Projekt rodič | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Projekt rodič

Projekt rodič

Boli ste zohratý pár, prišlo vytúžené dieťa a odrazu je všetko inak? To ste len vkročili do inej dimenzie.

Rozkošné úsmevčeky, túžba chrániť, kočíkovanie spiaceho bábätka, zlaté vecičky, roztomilý smiech. Najčastejšie predstavy o vysnívanom rodičovstve však nevystihujú podstatu zmeny, ktorú deti do vzťahu prinášajú. Ako rodičia totiž spoznáme nové emócie. Pozitívne aj negatívne.

Haló, tu realita

Dieťa sa ráno môže usmiať raz a zvyšok dňa preplakať. Lásku cítime, ale zápasí s obavami, starostlivosťou, únavou, bezmocnosťou. Krásna túžba chrániť je zas dvojsečná zbraň, lebo môže prerásť do mánie. Z vecičiek bábo vyrastie a jedného dňa zistíme, že po byte nám pobehuje papuľnaté čudo. Alebo aj nie. Rodičovstvo je totiž nepredvídateľné a nie je iba o dieťati. Pomáha vydolovať skryté vlohy. Núti nájsť východisko, keď sa zdá, že žiadneho niet. Učí nás rozvíjať asertívnosť, cibriť schopnosť uchmatnúť si vzácne minúty, vypracovať logistiku. Ráno vstať, v pokoji si dať šálku kávy a ísť do práce, keď takmer jediný problém spočíval v tom, kde zaparkovať? Život minulý a ako v bavlnke. Teraz? Káva, ak vôbec, tak za behu, rozvoz smer škôlka – škola, krúžky a každý víkend nápad, ako deti unaviť, aby zaručene odpadli do postele.

Index šťastia

Vedcov neprestáva zaujímať, či práve rodičovstvo naozaj dokáže priniesť človeku naplnenie. Dodávajú však, že mať deti nie je merateľné. Ide o intímne rozhodnutie prameniace z nášho postoja a smerujeme k nemu podvedome. Jeden z posledných rozsiahlych prieskumov o rodičoch uskutočnil tím vedcov z Kalifornskej univerzity. Analyzovali výsledky desiatok štúdií. Porovnali index šťastia rodičov a bezdetných osôb, mieru zhoršenia komfortu po narodení dieťaťa a pocity rodičov, keď svoje bežné aktivity vykonávajú sami a tiež v prítomnosti detí. Zistilo sa, že šťastný pocit z rodičovstva ovplyvňuje množstvo faktorov. Kľúčovým je vek, v akom sme sa po prvý raz stali rodičmi, osobnosť a vek dieťaťa, sociálna a ekonomická situácia a tiež rodinný stav. Tak aspoň v kocke. Starší prvorodičia sú šťastnejší ako bezdetní ľudia. Rodičia mladší ako 25 rokov sú v porovnaní so svojimi rovesníkmi nešťastnejší. Muži pociťujú väčšie šťastie z otcovstva ako ženy z materstva, čo odborníci vysvetľujú tým, že mamy zabezpečujú väčšinu bežnej starostlivosti.

Veda nabok

Zásadou číslo jedna je nedramatizovať, k čomu my mamy často skĺzneme. Dieťa plače? Utíšte ho. Nechce spať? Popracujte na grifoch a, najmä, nesťažujte sa. Len zbytočne naakumulujete alebo umelo vytvoríte pocit únavy. Vypočítavanie bežných úkonov pri starostlivosti o dieťa je totiž veľmi in. Môže za to kult materstva. Všade narážame na rady, čo a ako robiť najlepšie alebo ako zapojiť ďalšie osoby, aby nás od rodičovských povinností odľahčili. Pritom za hlavný moment v partnerskom vzťahu, do ktorého pribudlo dieťa, psychológovia pokladajú „nezabudnúť“ na otecka. Ak sa k rodičom novorodenca nasťahuje svokra, na rodine to zanechá stopy. Ocko sa cíti odstrčený a mama buď nezíska, alebo oddiali možnosť zvládnuť dieťa sama.

Starosti rodičov sú všade podobné. Niektoré zvládneme ľahšie, iné ťažšie. Ale je to zábava, keď na spoločnom lane s partnerom pomaličky zdolávame rodičovský „Mount Everest“.

Dana Ljubimovová Miháliková
Foto 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok