Kým zúbky vykuknú | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Kým zúbky vykuknú

Kým zúbky vykuknú

Čo sa to deje s vaším bábätkom? Doteraz bolo spokojné a usmiate. No už pár dní pozorujete, že je ako vymenené. Je podráždené, nespokojné, odmieta papať, pokojné noci sa zmenili na preplakané. Veľa slintá, usiluje sa hrýzť a žužľať všetko, čo má na dosah. Čo to znamená?

Ak sa pozorne zadívate do pusinky vášho dieťatka, všimnete si, že má zdurené ďasienka a hneď vám je jasný pôvodca celého trápenia. To zúbky ohlasujú svoj príchod na svet.

Niektorí rodičia sa sťažujú, že ich dieťatko reaguje na príchod nového zúbka aj horúčkou, hnačkou či výtokom z nosa, hoci veda nestojí veľmi na ich strane, keď tvrdí, že neexistujú vedecké dôkazy o tom, žeby to súviselo s prerezávaním zubov. Americká pediatrická akadémia tvrdí, že teplota pri prerezávaní zúbkov síce môže mierne stúpať, ale že horúčka a hnačka nie sú prejavom toho, že sa zuby prerezávajú. Tieto ťažkosti nie sú síce prejavom prerezávania zúbkov, ale sú ich dôsledkom, keďže dieťa je oslabené a jeho imunita je nižšia. Ak má dieťa horúčku spolu s ďalšími príznakmi, ako nechutenstvo, vracanie, letargia alebo hnačka, treba sa poradiť s pediatrom. To, že pri prerezávaní zúbkov sa môže objaviť aj horúčka, vám na základe praxe potvrdia aj detskí zubní lekári. A, napokon, aj vy si všimnete, že keď zúbok vykukne, vydýchne si neraz celá rodina, keďže trampoty vašej ratolesti pominú.

AKO POMÔCŤ DIEŤATKU PRI PREREZÁVANÍ ZÚBKOV?

  • Hryzadlá, chlebová kôrka, rožtek plienky či zmrazené ovocie poslúžia deťom pri masáži podráždených ďasien a prinesú im úľavu od bolesti.
  • Ďasná dieťatka môžete masírovať aj prstom, ktorý musí byť, samozrejme, dobre umytý. Prst si môžete obaliť aj kúskom gázy alebo použite silikónový náprstok určený na masáž ďasien bábätiek. Pri masáži môžete použiť aj trošku čerstvej citrónovej šťavy, ktorá má mierny anestetický účinok. Dbajte však na to, aby ste šťavou nemasírovali poranené ďasienko, ale len zdurené.
  • Ak dieťa odmieta jesť tuhú stravu, úľavu mu prinesú studené potraviny, s ktorými sa nemusí pasovať pri hryzení – jogurt, postrúhané jabĺčko…
  • Dojčenie – kontakt s vami pri dojčení dieťatko upokojí a ochranné látky v materskom mlieku mu pomôžu zvládať oslabenie, ktorému je vystavené pri prerezávaní zúbkov a chránia ho pred infekciou. S dojčením neprestávajte ani pri hnačke dieťatka.
  • Nosenie je jedným z najlepších liekov na všetky bolesti. ? Doprajte dieťatku vašu náruč a upokojujúcu prítomnosť. V maminom objatí sú všetky bolesti menšie. A to platí nielen pri prerezávajúcich sa zúbkoch.

(red)

časopis Dieťa
Foto Shutterstock.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok