Pre zdravý vývoj vášho dieťatka | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Pre zdravý vývoj vášho dieťatka

Pre zdravý vývoj vášho dieťatka

Každá mamička dobre vie, že najhodnotnejšou potravou pre dojčatá je materské mlieko. Je zásobárňou výživných látok potrebných pre zdravý vývoj dieťaťa, ktoré tvoria zároveň základ jeho ochrany pri kontakte so svetom.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má starostlivosť o výživu dieťaťa sprevádzať tzv. povinné dojčenie, minimálne do pol roka, ideálne je však dieťa dojčiť do jedného roka, individuálne i dlhšie, do jeho prirodzeného odstavenia od prsníka matky.

Špecialisti zdôrazňujú, že materské mlieko je svojím zložením nenahraditeľné a jedinečné, obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje na adaptáciu na vonkajšie prostredie. Poskytuje bábätku nielen potrebné živiny, ale aj ďalšie látky, ktoré podporujú jeho rast a zdravý vývin a zabezpečujú jeho ochranu pred chorobami. Pozitívne ovplyvňuje dozrievanie mozgu, endokrinného a tráviaceho systému. Mamičkám, u ktorých tvorbu materského mlieka, dojčenie či kŕmenie sprevádzajú problémy, odporúčajú odborníci hľadať riešenia, napríklad odsávanie materského mlieka, jeho uskladnenie, komfortné podávanie a následne návrat k dojčeniu.

Dojčenská fľaša navrhnutá lekárom

Podávanie odsatého materského mlieka pomáha deťom uľahčiť špeciálna dojčenská fľaša DrBrown’s s jedinečným patentovaným vnútorným ventilovým systémom, ktorý dokonale imituje kŕmenie z prsníka. Veľkou výhodou tohto systému, navrhnutého pediatrom Dr. Brownom,  pri ktorom mlieko neprichádza do kontaktu so vzduchom, je eliminovanie straty nutričných hodnôt a zachovanie účinných látok, vitamínov A, C, D, E a K. Tie vďaka zamedzenému prístupu vzduchu nepodliehajú rozkladu a oxidačným vplyvom. Vnútorný prietokový ventil pri podávaní mlieka zabraňuje nielen jeho prevzdušňovaniu, ale odstraňuje tiež vznikajúci podtlak vo fľaši, vďaka čomu znižuje u bábätka výskyt grckania, bolenia bruška i nadúvania. Zároveň zamedzuje deformácii cumlíka. Dieťa sa pokojne kŕmi, pretože mlieko prúdi plynule, ako pri dojčení.

Ťažkosti s výživou predčasne narodených detídetí s vrodenými anatomickými chybami, ktoré nemajú dostatočne vyvinutú koordináciu medzi satím, prehĺtaním a dýchaním a pri kŕmení si tak vyžadujú zvláštnu starostlivosť, zásadne rieši špeciálna dojčenská fľaša DrBrown’s Medical s medicínsky riadeným systémom spoľahlivého spôsobu postupného dávkovania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie praktické výrobky DrBrown’s pomáhajú deťom zachovať sací reflex, napr. „prvé” cumlíky Happy Paci, uľahčujú im prechod na pitie z pohára – fľaše a hrnčeky s náustkom či umožňujú včasnú starostlivosť o zúbky dieťaťa – hryzadlá, ako aj zubná kefka s možnosťou nastoknutia na prst mamičky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mliečna výživa pre optimálny rast a pokojný spánok

 Avšak aj deti, ktoré nemôžu byť z rôznych dôvodov priamo či nepriamo kŕmené materským mliekom, majú právo na kvalitnú dojčenskú výživu. Výrobcovia náhradnej dojčenskej výživy sa preto snažia jej obsahové zložky v čo najvyššej možnej miere priblížiť zloženiu materského mlieka s cieľom dožičiť im plnohodnotnú náhradnú stravu, podobne ako v danom období dojčenia. Najpodstatnejšie kroky sa týkajú optimálneho zloženia strategických živín – výživných látok, bielkovín, tukov, cukrov, vlákniny. Práve tak, v zmysle všetkých odporúčaní WHO,  navrhli francúzski odborníci aj zloženie náhradnej mliečnej výživy France Lait. Vtedy, už od 6 mesiacov veku dieťaťa, odporúčajú používať  mlieko France Lait 2 a chutné pšeničnéryžové (bezlepkové) kaše i pokračujúce mlieko France Lait 3 vhodné  pre deti od jedného do troch rokov.

Pestré zastúpenie živín v mliečnej výžive France Lait 2 a France Lait 3 – 13 vitamínov, vrátane vitamínu D3 a omega-3 mastnej kyseliny DHA (dokozahexaénová kyselina), ako aj 13 minerálov, vrátane železa a zinku, zabezpečuje primeranú výživu na podporu zdravého vývoja detí. Vďaka vitamínu D3 a omega-3 nenasýtenej mastnej kyseline DHA obe mlieka podporujú tvorbu silných kostí a zdravých zubov, správny vývoj mozgu a zraku. Majú vplyv aj na správnu funkciu bunkového delenia, kardiovaskulárneho a nervového systému i posilňovanie odolnosti organizmu. Príjem omega-3 mastnej kyseliny DHA napomáha znížiť hladinu imunoglobulínu E (IgE), ktorého zvýšená úroveň sa spája so vznikom ekzémov, ako aj potravinových alegií u detí. Železo dohliada na optimálnu krvotvorbu a primerané okysličovanie krvi. Zinok ovplyvňuje rast detí, kognitívne funkcie, zrak, zdravie kože.

Ľahko stráviteľné upravené bielkoviny v mliečnej výžive France Lait 2 a France Lait 3 deti dostatočne zasýtia, pričom nezaťažujú ich tráviaci trakt. Pre zdravé trávenie bez nadúvania a vyvolávania zápchy u detí je nevyhnutný príjem tukov, ktoré výrobca mliečnej výživy France Lait získava v správnom pomere tak z kravského mlieka (stredne dlhé reťazce kyseliny palmitovej) a rastlín. Vysoká hodnota mliečneho tuku, ktorý je významným zdrojom energie a je dôležitý pre vstrebávanie vitamínov A,D,E a K, sa približuje zloženiu tukov v materskom mlieku. Tuky sú nevyhnutné pre dieťa ako zdroj energie, pre postupné priberanie na váhe, na pokojný spánok, posilňovanie imunity a jeho celkový zdravý vývoj, podobne ako pri dojčení. France Lait 3, lekármi odporúčaná formula pre deti od 1-3 rokov (do 3 rokov sa neodporúča podávať deťom neupravené čerstvé kravské mlieko, keďže v tomto období nie je ich tráviaci trakt ešte dostatočne vyvinutý a pripravený na jeho trávenie) obsahuje navyše prebiotikáfruktoologosacharidy, potrebné pre zdravé trávenie, správne zloženie mikrobiálnej flóry a na podporu imunitného systému. Aj pri kŕmení pokračujúcou mliečnou výživou je veľkým benefitom použitie originálnej fľaše DrBrown’s, ktorú je u väčších detí možné použiť aj bez vnútorného ventilačného systému.

Žiadajte v lekárni, na www.drbrowns.sk, www.francelait.sk alebo na www.pharmshop.sk

(red)

Úvodné ilustračné foto Freepik.com

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok