Vzťahová výchova nielen pre rodičov bábätiek 2) Nosenie bábätiek a batoliat 1) Prečo a ako ich správne nosiť | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Vzťahová výchova nielen pre rodičov bábätiek 2) Nosenie bábätiek a batoliat 1) Prečo a ako ich správne nosiť

Vzťahová výchova nielen pre rodičov bábätiek 2) Nosenie bábätiek a batoliat 1) Prečo a ako ich správne nosiť

Minule sme si vo všeobecnosti priblížili vzťahovú výchovu – výchovu, ktorá je zameraná na to, aby rodičia budovali zdravé psychické základy u svojho dieťatka, ktoré označujeme pojmom bezpečná vzťahová väzba.

 V skratke to znamená jemnocitne reagovať na potreby bábätka. Vzťahová výchova stavia najmä na dojčení na požiadanie, na uspávaní a spaní v tesnej blízkosti dieťaťa a na nosení. Rodič je vďaka tomu správne naladený na svoje dieťa a môže sa oň čo najlepšie postarať.

Teraz sa bližšie pozrieme na nosenie. Nosenie veľmi pomáha rodičovi zblížiť sa so svojím dieťatkom. Čo myslíte, koľko trávia dnešné bábätká, ktoré prepravujú v kočíkoch a  autosedačkách, odkladané v hojdačkách a postieľkach, skutočného času v náručí svojich rodičov? Ak rodičia opomenú nosiť bábätko v babyvaku alebo šatke, strácajú príležitosť, ako sa čo  najviac zblížiť so svojím dieťatkom. Nosenie je veľmi dôležité pre rozvoj v útlom detstve, ako si podrobnejšie povieme ďalej. Je však nemenej dôležité aj pre rodiča, aby cítil dotyk tej drahej bytosti, ktorá pre život nesmierne potrebuje jeho lásku.

Prečo nosiť bábätko?

Veľmi blízky kontakt dieťatka s rodičom predstavuje v prvých rokoch života predpoklad pre zdravý psychický i telesný rozvoj dieťatka. Nosenie je ideálny spôsob, ako svojmu bábätku pomôcť čo najšetrnejšie a postupne privyknúť si po deviatich mesiacoch v mamičkinom brušku na celkom iný, nový svet. Túlenie sa k mamičke mu pripomína dôverne známy svet pred narodením. Počuje tlkot jej srdiečka, jej hlas, cíti jej pohyby, jej teplo, je schúlené v klbôčku. Dieťatko sa cíti veľmi bezpečne a príjemne v dôvernom schúlení. V rodičovskom náručí dieťa zažíva bezpečie a istotu. Toto všetko je veľmi potrebné pre rozvoj takzvanej základnej dôvery.

Dieťatko tak od najútlejšieho veku získava prepotrebné základy sebadôvery, zdravého sebavedomia a sebaúcty. Bezpečie a istotu, ktorú zažilo v ranom detstve, si nosí ukryté vo svojom vnútri po celý život. Z toho dôvodu sa neskôr ľahko osamostatňuje, stáva sa smelším, spoločenskejším, oveľa lepšie dokáže neskôr odolať nástrahám, akými sú napríklad úzkostlivosť, depresia, rôzne druhy závislostí. Výhody nosenia však vidieť aj okamžite. Dieťatko je oveľa pokojnejšie, lepšie spinká, ustupujú alebo sa zmierňujú bolesti bruška.

Rovnako nosenie prispieva aj k rozvoju intelektu. Dieťa vidí oveľa viac zo svojho okolia, je v „centre diania“, rodič mu pri nosení zvyčajne viac rozpráva či spieva. Mozog tak dostáva viac podnetov pre vývoj. Dieťa trávi viac času v „stave tichej ostražitosti“, čo je optimálne pre učenie. Toto platí takisto pre staršie bábätká a batoľatá, aj pre tie je, samozrejme, nosenie veľkým prínosom, aj keď sa už nenosia tak dlho, ako keď boli maličké. Ak je dieťatko unavené, spokojne zaspinká a v šatkovaku v náručí je chránené pred nadmernými podnetmi. Pohyby, ktoré na dieťatko pôsobia počas chôdze, pozitívne vplývajú na jeho nervový systém.

Praktické výhody nosenia dieťatka tiež stoja za uváženie

Mamička môže kdekoľvek (i počas chôdze) diskrétne dojčiť. S vakom sú rodičovi ľahko dostupné miesta, kam je ťažké ísť s kočíkom. Obchody, dopravné prostriedky, výlet do lesa, návšteva výstavy či rozkopaná ulica nepredstavujú žiadny problém. S dieťatkom vo vaku máte vo väčšine prípadov voľné ruky a môžete tak zároveň robiť niektoré činnosti.

Ako správne nosiť novorodenca a dojča?

Dieťa od narodenia približne do veku 6 mesiacov treba správne nosiť tak, že leží a zároveň môže byť pritom mierne schúlené (nazýva sa to aj poloha v „klbôčku“). Táto poloha je preň prirodzená. Takéto nosenie umožňujú babyvaky (ale nie tzv. „klokanky“!), šatkovaky a šatky, v ktorých novorodenca a dojča nosíme v polohe „kolíska“, a to aj dlhší čas – kým je to dieťaťu aj nám príjemné. Šatkovak umožňuje dieťa nosiť aj vtedy, keď je zabalené v perinke.

Čoho sa vyvarovať pri nosení novorodenca a dojčaťa?

Dieťa, ktoré sa ešte nevie udržať samo v sede, sa nemá nosiť zavesené vo zvislej polohe. Je to možné iba na krátky čas, najviac 15 až 30 minút.

Ako dlho nosiť bábätko?

Nosenie treba striedať s ležkaním na chrbátiku, boku či s polohovaním na brušku (na brušku smie byť bábätko len v bdelom stave!) a inými aktivitami. Vo všeobecnosti by sa bábätko malo nosiť aspoň tri hodiny denne (ale iba v správnej polohe – v kolíske!), a to aj v prípade, že si to dieťa vzhľadom na svoj temperament nevyžaduje a uspokojí sa s ležaním na chrbátiku aj celý deň. Niektoré bábätká majú nosenie veľmi rady, také môžeme pri dodržaní zásad správneho nosenia nosiť aj viac hodín denne. Niektoré dojčatá najrýchlejšie zaspia a najdlhšie spinkajú práve počas nosenia a počas bdelých fáz sa nechcú nosiť, iné majú rady nosenie počas bdenia a spinkajú aj bez nosenia. Človiečik už od narodenia prejavuje svoju individualitu a tá sa prejavuje aj v tom, ako sa rád nosí.

Ako sa rozvíja chrbátik dieťatka?

Bábätko má počas celého vnútromaternicového vývoja chrbticu v tvare mierneho oblúka. Pri narodení je chrbtica novorodenca pri pohľade zboku zaoblená, pripomína otvorené písmeno C, toto zaoblenie sa nazýva kyfóza.

Postupne s rozvojom motoriky nastáva aj nové tvarovanie chrbtice. Dieťatko sa snaží dvíhať hlavičku a nakoniec ju dokáže samo udržať, a tak sa tvaruje tzv. krčná lordóza. Postupnou snahou zdvíhať hlavičku a hornú časť telíčka sa posilňujú chrbtové svaly, až kým nie sú natoľko silné, že dieťa sa dokáže samo udržať v sede. Nasleduje ďalšia fáza, na konci ktorej dieťa dokáže stáť vo vzpriamenej polohe a zároveň sa formuje drieková lordóza. V oblasti hrudníka ostáva naďalej tzv. hrudná kyfóza. Chrbtica nadobúda pri pohľade zboku tvar dvojitého písmena S. Tento tvar je prirodzený a je spôsobený vzpriameným postojom človeka. (Naopak, skolióza – vychýlenie od priamej osi chrbtice pri pohľade zozadu – je chorobný stav, ktorý vzniká predovšetkým chybným držaním tela, nedostatkom pohybu, nesprávnou polohou pri sedení atď.)

Ako vplýva nosenie na chrbátik bábätka?

Nosenie v polohe „kolíska“ – teda v ležatej polohe, keď dieťa môže byť aj mierne schúlené – rešpektuje prirodzený vývoj detského chrbátika, imituje polohu v maternici, ktorá je preto pre novorodenca aj dojča prirodzená. Počas prvých mesiacov má chrbtica iba tvar jednoduchého oblúčika. Okrem obrovského prínosu nosenia pre psychický rozvoj dieťaťa stimuluje prirodzene chôdza matky aj pohybový aparát dieťaťa. V takejto polohe sa dá dieťa uložené v šatkovaku aj dojčiť.

Naopak, nosenie novorodenca a dojčaťa, ktoré ešte samo nesedí, vo zvislej polohe nie je vhodné. Táto poloha preň nie je prirodzená, keďže na to, aby mohlo mať chrbticu vo zvislej polohe, sa musí postupne niekoľko mesiacov pripravovať, posilňovať všetky vrstvy chrbtových svalov, ako sa  uvádza vyššie. Kým tieto svaly nie sú dostatočne pevné (dôkazom toho, že sú dostatočne pevné, je to, že dieťa dokáže samo sedieť), hrozí, že vo zvislej polohe nedokážu svaly udržať stavce v správnej pozícii a môže vzniknúť  tzv. spondylolistéza – posun (skĺznutie) stavca, stavec „sa vyšmykne“ z radu. Táto porucha sa vyskytuje v populáciách, ktoré svoje dojčatá nosia dlhý čas zavesené vo zvislej polohe.

Nosenie bábätiek určite nespôsobuje civilizačné problémy s chrbticou – veď rozvojové národy, ktoré svoje detičky iba nosia, nepoznajú krivé chrbátiky, ako ich poznáme my. No myslím si, že ak budú mať niektoré naše dnešné bábätká v budúcnosti krivý chrbátik, asi to nebudú tie, ktoré dnes ich rodičia nosia. Pretože je pravdepodobné, že im rodičia budú i naďalej venovať nadmieru pozornosti a deti nebudú tráviť zbytočne veľa času pred počítačom či televízorom, ale osvoja si aktívny spôsob života svojich rodičov. A tak ich chrbátik zostane skôr rovný než krivý…

V ďalšej časti nášho seriálu budeme pokračovať v tejto téme.

MUDr. Jela Maliariková

Dieťa

Prečítajte si aj 1. časť seriálu Vzťahová výchova nielen pre rodičov bábätiek 1)

 

 

 

O autorovi

Podobné články

5 komentárov

  1. Redakcia 14 augusta, at 18:19

    Ďakujem za príspevky k tejto téme. V hornej sivej lište nad logom portálu je aj časť Skupiny. V rámci nej sme vytvorili aj fórum pre nosenie. Ak by ste mali záujem diskutovať o tejto téme viac a rozšíriť informácie, v Skupinách je na to aj širší priestor na výmenu názorov a skúseností.

  2. Tamoulik 14 augusta, at 13:32

    Dobry den, som rada, ze tema nosenia prenika do povedomia matiek a na ulici je vidno stale viac a viac nosenych deticiek. Zial nie kazde nosenie je spravne a ergonomicke a matky pri kupe v obchodoch dostavaju zle informacie a odchadzaju casto s klokankami alebo prave babyvakmi. Nosenie je pre deti to najprirodzenie co existuje, staci sa pozriet do 2/3 sveta, ako matky nosia svoje deti. Uz od narodenia je pre deti prirodzene vertikalne nosenie, ci vpredu tvarou k matke alebo na chrbte, ci na boku. Da sa najst vela fotiek africkych zien, ako pracuju a dieta maju na chrbte pomaly od narodenia. Pri vertikalnom noseni treba dodrzat niekolko zasad. Dieťa v nosiči či šatke nesedí, ale je podsadené, zadok musi byt vzdy vyssie ako kolienka a musi tvorit akoby pismeno M, latka satky alebo nosica je od kolienka pod kolienko a satka musi byt spravne dotiahnuta, aby chrbatik bol v tvare pismena C v prvych mesiacoch zivote. Dieta ma byt vo vyske, aby sme mu mohli dat pusu na hlavicku a treba vzdy skontrolovat, ci sa babatku dobre dycha. Vzdy nosime tvarou ku sebe ak je dieta vpredu, nikdy tvarou od seba. Tým je zabezpečené zdravé nosenie dieťatka aj z hľadiska psychického, lebo na bábätko zbytočne nevplýva prílišné množstvo podnetov. Odporucam stranku https://mamamanosislaskou.wordpress.com/vsetko-co-o-noseni-potrebujete-vediet/, https://www.cestarodica.sk/clanky/nosenie, https://www.adrianakralova.sk/nosenie-prospieva-detom-aj-matkam/#more-1998.

  3. Redakcia 14 augusta, at 12:24

    Dobrý deň, tento článok doktorky Maliarikovej sme uverejnili už dávnejšie v mesačníku Dieťa v rámci seriálu venovanému vzťahovej výchove. Ako som už uviedla v reakcii na FB Dieťaťa na žiadosť o stiahnutie článku, nepovažujem za vhodné článok stiahnuť a aj vysvetlím prečo. Keby som článok stiahla, tak zamedzím tomu, aby o tejto téme začali uvažovať ženy, ktoré si, rovnako ako ja, myslia, že je akosi prirodzené dieťa v prvých mesiacoch života nosiť v polohe "ležmo". Až vaše reakcie ma priviedli k tomu, aby som uvažovala nad tým, ako to teda vlastne je správne. Preto je dobré, že článok tu zostane, v titulku doplním, aby si všimli reakcie pod článkom, ktoré prinášajú iný názor. Oslovím tiež autorku, aby sa vyjadrila. Možno i ona má na túto problematiku už iný pohľad a bude ho chcieť revidovať v porovnaní s tým, čo uviedla v rámci tohto seriálu. Ďakujem za vaše príspevky, ktoré prinesú viac k tejto téme. Iste sa jej budeme v Dieťati venovať.

  4. kofoluska 14 augusta, at 12:00

    Plne súhlasím s tým, čo napísala pani Andrea vyššie. Nosenie je úžasné, tak pre dieťa ako pre matku, a je skvelé, že ho propaguje aj časopis Dieťa. No bohužiaľ článok obsahuje nesprávne informácie najmä o polohe pri nosení. Tiež som toho názoru, že by ste si mali o nosení pozisťovať viac a z viacerých zdrojov a článok sem dať až potom.

  5. Andrea 14 augusta, at 11:33

    Je krasne, ze sa snazite clankom podporovat nosenie deti ale ... ale je dobre si o noseni zisti najprv viac a hlavne z viacerych zdrojov. Pouzit trosku viac kritickeho myslenia. Mozno navstivit nejake nosicske skupinky, ktorych je pozehnane a robievaju si pravidelne stretnutia. Prave horizontalna poloha je pri noseni deti nespravna - dieta je v babyvaku v nespravnej polohe (hlavicku ma pritlacenu o hrudnicek - moze mat problemy s dychanim, nozicky nemozu byt v spravnej polohe ale su stlacene k sebe, dietatko je latkou separovane od matky a to nehovorim o pristupe k prsniku - v babyvaku to jednoducho nejde). Vertikalna poloha je ta poloha, ktora zebezpeci dietatku vyssie spomenute. Dietatko je v satke, resp. v ergonomickom nosici pevne privynute k telu matky, ma dostatocnu oporu chrbtice a hlavicky, pri spravnom podsadeni nie jej jeho chrbatik vobec namahany. Vsade na svete sa deti nosia vo vertikalnej polohe, nenajdete narod, ktory by svoje deti nosil v polohe "koliska", pretoze je to neprirodzene. Odporucam nazriet na tieto stranky: https://www.facebook.com/nabricho/ https://www.facebook.com/mamamanosislaskou/?fref=ts ci oslovit vynikajuci cesku etnologicku Annu Pohoralkovu. Mozno by bolo fajn stiahnut clanok, kym nebudete mat viac informacii. Skuste mozno vytvorit diskusiu z viacerych "taborov". Lebo vela mamiciek sa vdaka vam na nosenie navnadi, co je uzasne, ale mozu urobit hned na zaciatku zly krok, ktory ich odradi.

Zanechať komentár

Only registered users can comment.