Viete, ako si zvýšiť imunitu? | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Viete, ako si zvýšiť imunitu?

Viete, ako si zvýšiť imunitu?

Postarať sa o dobrú imunitu nejde za pár dní alebo týždňov. Zmeny neprídu hneď, ale stojí za to si na ne počkať a niečo pre ne urobiť. Alebo radšej byť stále a dookola chorý?

Ak imunitný systém funguje tak, ako má, imunitná reakcia nastáva len vtedy, ak sa objavia telu cudzorodé látky. Ak sa však fungovanie systému naruší, telo sa buď nebráni dostatočne, alebo omylom považuje vlastné bunky za cudzie a snaží sa ich zničiť. Typickým príznakom oslabenej imunity sú často sa opakujúce rozličné ochorenia. Na podporu imunity pomocou prírodných látok existuje veľa rád, ale len niektoré sú stále účinné.

VITAMÍN C

Vitamín C má pozitívny vplyv na stav pokožky a tiež na imunitu. A hoci sa hovorí, že dostatok vitamínu C dokáže zabrániť chrípke, nie je to tak. Určite ale zariadi, že sa z nej rýchlejšie zotavíme a priebeh bude ľahší. Najviac vitamínu C nájdeme v šípkach, čiernych ríbezliach, kivi, paprike, brokolici, paradajkách, špenáte, zemiakoch alebo v citrusových plodoch.

ZINOK A SELÉN

Na podporu imunity pozitívne vplýva aj selén a zinok. Podporujú fyziologickú funkciu imunitného systému a  prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Pomáhajú organizmu preklenúť obdobie zvýšených nutričných nárokov. Zinok a selén sú tiež vhodné na zlepšenie kvality vlasov a nechtov. Zinok je minerál a stopový prvok vyskytujúci sa v prírode a náš organizmus ho bezpodmienečne potrebuje na svoje fungovanie. Jeho nedostatok sa prejaví najmä na koži a  vlasoch, no je dôležitý aj pre kostné tkanivo. Selén má tiež vynikajúce účinky na správne fungovanie imunitného systému, regeneruje pečeňové bunky (aj pri cirhóze), je vhodný ako podporná liečba aterosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení, ochrana šošovky pred kataraktou, podpora liečby akné, psoriázy a ekzémov.

RYBY

Losos, makrela, haring a ďalšie tučné ryby obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Tie aktivujú fagocyty – biele krvinky, ktoré pomáhajú v boji proti chrípke. Ryby a morské plody sú tiež dobrým zdrojom selénu. Selén pomáha bielym krvinkám produkovať proteíny, ktoré zbavujú telo vírusov.

CESNAK

Cesnak obsahuje mnoho látok, ktoré podporujú ničenie infekcií, takou najúčinnejšou je najmä alicín.

HUBY

Obsahujú viac než 300 látok, ktoré naštartujú imunitu. Podporujú totiž produkciu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám. Predovšetkým u nás menej známe japonské huby shiitake, maitake a reishi sa radia medzi najväčšie zásobárne účinných látok.

PŠENIČNÉ KLÍČKY

Štvrť šálky pšeničných klíčkov nám zaistí takmer polovicu odporučenej dennej dávky zinku. Je to základný minerál, ktorý pomáha obnovovať bunky a posilňuje imunitný systém.

BYLINKY

Sú bohatým zdrojom vitamínov, ktoré podporujú náš imunitný systém a zaťažujú ho podstatne menej než chemicky vyrobené lieky. Najviac zdraviu prospešných látok z nich získame v čerstvom stave.

PROBIOTIKÁ

Vo výrobkoch ako acidofilné mlieko, jogurt či kefír sa vyskytujú probiotické kultúry baktérií alebo baktérie, ktoré pomáhajú prospešným baktériám usídliť sa v čreve a podporujú jeho pohyblivosť (peristaltiku) smerom k norme. V čreve sa totiž potrava stáva veľmi silným imunitným podnetom pre celý imunitný systém črevnej steny. Práve tu môžu vznikať veľmi nepríjemné potravinové alergie, ktorých sprievodnými znakmi sú aj hnačky. Jedným z najúčinnejších prírodných probiotík je pravá nepasterizovaná bryndza. Stačí jej zjesť 100 gramov denne.

www.zinkosel.sk

(PR)

Foto 123rf.com

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok