia. Batoľatá už dokážu dobre vnímať okolitý svet a vedia sa natoľko dobre pohybovať, že keď zistia, že im môže hroziť nebezpečenstvo, snažia sa vyhľadávať náručie svojej vzťahovej osoby a už aj verbálne, hoci veľmi jednoducho, vyjadriť svoj pocit a potrebu. Ako je to však s novorodencom a dojčaťom?
Každý z nás, keď sa narodí, má v sebe zakódované určité informácie alebo programy, ktoré sme získali ako ľudský druh počas tisícov a tisícov rokov, keď sme sa postupne ako druh vyvíjali. Tá pradávna doba trvala veľmi dlho a zážitky z nej máme zapísané vo svojej genetickej výbave. Hlboko na nás vplývajú najmä počas obdobia útleho detstva. V tom pradávnom čase ľudské mláďa, ktoré nebolo v rodičovskom náručí, ale iba tak niekde voľne ležalo, veľmi pravdepodobne sa mohlo stať korisťou divých zvierat alebo rýchlo umrelo podchladené či vyhladované. Naši prapredkovia sa v tom čase neustále pohybovali, premiestňovali a svoje deti nosili so sebou. Preto pravidelný vertikálny pohyb v rytme chôdze máme po narodení zafixovaný ako známku bezpečia, dôkaz, že všetko je v poriadku, že neležíme niekde odložení napospas smrti a nemusíme teda na svoju matku z celej sily kričať, aby nás našla a zachránila.
Nosenie má výhody, aj keď už nenosíme
Hoci sa dieťa už nenosí, predsa môže preň byť nosenie výhodou – keď mamička nosí mladšieho súrodenca. Mamička, ktorá má bábätko vo vaku, má voľné ruky nielen na to, aby sa jej ľahšie robili domáce práce, ale aj na to, aby sa mohla viac venovať svojim starším deťom. Napríklad na prechádzke môže držať staršieho súrodenca za ruku namiesto toho, aby oboma rukami tlačila kočík. Bábätko nosené a uspávané vo vaku menej plače a mamičke tak ostáva viac času, energie a veselej nálady pre skôr narodené deti. Keď bábätko spokojne spí schované vo vaku, pripomína to návrat do čias, keď bolo ešte v maminom brušku a mama patrila celá starším deťom.
Môžu výhody nosenia využívať aj dvojčiatka?
Narodenie dvojčiat predstavuje pre rodinu oveľa väčšiu záťaž ako narodenie jedného bábätka. Ale aj v tomto prípade môže nosenie celú situáciu po narodení veľmi rodičom uľahčiť. A aj dvojčiatka by si mali aspoň počas prvých mesiacov užívať blahodarný vplyv nosenia. Preto neváhajte, zaobstarajte si dva nosiče a noste dvojčiatka. Keď každé nosí jeden rodič, je to to isté, ako keď sa nosí jedno dieťatko. Ale dá sa to aj naraz.
Dvojčiatka majú väčšinou takú „výhodu“, že sa narodia trošku menšie ako ostatné bábätká. Takže ak aj nie sú do starostlivosti o ne ustavične zapojené dve osoby, ktoré by mohli každá samostatne nosiť detičky po jednom, môže aj mamička dvojčiat skúsiť nosiť svoje bábätká naraz. Keďže najmenšie bábätká by sa mali nosiť poležiačky, najvhodnejšie je zaobstarať si dva vaky. Vyskúšajte si dať obe bábätká (teda oba šatkovaky) na jedno plece do polohy kolíska. Alebo každý vak na jedno plece. Uistite sa, že sú bábätká vo vaku uložené bezpečne, a sadnite si s nimi na fitloptu. Hojdajte bábätká a aj seba. (Ak sa budete nudiť, čítajte si knihu. Nemusí byť o výchove. Keď začnú bábätká loziť, už sa veľmi ku knihe nedostanete.) Toto môže byť aj spôsob, ako bábätká uspať. Ak zaspinkajú, môžete ich opatrne položiť na posteľ. Alebo najprv aspoň jedno – to, ktoré tvrdšie spí.
Spoločné nosenie v dvoch vakoch môže uľahčiť mamičke spoločné dojčenie dvojčiatok. Aj tu môže pomôcť fitlopta. Pretože dosť často sa stáva, že kým mamička nájde tú vhodnú polohu, jedno bábätko, alebo aj obe, sa rozplačú. Pohojdávanie ich upokojí a potom sa môžu v pokoji dojčiť.
Nosenie podporuje dojčenie
Na príklade dvojčiatok sme sa dotkli témy, ako súvisí nosenie s dojčením a uspávaním. Nosenie podporuje dojčenie. Vyskúšajte dojčiť svoje bábätko v polohe kolíska. Spolu s pomalou chôdzou alebo pohojdávaním sa na fitlopte je to osvedčený spôsob, ako upokojiť nespokojné bábätko.
Najmä ak sa vám zdá, že sa vám nedarí dojčiť tak, ako by bolo treba, bábätko sa neprisáva, nepriberá, alebo čelíte ďalším problémom, nosenie vám môže veľmi pomôcť. Bábätko, ktoré často nosíte, teda dojčiatko minimálne tri hodiny denne, sa častejšie prisáva, tým sa tvorí viac materského mlieka. Dieťa je pokojnejšie, viac vypije, energiu, ktorú by inak vynakladalo pri nepokojnom plači, môže zužitkovať na svoj rast.
Toto všetko odpozoroval vo svojej praxi uznávaný pediater a propagátor vzťahovej výchovy Dr. William Sears a píše o tom v knihe The Baby Book. Pripomína aj to, že vďaka noseniu sa mamička učí lepšie rozpoznávať to, čo jej dieťatko potrebuje, a teda aj jemnejšie vníma signály, keď sa dieťatko chce dojčiť. Nosenie nám môže veľmi pomôcť aj vtedy, keď chceme dojčiť diskrétne, keď sme mimo domova. Vďaka noseniu vo vaku dieťatko môžeme dojčiť prakticky všade, kde sme, aj za pochodu.
Nosenie podporuje spánok
„Je deväť hodín večer, ste už unavená, ale vaše bábätko ešte nie. Uložte si bábätko do vaku a prechádzajte sa po dome, kým nezaspí. Nosenie pomôže bábätku jednoduchšie prekonať prechod z bdelého stavu do spánku. Keď nastane čas, keď chcete dať bábätko spať, noste bábätko v polohe, ktorá ho najviac upokojuje. Prechádzajte sa po dome. Skúste počas nosenia dojčiť. Keď už bábätko spí hlbokým spánkom (poznáte to podľa toho, že má nehybnú tváričku a bezvládne končatiny), uložte bábätko na posteľ a jemne sa vyvlečte z vaku.“ (William Sears: The Baby Book)
Takýmto spôsobom si môžete uľahčovať aj denné zaspávanie. Môže sa stať, že niektoré bábätko najmä cez deň nebude chcieť samo spať, a keď ho uložíte na posteľ alebo do kočíka, po chvíľke sa zobudí. Vtedy je lepšie nosiť ho celý čas počas toho, ako cez deň spinká. Keď trochu vyrastie, po uspatí vo vaku a položení na posteľ sa už prestane budiť a dokáže dlhšie prespať samo na posteli.
V ďalšej časti si prečítate o tom, aký vplyv má na vytváranie bezpečnej vzťahovej väzby dojčenie.
MUDr. Jela Maliariková
Dieťa
Prečítajte si aj 1. časť seriálu Vzťahová výchova nielen pre rodičov bábätiek 1)
Prečítajte si aj 2. časť seriálu Vzťahová výchova nielen pre rodičov bábätiek 2)
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok