Perly na tanieri aj v pohári | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Perly na tanieri aj v pohári

Perly na tanieri aj v pohári

S príchodom chladnejších dní sa nám viac žiadajú sýtejšie jedlá a náladu si neraz potrebujeme vylepšiť niečím „dobrým, sladučkým“. Nie je to žiadny prehrešok, ak použijeme kvalitné a hodnotné ingrediencie, akým je napríklad tapioka.

Tapioka je škrob získaný z koreňa manioku, čo je hospodárska rastlina dorastajúca väčšinou do metrovej výšky, výnimkou však nie sú ani päťmetroví velikáni. Maniok pochádza z Ameriky a veľmi dobre sa uchytil tiež v Ázii. Zaujímavou časťou rastliny sú jej valcovité či vretenovité podzemné hľuzy. Sú objemné, neraz vážia až dva kilogramy. Sú jedlé, pričom niektoré národy ich nazývajú sladkými zemiakmi. V Ázii mnohým ľuďom zachránil život, keď v časoch vojny a iných katastrof nebolo čo jesť. Maniokové hľuzy obsahujú množstvo užitočných látok a sú hodnotnou výživou pre ľudí aj pre hospodárske zvieratá. Obľubujú ich najmä Afričania, ktorí z nich pripravujú množstvo chutných a výživných jedál. Okrem toho ich sušia a melú na múku.

Maniokové hľuzy sú zároveň základnou surovinou, z ktorej sa získava tapioka. Má najčastejšie podobu škrobu a je bežnou súčasťou rôznych placiek nahrádzajúcich chlieb či pečivo. Do jedál ju pridávajú v Južnej Amerike a Indii a používajú ju všade tam, kde iné národy uprednostňujú kukuričný či zemiakový škrob.

Ideálny základ špeciálnych diét

Tapiokový škrob si môžeme kúpiť aj u nás, je čoraz obľúbenejší, pretože neobsahuje lepok, takže sa hodí na prípravu jedál pre celiatikov. Výborne však nahradí pšeničnú múku aj tým stravníkom, ktorí nemajú zdravotné ťažkosti. Nezaťaží trávenie a na dlhý čas zasýti, čo ho predurčilo na potravinu vhodnú pri rôznych diétach šetriacich tráviaci trakt. No pravdou je, že tí, ktorí si strážia hmotnosť či dokonca bojujú s nadbytočnými kilami, by z neho mali variť menej, tapioka je dosť kalorická. Na druhej strane však neobsahuje takmer žiadny tuk ani cholesterol, takže menšia porcia tapiokového pudingu pripravená z kokosového mlieka a osladená medom nemôže uškodiť.

Tapiokový škrob obsahuje veľký podiel bielkovín, okrem toho z neho využijeme fosfor, draslík aj železo, ktoré chráni pred anémiou a zodpovedá za transport kyslíka v tele. Vďaka vápniku budeme mať silnejšie kosti a zuby, magnézium sa postará o pevné nervy a ochráni svaly pred kŕčmi.

Tapiokový škrob má tiež menšie množstvo vitamínov skupiny B, kyselinu listovú a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Jeho použitie pri varení je rôznorodé, môžete ho pridať miesto múky do chlebových placiek, palaciniek, doliek či zemiakovej harule. Dostatočne zahustí polievky, omáčky a iné jedlá, ktoré vyžadujú hustejšiu konzistenciu.

Perličky

Okrem sypkej podoby môže mať tapiokový škrob aj tvar perličiek rôznych veľkostí, tie treba pred použitím namočiť. Pozorne si pri nákupe prečítajte zloženie výrobku, niektoré z perličiek obsahujú zbytočné farbivá a podobné nezdravé ingrediencie. Tapioka v takejto podobe je obľúbenou súčasťou najmä sladkých jedál v Afrike a Ázii. Pozor, perly po namočení takmer zdvojnásobia svoj objem! Pohrať sa môžete aj s farebnosťou, keď ich namočíte do výrazne farebnej ovocnej alebo zeleninovej šťavy, zafarbia sa aj ony. Z tapiokových perál môžete pripraviť už spomínaný puding alebo kašu, uvarené v mlieku chutia podobne ako ryža v mlieku. Keďže hmota pri varení rýchlo hustne, nezabudnite ju usilovne miešať, aby ste neskôr nemuseli prácne drhnúť pripálený spodok hrnca. Puding ani kašu neuvarte úplne do tuha, pretože pri chladnutí prirodzene hustne. Keďže v takomto stave nemá žiadnu chuť, môžete si ju dochutiť podľa vlastnej chuti a fantázie ovocím počnúc, medom či javorovým sirupom pokračujúc a rôznymi orieškami a kokosovými hoblinkami končiac.

Domáci bublinkový čaj

Mánia „bublinkových čajov“ možno neobišla ani vaše deti, pritom rodičom aj odborníkom na výživu sa z takéhoto nápoja ježia vlasy. A to nielen kvôli cene, ale najmä kvôli nezdravým prídavným látkam v nich. Podávajú sa teplé aj studené a medzi prvými si na nich pochutnávali obyvatelia Taiwanu počas osemdesiatych rokov minulého storočia. Móda sladkých čiernych či zelených čajov podávaných s mliekom alebo bez a najmä s praskajúcimi ovocnými guľôčkami alebo farebnými tapiokovými perličkami postupne prenikla do ázijských štvrtí Ameriky a Austrálie. Netrvalo dlho a rozšírila sa až do Európy.

Obľúbený nápoj si môžete pripraviť aj doma, pričom sami rozhodnete, čo všetko do neho dáte. Základom môže byť napríklad ovocný čaj (pre dospelých aj zelený či jazmínový), do ktorého pridáte tapiokové perličky. Tie však najskôr uvarte – na jednu šálku perličiek treba dať aspoň šesť šálok vody. Priveďte do varu a na menšom plameni varte asi štvrť hodinu, občas premiešajte, aby sa neprichytili o dno. Odstavte a nechajte ďalších päť minút pod pokrievkou, aby sa všetka voda vstrebala. Potom perličky opláchnite tečúcou vodou a vložte do čaju spolu s ďalšími ingredienciami. Tí náročnejší si nápoj môžu vymiešať v šejkri. Podávajte so slamkou.

Daša Čejková

časopis Dieťa
Foto pixabay.com a 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok