Upratovanie v ekoštýle – udržujme si čistú domácnosť bez zbytočnej chémie | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Upratovanie v ekoštýle – udržujme si čistú domácnosť bez zbytočnej chémie

Upratovanie v ekoštýle – udržujme si čistú domácnosť bez zbytočnej chémie

Každý z nás chce mať doma čisto a zopár voľných dní pred Vianocami nám dáva priestor na komplexnejšie upratanie toho, čo sme možno celý rok zanedbávali. Poďme si preto povedať ako to zvládnuť v ekoštýle.

Čistá kuchyňa

Prach, omrvinky a fľaky zvonka a zvnútra kuchynskej linky zvládne navlhčená hubka či utierka – samozrejme, že by mala byť z prírodného materiálu a nie z plastu. Môžete použiť staré uteráky, zvyšky látok či staré obliečky a plachty. Alebo môžete použiť kompostovateľnú hubku. Nezanecháva šmuhy a ani „otravné chĺpky“. (Toto je náš tip na milý a praktický darček pre všetky babičky, mamičky, tetušky…).

Na batériu, drez aj chladničku nám zas postačí ocot zmiešaný s vodou (1:1), ktorý si nalejeme do rozprašovača. Ocot nielen odstraňuje fľaky od vodného kameňa, ale súčasne aj dezinfikuje. Nastriekame, pošúchame kefkou a opláchneme. Ak niekomu ocot zapácha, vynikajúca na nerez je aj kyselina citrónová. Na mastnotu a usadeniny použijeme niečo silnejšie – napríklad UNI prostriedok od Chistee.

V kuchyni je univerzálnym čističom aj sóda bikarbóna. Využijeme ju napríklad pri čistení varnej dosky a rúry. Sódu si zmiešame s vodou, vytvoríme „kašičku“, nanesieme na povrch, pošúchame a necháme pôsobiť.


Pozor
, sóda bikarbóna rozkladá tuky tak účinne, že vám môže poškodiť pracovnú dosku, ak je ošetrená voskom či olejom.

Útulná obývačka

Poličky, skrinky, televízor, listy izbových rastlín, hrany na dverách, zásuvky, parapety – všade účinne utriete prach bavlnenou kompostovateľnou hubkou. Dá sa vyprať a používať dookola veľa rokov. Na sošky, fotorámčeky či poháre môže byť praktickejšia prachovka z peria.

Na umytie dlážky sa hodí účinný univerzálny čistič, ktorý sa riedi s vodou. Zanechá v byte aj jemnú prírodnú vôňu. Na príležitostnú špinu postačí hustá dlhá metla alebo metlička z konských vlasov.

A vedeli ste, že existujú vysávače, do ktorých sa nemusia používať vrecká? O ďalší odpad menej. ?

Zrkadlá bez šmúh – jednoducho

Nečistoty a odtlačky na zrkadle stačí pretrieť vlhkou kompostovateľnou hubkou a vyleštiť čistou plátennou utierkou – tá odstráni všetky fľaky a šmuhy. Nemusíte používať papierové utierky, noviny, vlhčené obrúsky a iné jednorazové pomôcky. Na silné znečistenie možno voda nepostačí, môžete použiť prostriedok určený na sklo.

Náš tip: Rozprašovače od značky Feel Eco sú z tvrdého kvalitného plastu, nemusíte ich vyhadzovať. Dajú sa ľahko odskrutkovať a znova použiť.

Lesklá kúpeľňa

Na vodný kameň väčšinou postačí obyčajný ocot (alebo vyskúšajte tento čistič do kúpeľne), s ktorým môžeme vyčistiť batérie, vaňu, sprchový kút a aj WC dosku.

WC misu vyčistíte ľahko pomocou kyseliny citrónovej, Puer-u – bieliaceho prášku alebo octu. Stačí naliať a nechať pôsobiť cez noc. Ráno bude ako nová. 🙂

Na zanesené odtoky v umývadle či sprche nemusíte použiť silné dráždivé chemické prostriedky. Na pravidelné prečisťovanie stačí používať nasledujúci tip – zopár lyžíc sódy bikarbóny nasypať do odtoku, zaliať octom, nechať vyšumieť a napokon zaliať horúcou vodou.

Ak vám po upratovaní chýba jemná vôňa, použite niektorý z eko čističov – tie sú už aromatizované.

Práčke vie pomôcť pracia sóda. Pridáva sa do práčky ako prevencia pred usádzaním vodného kameňa a pred zatuchnutým zápachom. Ak miesto aviváže použijete kyselinu citrónovú, pomôžete práčke zbaviť sa vodného kameňa a bielizeň bude príjemne mäkká.

Tak toto sú naše tipy. Ak máte nejaké svoje vlastné „ekofígle“, dajte nám o nich vedieť. Čo pomáha vám, môže pomôcť aj iným. Pomôžeme si navzájom.

P. S.: Čím viac vecí vlastníte, tým viac vás stojí ich udržiavanie. Vlastnite menej vecí a budete mať viac času a peňazí, aby ste robili to, čo milujete. (Wayne Dyer)

(PR)

Titulná fotografia – zdroj: jangneus.com

 

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok