S batohom na hory | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

S batohom na hory

S batohom na hory

Čo by nemalo chýbať vo výbave malých i veľkých turistov

Chystáte sa prázdninové dni tráviť turistikou? Potom vám možno padne vhod tip, ako si zostaviť zoznam vecí, ktoré by mal mať v batohu každý správny turista. Zbalíme sa bez stresu a nič nezabudneme.

Odjakživa som nemal rád balenie. Mal som len matnú predstavu, čo by som mal do batohu dať, veci som roztržito presúval z kopy na kopu a aj tak mi nakoniec vždy niečo chýbalo. Keď sme začali na celodenné výlety brávať deti, nervozita pri balení sa násobila – deti chceli čím skôr von, zatiaľ čo my s manželkou sme „nevedeli, kde nám hlava stojí“ a borili sa nielen s našimi, ale aj ich vecami.

Až som si raz povedal, že tieto stresy nepotrebujeme. Dal som dokopy rady skúsenejších, poučenie z vlastných chýb a zostavil som tento zoznam. Deti si svoju výbavu balia a kontrolujú samy (mladšie pod dozorom) a každé si odfajkne na vlastnom vytlačenom zozname to, čo už vložilo do batohu. Jednak sa tým zamestnajú, kým my chystáme proviant, jednak chceme, aby si vytvorili rutinný návyk.  Nie sme profíci, no azda vás náš postup inšpiruje k vlastným riešeniam podľa zvyklostí vo vašej rodine.

Turistická výbava každého člena rodiny

Táto výbava u nás platí pre každého člena rodiny a každý si ju nesie sám v batohu:

  • Keď je batoh kvalitný, dieťaťu primeraný a správne nastavený, tak dieťa nemá problém odniesť si aspoň časť svojich vecí, a to tým viac, čím je väčšie. Naše deti si od 6 rokov nosia už všetko. Tým sa učia zodpovednosti a, navyše, sa menej ženú dopredu, netreba ich potom toľko obmedzovať a skupina je súdržnejšia. Batoh patrí medzi najdôležitejšie súčasti výbavy, na ktorej sa nedá príliš šetriť, pretože nepohodlný batoh, padajúci z pleca na plece alebo taký, ktorý tlačí a prekáža, môže dieťaťu, ale aj dospelému, odčerpávať energiu, pokaziť výlet a znechutiť turistiku. Kvôli vhodnému batohu sa oplatí prejsť aj celé mesto, a to spolu s dieťaťom. Vyhradíme si dostatok času, necháme si odborne poradiť, deťom sľúbime nejaké lákadlo za odmenu za hrdinské znášanie nekonečne nudného nakupovania (návšteva cukrárne, kolotočov a pod.) a počítame s tým, že jeden „výjazd“ nebude stačiť. Dôležité sú aj kvalitné topánky nad členok, a to aj v lete, a športové ponožky.
  • Jedla a najmä pitia balíme každému aspoň o polovicu viac ako je bežná spotreba, pretože pri fyzickej námahe sa telo rýchlo dehydruje, a zvýšený energetický výdaj pri pohybe na čerstvom vzduchu spôsobí rýchle vyhladnutie a stratu sily. Pitie na túru si pripravujeme s B-komplexom a práškovým „Céčkom“ (C vitamínom) na zvýšenie odolnosti proti slnku, kliešťom a komárom. [1] Niektoré ovocné sirupy to dokážu dobre zakamuflovať, napríklad pomaranč, ríbezľa, baza a podobne. Deti pravidelne povzbudzujeme, aby pili. Kvôli pitiu vyhlasujeme krátke prestávky. Keksík alebo inú sladkosť si deti (aj dospelí 🙂 ) nesú ako odmenu, ktorú si vyberú po dosiahnutí spoločného cieľa. Berieme aj niekoľko menších sladkostí (cukríky, lízanky a pod.), ktoré pomôžu ako motivácia a psychická posila pri dlhšom alebo monotónnom pochode.
  • Oblečenie je v klasických 4 vrstvách – krátke tričko, dlhé tričko, tepelná vrstva (mikina) a vode/vetruodolná vrstva (vetrovka). Okrem prvého riadku sa oblečenie v tabuľke berie ako rezervné do batohu (nepočíta sa to, čo máme na sebe). Je to pre prípad zmoknutia, pádu do vody a spotenia: spodky, ponožky, krátke a dlhé tričko, krátke a dlhé gate. Výnimkou je vetrovka a mikina, ktoré si v teplejšom počasí zabalíme do batoha a v chladnejšom (alebo počas prestávky) oblečieme. Počasie v kopcoch je vrtošivé, preto oblečenie berieme vždy v plnej výbave. Podchladenie je na turistike najväčším rizikom, a to najmä pre deti. Pri ľahších prehánkach stačí funkčná vetrovka, ale v prudšom daždi stále nemá konkurenciu pršiplášť/pončo či jednoduchá tenká nepremokavá vetrovka a gate. Náhradné ľahké tenisky sú u nás zatiaľ nepovinné, ale pri dlhších výletoch poslúžia pri neplánovanom brodení, zmoknutí a rekreačnej prestávke. Samozrejmosťou je pokrývka hlavy (klobúk, čiapka, šatka, podľa chuti). Papierové vreckovky majú mnohoraké použitie.

Ďalšia uvedená výbava má skôr núdzový charakter:

  • Ľadvinka predstavuje „núdzový balíček“; môže to byť aj vyhradené vodeodolné vrecko v ruksaku alebo taktická vesta. Obsahuje baterku, píšťalku a cmúľacie „Céčko“. Na turistiku sa zásadne vyráža dopoludnia, ale v prípade, že kvôli počasiu, podceneniu alebo zablúdeniu sa túra skomplikuje a museli by sme sa presúvať za súmraku, baterka (napr. ľahká bicyklová alebo čelovka) je nevýslovne dôležitá. V lese je priam hmatateľná tma, kto nezažil, neuverí. Zápalky sú ako zdroj svetla nepoužiteľné! Každý z nás má vlastnú baterku – jednak pre prípad, že by sa skupina vinou okolností rozdelila, jednak ako psychická podpora. A aj preto, aby bola v skupine náhrada v prípade vybitia, straty či pokazenia baterky. Píšťalka poslúži na privolanie pomoci alebo spolu s baterkou na uľahčenie hľadania sa – naše deti vedia, že keď začujú píšťalku, majú zapískať tiež. Máme píšťalky s vodotesným puzdrom, v ktorom sú cmúľacie tablety vitamínu C. Slúžia na povzbudenie pri strese, riziku podchladenia, prehriatia, šoku, bolesti, teplote, ako núdzové antihistaminikum pri poštípaní a pod. [1] Pri úrazoch deti vedia, že popri ošetrení dostanú aj „Céčko“ – je to súčasť „rituálu“ a rýchlejšie sa upokoja.

Pohoda je pre deti mimoriadne dôležitá. Udržujeme dobrú náladu, nefrfleme pre časový „sklz“, nenaháňame sa. Nič sa nestane, ak nenájdeme očakávanú atrakciu plánovanej trasy. Pred deťmi nevedieme nervózne reči typu „zišli sme z trasy“ a podobne. Deti berú tieto informácie veľmi vážne, rýchlo si osvoja stres, porazeneckú náladu a to ich okamžite oberá o radosť i energiu. Keď sú deti v pohode a suchu, nenudia sa a majú prísun tekutín, stravy, občas zjedia sladkosť, tak s pravidelnými prestávkami vládzu prejsť dlhé vzdialenosti. Len čo upadnú na duchu, strácajú aj fyzickú silu a nastáva skutočná kríza výletu.

Nielen dospelí, ale aj každé dieťa má svoju lekárničku, síce malú, ale použiteľnú. Poslúži aj akékoľvek puzdro alebo jednoduchý peračník z hypermarketu. Deti tak od malička učíme, čo s rankami a odreninami – namiesto kriku sa navzájom hrdo ošetria a ide sa ďalej. Zužitkujeme obsah starých autolekárničiek, expirované obväzy sa dajú použiť na domácu prípravu – hry na ošetrovanie väčších rán. Nikdy nevieme, kedy naše deti môžu túto zručnosť potrebovať alebo kedy budú musieť dokonca ošetriť svojich rodičov či súrodencov.

Lekárnička obsahuje:

  • sterilný obväz a malé zdravotnícke nožničky, leukoplast, nastrihané náplasti, termoizolačnú fóliu (angl. survival blanket), ktorá slúži ako núdzová prikrývka pre zraneného alebo pri neplánovanom ukrytí pred nepriaznivým počasím. Ako dezinfekčný prostriedok používame lugol, pretože je účinný, neštípe a dá sa použiť na núdzovú úpravu vody na pitie.

Turistická výbava rodičov
Ako rodičia máme zodpovednosť za navigáciu, bezpečie a komfort detí, preto naša výbava okrem tej základnej obsahuje pár položiek navyše. Väčšina z nich má len malý dopad na hmotnosť batohu, no v prípade nečakaných komplikácií sa môžu stať veľmi cennými. Naša „dospelácka“ výbava je trvale zbalená v kapse ruksaku alebo vesty, takže ju pred výletom už len skontrolujeme a „hodíme na seba“.

  • Okrem vlastného jedla a pitia, nesieme ešte rezervné zásoby („pojazdný bufet“) – prídavné jedlo a najmä pitie a núdzový keksík. Nevadí, ak sa všetko cestou neskonzumuje. Je to lepšie, ako keby sa všetko minulo uprostred cesty a nastal útrpný pochod za hladu a smädu. Náš odhad sa s každou absolvovanou túrou zlepšuje, ale vždy je dobré mať nejakú rezervu pre prípad zdržania a komplikácií. Na zber odpadkov a ďalšie praktické potreby si berieme mikroténové vrecká. Vlhčené utierky poslúžia na očistenie rúk pred jedlom.
  • Aj pri pochode známym terénom máme so sebou mapu vo vodeodolnom obale a kompas. Je to príležitosť na tréning orientačného zmyslu detí, pocitu zodpovednosti a sebavedomia a veľmi dobrá pomôcka na spoznávanie svojho okolia. Pri túre do neznámeho terénu je mapa nevyhnutnosťou – aj keď sa držíme turistických chodníkov, už sme zažili poškodené či chýbajúce značenie a stratu značky. Mapa stojí v antikvariáte len pár centov a nie je nám ľúto zveriť ju do rúk deťom.
  • Skontrolujeme fotoaparát – nemáme radi prekvapenie v podobe plnej karty alebo prázdnej baterky. Skontrolujeme baterky v mobiloch – v horách, kde je slabý signál, sa rýchlo míňajú a v prípade núdze chceme mať aj túto možnosť zavolať pomoc.
  • Nožík švajčiarskeho typu je vďačným nástrojom, ak ale plánujeme opekačku a pod., tak prídavný nôž s dlhšou a pevnou čepeľou je komfortnejší na krájanie chleba aj strúhanie ražňov. Vždy s puzdrom!

Pre prípad nečakaných problémov – ťažkého terénu, vážnejších úrazov, vyťahovania osôb či nákladu z roklín, ale aj na sušenie spotenej bielizne počas dlhších prestávok, nájde dobré uplatnenie horolezecké lanko, 8 m s nosnosťou 100 kg a 5 m s nosnosťou 200 kg. Je tenké, spratné a takmer nič neváži.

  • V prípade núdze je dôležité založenie ohňa na zohriate ľudí a uvarenie čaju. Súčasťou výbavy sú preto zápalky a zapaľovač (či kresadlo; dve nezávislé metódy založenia ohňa), kovový hrnček (resp. nádoba použiteľná na priamy oheň), nálevové vrecúška s čajom alebo kakaom. Varič na hexamín alebo na tuhý lieh je poslednou možnosťou, ako zohriať nápoj aj v situácii, keď sa nikde v okolí nenachádza suché palivo. Skoro nič neváži. Poslednou „zaujímavosťou“ je obranný sprej – aspoň niečo pri stretnutí s túlavým psom či iným nebezpečným stvorením. Máme úplnejšie vybavené lekárničky ako deti, vrátane dezinfekčných kvapiek do očí a živočíšneho uhlia pre prípad podozrenia z otravy (napr. náhodne požitými neznámymi bobuľami a pod.).

Na výlete dôsledne trváme na základnom pravidle: musíme sa vidieť – deti sa nám nesmú strácať z dohľadu. Cieľom výletu nie je splniť „cestovný plán“, ale užiť si spolu čas na vzduchu a spoznať okolie. Deťom dovolíme skúmať čo chcú, pretože to je to, čo sa im počíta, samozrejme tak, aby sme výlet absolvovali v pohodlnom a bezpečnom čase. Počas výletu sa prispôsobujeme okolnostiam a skutočným silám, snažíme sa deti motivovať, ale netlačiť na ne. A keď nevládzu, dohodneme sa na skrátení trasy, krátkodobej výpomoci s batohom a podobne. Deti zapájame do rozhodovania, dvíha to ich morálku. No závažné rozhodnutia, samozrejme, nakoniec musia urobiť dospelí. Aby prípadné nútené ukrytie pred nečasom ubehlo v dobrej pohode, môžeme si pribaliť obľúbenú spoločenskú hru, napríklad kvarteto.

Výbavu sme si budovali postupne, viaceré položky sa dajú v postačujúcej kvalite kúpiť vo výpredajových akciách hypermarketov alebo v army shopoch.


Postup dezinfekcie vody
s deťmi občas skúšame a veľmi ich to baví: voda sa do fľaše podľa možností prefiltruje vreckovkou, gázou a podobne, aby v nej neplával viditeľný kal a nečistoty. Základná dezinfekcia je: 5 ppm (5 mg/l)/15 min/25 ˚C. Čiže bežný liekopisný 1 % lugol 0,5 ml (15 kvapiek) vydezinfikuje 1 l vody s teplotou 25 ˚C za 15 minút. Zdvojnásobenie dávky má rovnaký účinok ako zdvojnásobenie času. Násobiť treba: 2-krát, ak je znečistená voda, ešte 2-krát, ak je chladnejšia ako 25 ˚C (takmer vždy). Napríklad 60 kv/5 ˚C/15 min je ekvivalentné s 15 kv/5 ˚C/60 min alebo 30 kv/5 ˚C/30 min. Po uplynutí času možno pridať vitamín C na zlepšenie chuti.

Mgr. Peter Tuhársky

Zdroj:
[1] Tuhárský Peter: Vitamín C a megaskorbická liečba – zabudnutý poklad. Nakladateľstvo Perfekt, a. s., Bratislava 2014, 481 s., ISBN 978-80-8046-62-6

Foto Shutterstock.com
časopis Dieťa

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
K predplatnému Dieťaťa získavate ako darček aj špeciál Dojčiatko & batoľa (ktorý si môžete objednať aj samostatne prostredníctvom distributéra tu ).

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok