Som mama dvoch detí s trojročným vekovým rozdielom. Dojčenie bolo pre mňa jasnou a prirodzenou voľbou. Moje deti nemali cumlík ani fľašu, bola som si vedomá toho, že tieto „pomôcky“ môžu dojčenie skomplikovať. Rada by som sa s vami podelila o moju skúsenosť s dojčenským štrajkom.
Pri staršej dcére som si prešla miernym dojčenským štrajkom, keď mala tri mesiace. Trval asi dva až tri mesiace a nebol kritický, podarilo sa mi ju dojčiť po prebudení, a tak, ako jej neochota dojčiť sa prišla, tak postupne aj odišla. V dojčení sme pokračovali až do druhého pôrodu a po pôrode som dojčila v tandeme, dcéru pred spaním a syna na požiadanie.
OD VRTENIA NA PRSNÍKU PO ÚPLNÉ ODMIETNUTIE DOJČENIA
Keď mal syn dva mesiace, začal sa vrtieť na prsníku, odmietal sa prisať, no po skúsenosti s dcérkou som z toho nemala obavy. Ale zhoršovalo sa to do takej miery, že keď bol ochotný sa prisať, vydržal piť len chvíľu. Keď pil dlhšie a spustilo sa mlieko, pri zmene rýchlosti toku mu zabehlo, začal kašľať a bolo po dojčení. Po nadojčení sa správal ako dieťa s refluxom, štikútal, často vyvrátil, čo zjedol.
Štrajk sa v krátkom čase vystupňoval do takej miery, že sa syn úplne odmietal dojčiť. Odmietal sa prisať po prebudení, nechcel piť v noci, noc buď prespal alebo sa odvrátil a pokračoval v spánku, no a cez deň odmietal aj prsník v šatke. V tejto situácii som odstavila dcéru a sústredila som sa len na syna.
NAJDÔLEŽITEJŠIE JE UPOKOJIŤ SA
Dnes som veľmi vďačná, že som v tom čase, už zúfalá, našla poradkyňu Janku Michálkovú, ktorú som kontaktovala s prosbou o pomoc. Volala som jej s plačom, bola to pre mňa už kritická situácia a dojčenie som si veľmi chcela udržať. Prišla, nasadila mi bylinky na podporu laktácie, ukázala mi, ako syna prikŕmiť na prsníku cievkou, ako dojčiť koža na kožu v prirodzenej polohe pololežmo, v ktorej som predtým nedojčila, len som o nej čítala. Odporučila mi dojčenie v šatke, kontrolu uzdičky a hlavne sa ma snažila upokojiť. Práve to dnes vnímam ako najdôležitejšie. Jej podporu pri prekonávaní štrajku. A hlavne v nájdení aspoň akej-takej vnútornej pohody. Poradila mi zamerať svoju pozornosť inam. Opakovala mi, že sa mám tešiť z každého malého úspechu, z každého ďalšieho dňa dojčenia, bolo to prežívanie zo dňa na deň.
Kľúčové bolo pre mňa dojčenie v šatke, kde sa syn naveľa prisal, na fitlopte alebo v pohybe, pri uspávaní a pri prebúdzaní. S dnešným dvojročným odstupom vnímam ako kľúčovú vec pri preklenutí štrajku vnútorné nastavenie mamy. A pri tom je veľmi dôležitá podpora najbližšieho okolia, odbremenenie od povinností a aj podpora zvonka. Rozhovor s niekým, kto dojčenský štrajk zažil, kto vie pochopiť, čo prežívate, možno aj psychologická konzultácia. Sú to obavy o dojčenie, o výživu dieťaťa, vyčerpanosť, sociálna izolácia, z dojčenia sa stáva niečo, čo zrazu neprebieha jednoducho a prirodzene, ale vyžaduje to úsilie, energiu a chcenie vytrvať.
VYTRVANIE STOJÍ ZA TO
A úspech je z veľkej miery v hlave. Určite mi pomohli aj bylinky na podporu laktácie, prsia sa mi začali nalievať. Veľkú úlohu zohrala zmena polohy pri dojčení a povzbudili ma každodenné malé úspechy. Ako štrajk odznieval, začala som si dojčenie opäť užívať.
Dnes si myslím, že štrajk súvisí aj s povahou dieťaťa. Syn je dodnes veľmi tvrdohlavý, keď si niečo vezme do hlavy, nepohneme s ním. Rovnako neústupčivý bol aj ako bábätko pri dojčenskom štrajku.
Náš štrajk trval asi pol roka, kým sa dojčenie dalo do poriadku v tom zmysle, že som ho mohla prestať riešiť. V tom čase bol už synček na prvých príkrmoch a to bol aj ďalší dôležitý míľnik. Syna dojčím dodnes, v lete oslávi tri roky a dojčenia sa nechce vzdať.
mamička Janka
Magazín Dieťa
Úvodné ilustračné foto 123rf.com
Viac článkov o dojčení nájdete tu.
ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.
Zatiaľ bez komentára!
Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok