Môže sa stať, že najviac bolesti nám spôsobia vlastné myšlienky | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Môže sa stať, že najviac bolesti nám spôsobia vlastné myšlienky

Môže sa stať, že najviac bolesti nám spôsobia vlastné myšlienky

Jedna známa fráza vraví, že keď je žiak pripravený, prichádza učiteľ. Žiadne stretnutia nie sú náhodné. Prichádzajú práve vtedy, keď ich potrebujeme. Sú podmienené našou pripravenosťou niečo sa naučiť alebo doplniť si posledný kúsok skladačky, ktorá nám chýba, aby sme vyriešili problém.

Podobné stretnutie som zažila nedávno s výnimočným človekom, ktorý ma za dvojhodinový rozhovor inšpiroval viac ako päťročné štúdium psychológie. Rozprával mi o jednom pánovi v stredných rokoch, ktorého každý charakterizoval ako inteligentného, vyrovnaného, s distingvovaným správaním. Tento pán v sebe zahŕňal všetko to, čo nazývame dospelosťou a dospelým správaním. Stabilita, harmónia, zdravá sebaúcta; až kým sa neocitol v určitej situácii, v ktorej tieto vlastnosti akoby vymizli. Stratili sa a z dotyčného džentlmena sa stal labilný hulvát. Ľudia krútili hlavami a neveriacky sa pýtali, či je to to ten istý človek. Čo mu to sadlo na nos?

Nie je podstatné, o akú situáciu išlo. Mohla to byť obyčajná banalita. Napríklad mu zle vydali drobné v obchode, alebo niekto vtipne poznamenal, že jeho pupok si sviatky teda užil; a pán vybuchol. Koniec psychickej vyrovnanosti a začiatok správania vhodného povedzme pre nezrelého človeka, ktorým tento džentlmen rozhodne nebol.

Dotyčný človek, s ktorým som viedla rozhovor, nazvime ho „môj učiteľ“, má krásnu schopnosť jednoducho a výstižne pomenovať a vysvetliť ľudské pohnútky. Na poklesok džentlmena začal nazerať inak. Nedivil sa, čo sa stalo, nepýtal sa, ako je to možné; jednoducho vedel a dokázal to vysvetliť lepšie než ktokoľvek na univerzite.

Ak v detstve zažijeme situáciu, ktorá nám ublížila a dotkla sa nás, máme tendenciu zapojiť obranné mechanizmy, aby nás myseľ ochránila pred bolesťou. Naučíme sa reagovať spôsobom, ktorý je adekvátny detskému veku – plač, krik, stiahnutie sa, útek. Rastieme, vyvíjame sa a potom príde situácia, ktorá je úplne rovnaká alebo podobná tej, ktorú sme zažili a ublížila nám. Priamo sa dotkne toho miesta v duši alebo podvedomia, v ktorých sa skrýva naša ranka. Vtedy prídu na rad obranné mechanizmy a vytiahnu zo skrine toho kostlivca , ktorý sa tam schovával dlhé roky. Vytiahnu to správanie, ktorým sme sa na bolestivý moment naučili reagovať – krik, plač atď. Tak pracujú obranné mechanizmy.

Džentlmen bol zrelý, inteligentný, psychicky vyrovnaný, ale v situácii, ktorá mu pripomenula negatívnu skúsenosť z detstva, reagoval presne ako v období, keď sa stala – ako päť-, sedem- či desaťročné dieťa. Keď sa nad tým zamyslíme, platí to pre všetkých ľudí. Určite sa vám stalo, že ste v nejakom momente reagovali úplne inak, ako máte vo zvyku. Hovorili ste si, že ste to neboli vy; a to je presne ono. To je ten moment, keď sa otvára skriňa, ukazuje starého kostlivca a vypúšťa rovnaké reakcie ako v detstve.

Väčšinu bolesti, ktorú v sebe nosíme, zapríčiňujú naše myšlienky. Je jednoduchšie obviňovať ostatných, hoci aj matku alebo otca, že nám spôsobili rany na duši. Ale sme to my, kto sa rozhodne tou bolesťou trápiť. Sme to my, kto sa rozhodne niesť vrece plné kameňov minulosti, a sťažovať si tým život. Bolesť, od ktorej utekáme, nás prenasleduje a skôr či neskôr nás pohltí. Ak ju prijmeme, bude sa zmenšovať, až vymizne. A s ňou aj ťarcha minulosti.

Mgr. Mária Hanúsková
50. časť seriálu Môže sa stať…
Foto 123rf.com

Seriál Môže sa stať…
Detský svet je vnímavý a plný očakávaní. Dospelí, hlavne rodičia, sú pre deti radcami a vzormi. Deti pozorujú ich správanie a vedome či nevedome ho opakujú. Nie je prekvapením, že na tom, akú budú mať deti budúcnosť, ako sa budú cítiť, čo si budú myslieť, na akej úrovni budú mať sebavedomie a sebaúctu, budú mať najväčší podiel ich rodičia. To rodičia majú moc ovplyvniť svoje dieťa. Budete prekvapení, že aj tá najmenšia a pre dospelých možno najnepodstatnejšia reakcia alebo veta môže dieťaťu zmeniť život. Seriál Môže sa stať, opisuje situácie/reakcie/vety rodičov a ich možný dopad na budúcnosť, sebadôveru a sebapoňatie detí.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok