Ešte viac lepku? Môže včasné zavedenie lepku popri dojčení zabrániť celiakii u detí? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ešte viac lepku? Môže včasné zavedenie lepku popri dojčení zabrániť celiakii u detí?

Ešte viac lepku? Môže včasné zavedenie lepku popri dojčení zabrániť celiakii u detí?

Výsledky EAT štúdie poukazujú na to, že zavedenie vysokých dávok lepku do stravy dojčiat od štyroch mesiacov veku by u nich mohlo zabrániť rozvoju celiakie.

Výsledky štúdie Inquiring About Tolerance (EAT), ktorú na jeseň 2020 publikovali v JAMA Pediatrics výskumníci z Kráľovskej akadémie v Londýne, nadácie Guy’s and St Thomas, londýnskej St. George’s University a neziskovej organizácie Benaroya Research Institute v Seattli, naznačujú, že skoré zavedenie vysokých dávok lepku môže byť účinnou stratégiou prevencie celiakie. Vedci však tvrdia, že pred uplatnením v praxi sú potrebné ďalšie štúdie.

Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom konzumácia lepku spôsobuje, že imunitný systém tela napáda svoje vlastné tkanivá. V súčasnosti neexistujú žiadne stratégie na prevenciu celiakie a liečba spočíva v dlhodobom vylúčení lepku zo stravy. Aj veľmi malé množstvo lepku v strave pacientov s celiakiou môže spôsobiť poškodenie sliznice čreva, zabrániť správnemu vstrebávaniu potravy a spôsobiť také príznaky ako nafukovanie, vracanie, hnačka, zápcha a únava.

EAT ŠTÚDIA

Predchádzajúce štúdie, ktoré skúmali včasné zavedenie lepku u dojčiat, sa líšili v množstve skonzumovaného lepku a načasovaní jeho zavádzania. Štúdia EAT skúmala účinky lepku, ktorý sa zaviedol do stravy popri dojčení, a to od veku štyroch mesiacov. Výsledky porovnali s deťmi, ktorých strava neobsahovala alergény, a ktoré konzumovali do 6 mesiacov veku iba materské mlieko, a to podľa oficiálnych usmernení pre výživu dojčiat v Spojenom kráľovstve.

V rámci štúdie EAT dostávali dojčatá od štyroch mesiacov veku 4 g pšeničného proteínu týždenne. Podávali im ho vo forme dvoch cereálnych sušienok na báze pšenice, čo predstavovalo podiel pšenice primeraný tomuto veku.

1004 trojročných detí testovali na protilátky proti tkanivovej transglutamináze, čo je indikátor celiakie. Deti so zvýšenou hladinou protilátok podstúpili ďalšie testovanie odborníkmi.

Výsledky ukázali, že u detí, ktorým sa lepok do stravy zaviedol až po šiestom mesiaci veku, sa celiakia vo veku troch rokov vyskytovala častejšie, ako sa očakávalo – 1,4 percenta z tejto skupiny 516 detí. Naproti tomu v skupine 488 detí, ktorým zaviedli lepok od štyroch mesiacov veku, sa nevyskytol žiadny prípad celiakie.

Vedúci autor štúdie profesor Gideon Lack, špecialista v oblasti alergológie uviedol: „Toto je prvá štúdia, ktorá poskytuje dôkazy o tom, že skoré zavedenie významného množstva pšenice do stravy dieťaťa predtým, ako dosiahne šesť mesiacov veku, môže zabrániť rozvoju celiakie. Táto stratégia môže mať dopad aj na ďalšie autoimunitné ochorenia, ako je diabetes mellitus 1. typu.“

Autorka štúdie Dr. Kirsty Loganová, výskumná pracovníčka v oblasti detskej alergológie uviedla: „Včasné zavedenie lepku a jeho úlohu v prevencii celiakie treba naďalej skúmať s použitím výsledkov EAT štúdie ako základu pre väčšie klinické štúdie pre definitívne zodpovedanie tejto otázky.“

(red)

Magazín Dieťa
Zdroj:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-09/kcl-eio092820.php

Foto 123rf.com

Dovetok Ing. Jany Michálkovej, poradkyňa pri dojčení:

Daná štúdia potvrdzuje už staršie štúdie, ktoré odporúčajú zavádzať alergény, ako je lepok, v čase dojčenia. Bohužiaľ, nakoľko sa vo Veľkej Británii odporúča dojčiť iba do 6 mesiacov (a aj to sa v mnohých prípadoch jedná o odsávanie mlieka), tak časové okno na zavedenie lepku potom vychádza na najskorší možný termín zavádzania príkrmov – 4 mesiace. Berme túto štúdiu skôr ako odporúčanie pre mamy, ktoré majú problémy s dojčením – áno, je určite dobré vydržať s dojčením na zavedenie lepku do potravy. Pre ostatné mamičky platí aj naďalej podpora dlhodobého dojčenia do času, kým sa dieťa chce dojčiť. Pre ne znamená riadiť sa potrebami dieťaťa aj v prípade zavádzania príkrmov –  keď prejaví záujem. Niektoré dieťatko siahne po maminom chlebíku v piatich mesiacoch, iné až ako 8-mesačné. Nikam sa neponáhľa, má čas, však má najlepšiu potravu na svete – materské mlieko, ktoré mu postupne pomôže zoznámiť sa so svetom jedla dospelých.

Viac článkov o zdraví detí nájdete tu.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok