Ako prať eko 1) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako prať eko 1)

Ako prať eko 1)

Téma domácej prípravy produktov na pranie okolo mňa „chodila“ už roky. Dlho som registrovala, že veľa žien si doma chystá vlastné gély na pranie, aj prášky na bielu i farebnú bielizeň, ba dokonca aviváž či voňavú vodu do žehličky. Sem-tam som si aj pomyslela, že by bolo fajn to skúsiť, no poznáte to možno aj vy… Dni utekajú a vy iste máte v denno-dennom zhone čas sa venovať nejakému „kuchteniu“  gélu na pranie… Raz však príde chvíľa, keď si poviete – A prečo to neskúsiť, keď si to toľko žienok pochvaľuje? A vy zistíte, že to nie je náročné ani na čas, ani na suroviny a možno i z vás sa stane nadšený domáci výrobca produktov na pranie. Však vyskúšajte!

Keď som  zakladala  facebookovú stránku Biomamy, tak som sa rozhodla, že len čo doma miniem aviváž a prášok na pranie, aj keď sú to ekoprodukty, vyskúšam si pripraviť domáce. Prvá prišla na rad aviváž. Kúpená sa nám minula a tak som si vyrobila vlastnú. Ako na to?

„Citronáda“ – aviváž I.

1 l vody, 100 g kyseliny citrónovej, 10 až 15 kvapiek éterického oleja

Vo vode som rozmiešala kyselinu citrónovú, pridala som mandarinkový éterický olej, riadne zatrepala a privoňala som. Nádhera. Svieža citrusová vôňa, ktorú som musela dať otestovať aj manželovi. Odpoveď: „Zarobila si citronádu?“ „Áno, do práčky.“ Takže šup s prvou dávkou do práčky. Oprala som bielu bielizeň, krásne voňala. No dobre, to bola bielizeň, ktorá nie je príliš znečistená, ale ako si táto aviváž poradí s vodáckou výbavou? Kto má doma športovca, vie dobre, aká vôňa vstúpi do kúpeľne spolu s jeho športovým oblečením po tréningu či pretekoch. Kto netuší, ako vonia vodácka výbava, ktorá pricestovala domov mokrá v nepremokavom vaku po víkendovom preteku, nech si svoje bujné predstavy umocní na druhú či na tretiu…. Skrátka, sú to slušné grády! Tak som bola zvedavá, ako to zvládneme s tou „citronádou“. Nesklamala. Neoprénové kraťasy aj tričká stratili pach vážskej vody kombinovanej s pretekárskym potom.

Ako som sa však od ženičiek – biomamičiek dozvedela, veľa z nich používa ako aviváž ocot. Takže tu je ďalší recept. Aj keď po privoňaní k tejto aviváži nemáte chuť si z nej pripraviť citronádu, nemusíte sa obávať, vaša bielizeň nebude octovo smradľavá.

Ocťáčik – aviváž II.

300 ml vody, 300 ml octu, 10 až 15 kvapiek éterického oleja

Ocot a vodu premiešame a nalejeme do fľaše, ktorú budeme používať na aviváž. Pridáme éterický olej. Používame pri praní rovnako ako aviváž z obchodu, stačí naliať do príslušného otvoru v práčke asi dve lyžice našej domácej aviváže. Pred použitím vždy fľaškou zatrasieme, pretože éterický olej vytvára na povrchu mastný film.

No a od výroby domácej aviváže bol už len krôčik k praciemu gélu, ktorý tak nevábne mnohí volajú prací sliz. 🙂 Možno práve toto označenie ma dlhý čas odrádzalo od použitia tohto domáceho zázraku na pranie. Ale odkedy sme ho doma ukuchtili po prvý raz, nedám naň dopustiť a stal sa mojím favoritom pri domácom praní už pri nízkych teplotách. Nuž, mojím ako mojím. To, že sa tento gél páčil mne, ešte neznamená, že automaticky prešiel doma výstupnou kontrolou bez štipky kritiky. Starší syn, ktorý mi len tak nezhltne všetky moje výmysly, kriticky privoniaval a obzeral svoje biele tričká i košele. Keď zaznelo – Môže byť! – veru mi odľahlo. A tak sa u nás už dlho veselo varí gél na pranie podľa tohto receptu.

Prací gél

150 g jadrového mydla, 150 g kryštalickej sódy (dostať bežne kúpiť v drogériách), 5 litrov vody

Mydlo najemno postrúhame a nasypeme do vriacej vody. Najskôr sa nám z mydla vytvoria zhluky, ktoré sa postupne za miešania rozpustia. Po rozpustení odstavíme a vsypeme kryštalickú sódu. Miešame do rozpustenia sódy. Premiestnime do kýblikov či fliaš so širším hrdlom. Gél zhustne – áno, skutočne vytvára slizovitú konzistenciu. Na jedno pranie treba dať asi 1,5 odmerky gélu (3 – 3 dl). Ak chcete, môžete si naraz pripraviť dvojnásobnú dávku, tak to zvykne robiť veľa gazdiniek, ktorým sa nechce babrať s prípravou gélu častejšie. Ja mám 5-litrový kýblik s vrchnáčikom ako spomienku na chvíle, keď sa deti hrali s kockami – kociek už niet, kýblik zostal a teraz sa s ním hrávam ja. 🙂

Nabudúce si povieme viac o tom, ako pripraviť sypký prášok na pranie bielej i farebnej bielizne. Verte, nie je to nič zložité. Potešíme sa, ak nám napíšete i vaše skúsenosti s domácou prípravou prípravkov na pranie.

Renáta Krausová

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok