10 tipov ako zabojovať s dojčenskou kolikou | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

10 tipov ako zabojovať s dojčenskou kolikou

10 tipov ako zabojovať s dojčenskou kolikou

1. Založte si denník. A starostlivo doň zapisujte všetko, čo ste cez deň zjedli a vypili, či jednoducho vložili do úst. Áno, aj tú škoricovú žuvačku! Koliku u dojčiat spôsobujú nielen strukoviny a hlúbovitá zelenina, ale každému dieťatku vadí v materskom mliečku niečo iné. Mnohým najmä mlieko a mliečne výrobky (syry, jogurty), cibuľa, ale aj kofeín či čokoláda.

2. Ani hladné, ani napchané. Niektoré detičky trápia kolikové bolesti pri hlade, iné vtedy, keď spapajú viac. Ak vaše dieťa máva koliky, skúste ho kŕmiť radšej častejšie, no v menších dávkach. Môžete tiež vyskúšať nekŕmiť ho v polohe ležmo, ale držte ho vzpriamenejšie.

3. Niet nad zdravé grgnutie! Dbajte na to, aby si po jedle dieťa vždy odgrglo. Aj keby to znamenalo, že ho musíte nosiť na rukách polhodiny po nakŕmení, stojí to za to.

4. Chce to pohyb. Ak je to možné, nechajte dieťatko v priebehu dňa viackrát bez plienky. Môže tak voľnejšie pohybovať nožičkami. Pohyb je veľmi prospešný pri kolike. Novorodeniatkam, ktoré sa ešte veľmi nehýbu, môžete zľahka skŕčať nôžky smerom k brušku, môžete bábätká tiež dávať na bruško a masírovať im chrbátik, polohovať na boku. Určite sa vyhnite moderným topánočkám, ktoré vídať už aj na nôžkach najmenších. Brzdia ich v pohybe!

5. Skúste teplo. Teplo pomáha uvoľňovať kŕče. Mnohým bábätkám preto pri kolikách osoží teplý termofor na bruško – pozor, nie horúci, aby ste dieťa nepopálili! Odporúča sa aj teplý kúpeľ. Skúste dieťatko kúpať vtedy, keď obyčajne prichádza kolikový plač. Výborná je aj metóda „telo na telo“, keď dieťatko čerpá teplo z mamičkinho bruška. Vyzlečte sa, dajte sa do polosedu a uložte si bábätko priamo na seba. Hladkajte ho po chrbátiku, venujte mu upokojujúce slová. Zbaví sa tak úzkosti a aj bolesti rýchlejšie pominú.

6. Chce to pokoj. V žiadnom prípade na dieťa nekričte, netraste ním, nerobte prudké pohyby, nerozčuľujte sa. Tým celú situáciu ešte zhoršíte, navyše trasenie dieťaťom je nebezpečné, môžete mu tým poškodiť mozog! Naopak, snažte sa zabezpečiť sebe aj dieťatku maximálny pokoj. Skúste mu pripraviť podobné  podmienky, aké malo v maternici – v izbe majte len tlmené svetlo, vypnite rádio, televíziu aj iné rušivé zvuky, môžete si dať dieťatko do šatky, alebo do lona, jemne ním pohojdávajte a spievajte mu piesne, ktoré ste mu spievali v čase tehotenstva, alebo sa mu potichučky prihovárajte.

7. Hojdajte bábätko. Najlepšie vraj pomáhajú hojdavé pohyby. Posaďte sa s bábätkom do hojdacieho kresla, alebo si kúpte fitloptu, položte dieťatko bruškom dole na loptu, chyťte ho za stehienka a pohojdávajte ho dopredu a dozadu. Taktiež si môžete dať dieťa bruškom dole na predlaktie a hojdať ho tak.

8. Skúste cumlík. Niektorí rodičia nedajú dopustiť na cumlík. Satie deti upokojuje.

9. Možno naň platia nevšedné postupy. Mnohí rodičia v snahe utíšiť dieťa, ktoré trápi kolika každý večer, vyskúšali už naozaj všeličo. Na niektoré deti zaberajú napríklad hlasnejšie zvuky – upokoja sa pri zvuku pusteného vysávača, alebo ventilátora (pozor, ide len o zvuk, ventilátor nemôže na dieťa fúkať). Ďalšie bábätká zaručene utíšilo, keď ich dali do autosedačky a aspoň polhodiny s nimi jazdili v okolí domu.

10. Ak nedojčíte, pozor na fľašu a mliečko. Ak mamička nemôže z rôzneho dôvodu dojčiť a kŕmi dieťa umelým mliekom vo fľaške, aj toto môže byť príčinou kolík. Zlé je, keď je dierka v cumli príliš malá, alebo príliš veľká a tiež, keď dieťa pije z fľašky tak, že sa nahltá množstva vzduchu. Práve ten môže byť príčinou kolikových bolestí. Skúste sa zamerať na výrobky, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, že majú mechanizmus proti kolike – teda zabraňujú tomu, aby bábätko prehĺtalo prebytočný vzduch. Okrem toho pamätajte na to, že tekutina musí byť zohriata na teplotu ľudského tela. S pediatričkou sa môžete poradiť aj o zmene umelého mlieka. Určite však nerobte to, že budete mliečko meniť každé 2 dni, tým môžete koliku len zhoršiť. Pediater vám aj odporučí vhodný prípravok, ktorý napomôže dieťatku pri  žalúdočno-črevných  ťažkostiach spôsobených nahromadením plynu.

Pripravila Monika Bothová

časopis Dieťa
Foto Shutterstock

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok