Na intímnu nôtu | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Na intímnu nôtu

Na intímnu nôtu

Vaginálne výtoky (mykóza, kandidóza) trápia mnoho žien. Ťažkosti sa neraz stávajú chronickými a ženy prepadajú obavám, že im už niet rady. Čo môžete pre seba spraviť?

Pripomeňme si rady českej lekárky Judity Hofhanzlovej, ktorá je aj slovenským mamičkám známa najmä vďaka svojim knižným publikáciám zameraným na starostlivosť o dieťa a matku.

 • Zásadne nepoužívame žiadne bežné mydlá a gély na umývanie, rodidlá si umývame vodou alebo používame špeciálne umývacie hydrofilné oleje a vaginálne gély určené na hygienu a udržaniu intímneho komfortu vonkajších ženských pohlavných orgánov.
 • Pri ťažkostiach si 1- až 2-krát denne pripravujeme sedacie kúpele s pridaním jablčného octu: 1 až 2 polievkové lyžice octu pridáme do lavóra s vlažnou vodou a 5 minút omývame vonkajšie rodidlá. Sedací kúpeľ vylepšíme záparom z rebríčka obyčajného (ľudový názov myší chvostík): hrsť rebríčka zalejeme 2 l vriacej vody, necháme vychladnúť, precedíme, pridáme jablčný ocot a urobíme si 5-minútový sedací kúpeľ.
 • Sliznicu vonkajších rodidiel potierame mandľovým, sezamovým, ľanovým panenským olejom. Liečebný účinok podporíme pridaním 1 kvapky zmesi éterických olejov na mykózy.
 • Sliznice môžeme potierať levanduľovým olejom.
 • Ak je sliznica veľmi podráždená, s prasklinami, potierame ju Jánskym olejom z ľubovníka bodkovaného alebo nechtíkovým olejom. Tieto oleje si môžeme pripraviť aj doma, a to podľa tohto návodu:

Nechtíkový olej

Hrsť oranžových kvetov nechtíka lekárskeho dáme do zaváraninového pohára a zalejeme dobrým, za studena lisovaným olivovým olejom. Necháme 14 dní lúhovať. Každý deň pretrepeme, aby povrch oleja s kvetmi nezačal plesnivieť. Potom zlejeme cez gázu do čistého suchého pohára a skladujeme v chlade.

Jánsky olej z ľubovníka bodkovaného

Hrsť žltých kvetov ľubovníka bodkovaného s oblými stonkami dáme do pohára a zalejeme za studena lisovaným olivovým olejom. Necháme lúhovať vystavené na slnku 6 týždňov. Denne pretrepeme, aby olej na povrchu nesplesnivel. Následne červený olej scedíme cez gázu a uložíme do chladu, nie však do chladničky. Tam by olej stuhol.

 • Rodidlá oplachujeme studenou vodou.
 • Sliznicu rodidiel oplachujeme vlastným čerstvým ranným močom alebo ju potrieme bielym živým jogurtom (nesladeným).
 • Môžeme podávať homeopatický liek Candida albicans 2- až 3-krát denne v nízkom riedení CH 5 alebo CH 9, nie však dlhšie ako týždeň, ak by sme necítili zlepšenie. Vhodný je aj Helonias CH9 2-krát denne pri ťažkostiach, do týždňa by sme mali cítiť úľavu.
 • Nosíme čistú bavlnenú bielizeň alebo, ak je to možné, chodíme bez bielizne. Nenosíme tesné, obopnuté nohavice, najmä nie rifle. Obliekame sa pekne žensky do voľných sukní.
 • Ak potrebujeme vložku, používame len vatové, buničité alebo látkové. Tampóny zásadne nepoužívame.
 • Snažíme sa čo najviac obmedziť konzumáciu sladkostí.
 • Popremýšľajme, prečo nás tak trápia naše intímne miesta. Najčastejšie preto, že sme unavené a oslabené. Niekto alebo niečo „prekračuje hranice nášho opevnenia“. Môžeme byť vyčerpané z práce, z rozpoltenia medzi prácou a rodinou. Tento symptóm často signalizuje partnerský nesúlad.

magazín Dieťa

Foto 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok