Práca popri deťoch. Utópia alebo pohoda? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Práca popri deťoch. Utópia alebo pohoda?

Práca popri deťoch. Utópia alebo pohoda?

S príchodom bábätka sa všetko mení. Žena už od prvých týždňov tehotenstva pociťuje fyzické zmeny alebo aj menej príjemné aspekty tehotenstva, ako napríklad ranné nevoľnosti. Už vtedy môže dieťatko ovplyvniť pracovné návyky, vynechávanie práce či priamo dlhodobú práceneschopnosť. Materská a následná rodičovská dovolenka trvajú zvyčajne tri roky, pri dvoch deťoch po sebe dvakrát toľko, teda ženy bývajú často mimo pracovného trhu aj šesť a viac rokov. Na Slovensku však platí tzv. ochranná lehota a zamestnávateľ je povinný aj po tomto období zabezpečiť návrat do práce.

Skladáte si doma na koberci s maličkým kocky už hodinu a tak pekne sa hrá. Aj celkom sám. Vy začnete premýšľať, ako by sa dal ten čas zmysluplne využiť. Dôvodov na návrat do práce po narodení bábätka môže byť niekoľko: či už dieťa odrástlo, matka chce prispievať do rodinného rozpočtu, potrebujú ju v práci alebo čokoľvek iné. Mnoho mamičiek dokonca na materskej rozbehlo vlastný biznis. Existuje veľa variant práce popri deťoch a ich využitie je len na vás.

Prvou otázkou, ktorú musíte vyriešiť, je, koľko času chcete práci obetovať. Podľa toho vyriešite, čo s dieťaťom. Ak potrebujete hodinu týždenne na háčkovanie hračiek, nemusíte nič vymýšľať. Ak ide o tri hodiny denne, možno sa to podarí počas spánku dieťaťa cez obed alebo večer. Ale ak plánujete reálne pracovať na polovičný a väčší úväzok, musíte vyriešiť náhradnú starostlivosť o dieťa. Možností je dnes už veľa: partner na materskej, babky a dedkovia, profesionálne opatrovateľky či štátne alebo súkromné jasle a pre väčšie deti škôlky.

Veríme, že aj v článku si nájdete pár rád a tipov.

1. Nemajte veľké oči, nebude to jednoduché

Vašou momentálnou prácou je dieťatko. Už to je práca na plný úväzok, 24 hodín denne. K tomu pravdepodobne zvládate domácnosť, nakupujete, varíte, periete, žehlíte. A teraz si budete musieť nájsť čas na tretiu úlohu, pracovné nasadenie. Možno aj pracovné návyky povolili, harmonogram a termíny sa už dávno nedodržiavajú, veď napokon je jedno, či na ihrisko prídete o desiatej alebo o desať tridsať. Ja som po roku na materskej ani nevedela, aký je deň. Ak pracujete z domu, skontrolujte počítač, telefón a služby. Ak potvrdíte objednávku a nebudete môcť odpísať na email, pretože počítač doslúžil, nebude to dobrý štart. Pri rozbiehaní vlastného podnikania sa budú hodiť neobmedzené volania a rýchly internet. Ak sa vraciate do kolektívu, ako žena prehodnoťte oblečenie. Po pár rokoch v skrini si blúzky zaslúžia výmenu a tričká na ihrisko odložte na víkendy.

2. Nestrácajte nádej

Druhý bod priamo odporuje prvému. Aj keď to nebude jednoduché, nepoľavujte. Pokojne si napíšte dôvody na návrat do práce. Vyveste si ich na nástenku alebo ako pozadie na počítači. Pomôžu vám, keď prídu problémy a stratíte motiváciu alebo vám bude chýbať drobček. Nemusíte si fotkami dieťatka oblepiť celý stôl a každú prestávku volať opatrovateľke, ale proti pár fotografiám určite nebude žiadny kolega namietať.

3. Organizujte

Ani neviete ako a stal sa z vás hlavný šéf. Ak sa vraciate do práce alebo pracujete popri deťoch, musíte všetkým naokolo jasne definovať a zadeliť úlohy. Už niekoľko týždňov vopred začnite pripravovať rodinu na zmenu. Dokonalá organizácia vás zachráni od neskorých príchodov, odchodov a od stresu. Dohodnite sa, kedy a kto sa stará o dieťa, kto upratuje, kedy sa nakupuje. Samozrejme, že si môžete nečakane ísť kúpiť zmrzlinu, ak budete mať chuť, ale na väčší nákup si vyberte vhodný čas.

Naplánujte si čas s rodinou, výlety, víkendy, čas bez telefónu. Väčšina detí zvláda denný režim lepšie, ak cítia istotu v pravidelnosti a môžu sa tešiť, že napríklad každý deň po obednom spánku trávia dve hodiny s babkou.

4. Prijmite pomoc

Deň má len 24 hodín a vy len dve ruky. Aj keď sú ženy úžasné, nie je možné, aby ste zároveň pracovali, upratovali, varili, hrali sa s deťmi a ešte štrikovali papuče. Hneď na začiatku si určite priority. Čo musím určite vybaviť len ja? Nemôžeme sa najesť v reštaurácií alebo u svokrovcov? Musím vysávať každý deň alebo stačí, ak povysáva robot? Vyperiem závesy a vytepujem sedačku alebo objednám profesionálnu firmu?

Ak ste boli doteraz „len doma na materskej“, pravdepodobne si všetci naokolo zvykli na materský režim a nevedia, ako sa k novej situácii postaviť. Otvorene sa porozprávajte s najbližšími o tom, akú pomoc si predstavujete a nehanbite sa ju prijať.

5. Znížte nároky

Nie vždy sa vám pomoc ujde, pretože aj ostatní majú veľa povinností. Niekedy budete musieť sama stihnúť škôlku, pracovnú poradu, obed s klientom, prezentáciu, nakúpiť, krúžky, domáce úlohy popri varení a okolo polnoci ešte vyvešať bielizeň. Do toho sa pokazí auto, dieťa ochorie presne v noci pred odovzdaním veľkého projektu. Áno, aj to sa stáva a pravdepodobne sa to stane aj vám. Nebojte sa ospravedlniť sa, že ste niečo nestihli. Všetci sme len ľudia. Možno niekedy budete jesť jedlo z donášky, aby ste stihli termín. Alebo okná umyjete až po sviatkoch alebo si na pomoc zavoláte upratovačku. To všetko je v poriadku.

BONUS

6. Oddychujte

Pri všetkých starostiach o dieťatko, prácu, manžela, obedy, domácnosť až po toaletný papier ženy často zabúdajú na seba. Oddych je základnou potrebou a na zozname priorít by mal stáť vysoko. Je len na vás, ako ho využijete. Je pre vás oddychom výlet s rodinou, dobrá kniha, film v kine, pečenie, ručné práce, masáž, návšteva v kaderníctve alebo spánok? Doprajte si ho, koľko sa len dá, najlepšie každý deň. Medzi oddych nepatrí upratovanie, umývanie, dopisovanie projektov, ani starostlivosť o dieťa.

Eva Homolová

Magazín Dieťa
Foto 123rf

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

 

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok