Keď jedlo lieči | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Keď jedlo lieči

Keď jedlo lieči

Už dlhšie som sa necítila dobre. Bola som stále unavená a slabá. Mala som pocit, akoby mi chýbala životná energia. Ráno som sa budila ustatá a vyčerpaná. Večer som si líhala s dcérkou do postieľky a myslím, že sa často  stalo, že uspala ona mňa a nie naopak.

Svoju večnú únavu som spočiatku sama pred sebou ospravedlňovala tým, že moje dievčatko od narodenia považovalo spánok za verejného nepriateľa a nutné zlo, ktoré treba eliminovať a zdolať všetkými možnými spôsobmi, a teda počas prvých troch rokov toho moc nenaspalo a ja,  samozrejme, tiež.

Za päť rokov v tom období som niekoľkokrát navštívila lekárov, ale moja kondícia sa nezlepšovala. Postupom času sa pridali problémy s trávením, cítila som sa skutočne zle a namiesto brucha som pred sebou nosila balón. Po každom jedle som mala pocit, akoby som dobojovala nejaký veľký boj. Bola som stále viac a viac zmorená, malátna, doslova som cítila, ako zo mňa uniká život. Nuž, jedného dňa som zobrala do rúk svoj zdravotný záznam a začala som čítať:

  • September 2013 – dlhšie sa cíti slabá, vyčerpaná…
  • Január 2014 – cíti sa stále unavená…
  • August 2014 – je unavená, slabá…
  • Február 2015 – stála únava, vyčerpanosť…

… a tak sa to opakovalo až do roku 2017, keď sa k týmto symptómom pridružili aj spomínané tráviace ťažkosti, a to aj napriek tomu, že  jedálny lístok bol podľa mňa vcelku zdravý.

NALOŽILA SOM SI VIAC, AKO UNESIEM

Keď som sa neskôr spätne obzrela, tak som si uvedomila, že som mala za sebou vskutku náročné obdobie plné stresu a vypätia, keďže som pracovala, a taktiež som robila najskôr rigorózne a potom advokátske skúšky. Skrátka som zrazu vedela, že som si naložila viac,  ako bolo rozumné a proste mi „došlo“. Došlo mi síl, energie, životného elánu.

Zároveň som nejako intuitívne cítila, že lieky nie sú zrovna kľúčom k riešeniu môjho problému –  receptov od gastroenterológa či praktického lekára som mala celú hŕbu. Bola som si istá, že jedine ja môžem svoj stav zmeniť, veď predsa žiadny z lekárov, ktorých som navštívila, ma nepoznali ako osobu. Rovnako nepoznali ani moje stravovacie návyky, nemali vedomosť o náročnom období, ktorým som si prešla, pretože sa na NIČ z toho nepýtali. Nemohla som sa už ďalej preto spoliehať na cudzích ľudí, sama som musela prísť na spôsob, ako naspäť získať silu a taký ten správny životný „drive“, ktorého som mala vždy na rozdávanie.

A preto som začala sledovať, ako sa cítim po jednotlivých jedlách, pretože som tušila, že práve v tom tkvie príčina mojich ťažkostí. Po veľmi krátkom čase tohto sebapozorovania som zistila, že môj problém môže a s veľkou pravdepodobnosťou aj bude spočívať primárne v múčnych jedlách. Zo dňa na deň som z jedálneho lístka vyhodila potraviny obsahujúce lepok a aj všetky priemyselne spracované výrobky. Živočíšne produkty som obmedzila na úplné minimum. A zrazu akoby mávnutím čarovného prútika… prišla zmena. Velikánska zmena. Bola to doslova vlna energie. Čo vlna, obrovská cunami! Vyliečila som sama seba.

Môj malý experiment naozaj zabral a ja som sa cítila vskutku zázračne, tráviace ťažkosti sa v priebehu pár dní vytratili, namiesto balóna som mala znovu brucho (nie dokonalé, tehličkové, ale svoje). Bolo to naozaj skvelé! Zrazu som bola plná energie a chuti do života, ten pocit, ktorý mi tak strašne v poslednom období chýbal, bol späť, a to v oveľa väčšej intenzite ako kedykoľvek predtým!

KĽÚČ  K ZDRAVÉMU TRÁVENIU

Každý zdravotný problém vyžaduje, aby sme sa správne starali o svoj imunitný systém. Ten však môže  pracovať  tak, ako má, iba vtedy, ak nám tráviaci trakt funguje ako švajčiarske hodinky. Kľúčom k zdravému tráveniu je práve zdravá črevná mikroflóra. Preto je najlepšie jesť prirodzenú, čerstvú, jednoduchú a sezónnu stravu. Keď sa však pozriem okolo seba, tak vidím, že povedomie o jedle je napriek všetkým potravinovým škandálom, ale i aktivitám o význame a dôležitosti zdravej a vyváženej stravy, ešte stále veľmi biedne. Naša strava je veľmi jednostranná, obsahuje príliš veľa mäsa a mliečnych produktov, rafinovaných cukrov a pšeničnej múky. K tomu sa mení aj kvalita obilnín. Napríklad pšenica je vyšľachtená pre potreby masovej výroby a pekárskeho priemyslu tak, aby sa zvýšil obsah lepku a s múkou sa lepšie pracovalo. Dalo by sa povedať, že sme ňou doslova predávkovaní, pretože v potravinárskej výrobe sa skutočne hojne používa. Takáto rafinovaná pšeničná múka je však pre náš organizmus čoraz väčšou záťažou, uberá vitalitu, trápi naše črevá, spôsobuje nafukovanie, únavu, predčasné starnutie. Preto jednoznačne platí, že naše telo sa nám odvďačí, ak obmedzíme výrobky z nej a obohatíme svoj jedálny lístok kvalitnými múkami alebo múkami, ktoré sú prirodzene bezlepkové.

Pokúste sa preto v kuchyni nahradiť bielu múku špaldovou, či kamutovou. Vyskúšajte slané palacinky z pohánkovej alebo cícerovej múky, do pečenia pridajte za lyžičku topinamburovej múky, ktorá je prirodzeným zdrojom vzácneho inulínu – diétnej vlákniny pôsobiacej na rovnováhu prospešných komenzálnych baktérií v tráviacej sústave  a vaše bruško sa vám odvďačí!

V tejto súvislosti však treba mať podľa môjho názoru na pamäti, že bezlepková strava má pre naše zdravie význam iba vtedy, ak sa  zakladá  na základných, prírodných a priemyselne nespracovaných potravinách. V posledných rokoch sa na trhu vyskytol zvýšený dopyt po bezlepkových produktoch a výrobcovia sa, samozrejme, tohto bezlepkového trendu radi chytili. Výsledkom ich snaženia sú však rôzne „gluten-free“ polotovary, sladké koláčiky, bagety, sušienky s umelými dochucovadlami či múka, v ktorej je celý rad prímesí a hlavne veľa škrobov, ktoré celkovému zdraviu a imunite rozhodne neprospejú.

OBJAVTE SVET SKUTOČNÉHO JEDLA

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že prejsť na nový spôsob stravovania je veľmi významný a vzrušujúci krok. Objavíte nový svet fantastických ingrediencií, lahodných kombinácií, jedinečných a pravých chutí. Svet skutočného jedla. Takého, ktoré lieči. Som si istá, že neodolateľná topinamburová polievka s kurkumou, voňavé kokosové kari s červenou šošovicou, pečené batatové hranolčeky s bylinkami, exotické guacamole či „steaky“ z marinovaných portobello šampiónov s dipom z pečených paprík, alebo  neskutočne krémové rizoto z kokosového mlieka, s hráškom, limetkou a pečeným cesnakom, či najčokoládovejšie čokoládové brownies zo sladkých zemiakov s domácim malinovým džemom s chia semienkami si vás určite podmania presne tak ľahko a prirodzene ako mňa. Zamilujete si najmä tú rýchlosť, hravosť a jednoduchosť, s akou si doma pripravíte tieto pochúťky, a to doslova len za pár minút.

Nechcem kázať o zdravom jedle, ani vás pretvárať na bezlepkových vegánov, pretože VAŠE jedlo musí v prvom rade zapadať do vášho životného štýlu a filozofie. Určite by vás nemalo obmedzovať. Musí vás tešiť, prinášať vám radosť, byť zdrojom šťastia a energie, a preto stačí, ak začnete pomaly. Krok za krokom sa naučíte dôverovať blahodarnej sile rastlín a postupne si nájdete cestu, ktorá vám najviac vyhovuje.

Chutným a dobrým začiatkom môže byť, ak si večer doma nachystáte do pohára rýchlu kašu s ovocím alebo výživné krémové smoothie, ktoré si potom zoberiete na raňajky do práce namiesto v supermarkete kúpeného „maslového“ croissantu z bielej múky s glukózovo-fruktózovým sirupom. V rámci obeda je zase jednoduché sa v reštaurácii vyhýbať múkou zahusťovaným polievkam, či omáčkam a vybrať si z denného menu niečo ďalšie.

Každý sme jedinečný, každému vyhovuje niečo iné, dôležité je nájsť a dosiahnuť rovnováhu. Ľahko a nenásilne. Ak sa teda rozhodnete zakomponovať do svojho menu zopár porcií ovocia, zeleniny či prirodzene bezlepkových potravín naviac, nemusíte mať pocit viny, ak sa nedokážete vzdať obľúbenej pizze či cheesecaku. Ak máte chuť na pizzu, dajte si pizzu. Bez výčitiek si vychutnajte každý jeden kúsok. Takto sa azda ľahšie dopracujete k zdravému stravovaniu, ako keby ste si hneď spočiatku naordinovali terapiu šokom a prestali jesť všetky jedlá, na ktoré ste zvyknutí. Dôležité je neobmedzovať sa a byť v harmónii –  so sebou, so svojou mysľou a správať sa k svojmu telu tak, aby v ňom naša duša túžila bývať.

JUDr. Lucia Bajzová

Foto Shutterstock.com

Hľadáte vhodný darček pod vianočný stromček? Podarujte Dieťa.
Predplatné môžete objednať tu

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok