Odročené materstvo | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Odročené materstvo

Odročené materstvo

Vek prvorodičiek sa zvyšuje. Rozhodnutie byť matkou ženy stále viac odkladajú.

O bezdetných ženách vládnu utkvelé predstavy. Namyslené karieristky, ktoré riešia len to, čo na seba a kam ísť na dovolenku. Väčšinou sa však pravda skrýva niekde celkom inde.

Veď uvidíš, keď budeš mať deti

Pripomínanie bezdetnosti zabolí každú ženu. Dokonca ani mnoho šťastných mamičiek si neuvedomuje, že svojimi radami a poznámkami často zraňujú. „Vystupňovalo sa to krátko potom, ako som dovŕšila tridsiatku,“ vracia sa pár rokov dozadu 37-ročná Andrea. „Kolegyne mi pri každej príležitosti pripomínali, že nemám dieťa. Predstav si, že vojdeš dobre naladená do kancelárie a privítajú ťa slovami, že TY si mala isto perfektný víkend, lebo nemusíš riešiť deti. Alebo pri obyčajnom rozhovore, keď sa rozprávate o bežných témach, zrazu, podľa môjho názoru celkom zbytočne, zaznie: „Vieš, to pochopíš, až keď budeš mať deti.“ Raz som to vzala zhurta. Keďže mám v počúvaní komentárov o bezdetnosti bohatú prax, presne som vedela, kedy to na mňa niektorá z kolegýň vypáli. Na ďalšie upozornenie, že nemám deti som zareagovala: „Ale to neznamená, že sa do tvojej situácie neviem vcítiť a nevidím výsledky ‚akože’ výchovy niektorých mamičiek.“ Andrea vedela, že nič nevyriešila a podobné komentáre poza jej chrbát pokračujú ďalej, ale má pocit, že sa aspoň čiastočne tejto situácii vzoprela.

Nemať (zatiaľ) dieťa nie je zločin

Áno, bezdetné ženy pociťujú obrovský tlak. Cítia rozpaky, nevydarené snahy otehotnieť alebo donosiť dieťa mnoho žien vníma ako vlastný neúspech, zlyhanie. Netaktné otázky, komentáre situáciu ešte zhoršujú. Pritom ide o intímnu záležitosť a okolie necitlivo prekračuje hranice. Zdanlivo nevinnou otázkou, kedy príde bábätko, ženu bezdôvodne zraňuje. Všetci vieme, že dieťa buď príde alebo nie a v prípade, že bocian sa cestou niekde zatúlal, je zbytočné na to upozorňovať. Lucia má 34 a priznáva, že beztak bolestivú skúsenosť so snahou mať dieťa jej sťažujú skúmavé pohľady a pripomienky. Na každom rodinnom stretnutí sa cíti ako na výsluchu a zakaždým pripravuje taktiku, ako sa vyhnúť zvedavým otázkam.

V pravý čas? To je kedy?

Zo všetkých strán počúvame o hrozbách spojených s odďaľovaním tehotenstva. Katastrofické scenáre gynekológov už dávno ovládame naspamäť. Pritom mnoho žien možno stále nenachádza vhodného partnera alebo sa chce na tehotenstvo skrátka materiálne, psychicky pripraviť. A možno tieto ženy prevzali od rodičov zásady zodpovednosti natoľko, až ich nedokázali narušiť. Počas školy im ani nenapadlo, že si majú hľadať „frajera“, lebo najskôr chceli doštudovať. O stabilnom vzťahu začali premýšľať, až keď si našli prácu a začali fungovať v reálnom živote. Ak študovali na univerzite, celé obdobie sa, pochopiteľne, predĺžilo. Našťastie nová doba prináša aj pohľad z inej perspektívy. Odborníci v súvislosti so staršími prvorodičkami zdôrazňujú, že dnešné ženy tikotu biologických hodín načúvajú omnoho neskôr. Áno, dobre vieme, že vek sa oklamať nedá, ale mať dieťa v dvadsiatke tiež nie je zárukou ideálneho rodičovstva.

Psychológovia odkazujú, že po tridsiatke sú ženy na rolu matky oveľa lepšie psychicky pripravené. Ak otehotnejú, väčšinou je to preto, že chcú, dokážu zvážiť dôsledky, o materstve majú istú víziu a uvedomujú si, čo so sebou prináša.

Mnoho matiek s odrastenými deťmi zas priznáva, že materstvo v dvadsiatke zvládli najmä vďaka obetavej pomoci svojich rodičov. Dodávajú tiež, že výhody byť mamou v mladšom veku netreba preceňovať. Úprimný rozhovor na túto tému môže spustiť oveľa neškodnejšia otázka, ako počúvajú bezdetné ženy. Či si vedia predstaviť, že dcéra alebo syn by z nich spravili babičku teraz, keď sú v rovnakom veku, ako keď ich kočíkovali ony.

Dana Ljubimovová Miháliková
Foto 123rf.com

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok