Črepiny z môjho zrkadla 18) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Črepiny z môjho zrkadla 18)

Črepiny z môjho zrkadla 18)

Hnev VI.  Stopy na podlahe. Keď treba dohodu prispôsobiť.

Situácia:
Určite poznáte situácie, ktoré sa neustále opakujú a nepomáha nič. Ani dohoda. Krik. Hnev. Zákazy. Vysvetľovanie, prosby, nebodaj jedna výchovná (u nás nie). My sme si zatiaľ odskúšali dve nepreraziteľné bariéry – maľovanie po všetkých povrchoch a naj – stopy na podlahe. Máme doma hlinenú podlahu, na ktorej sa dobre vynímajú. Od čohokoľvek. Džemu, blata, vody, octu, horčice, oleja, sirupu, korenín, omrviniek, prachu… Dcérka je ako posadnutá. Do čoho sa dá namočiť noha a má potenciál zanechávať stopy, to objaví a využije. Je to príliš silné, príliš lákavé.

Čo tým chcem povedať a aj hovorím:
Stopy na podlahe znamenajú starosti. A robotu. Pretože každý raz sme podlahu drhli, umývali, čistili. Áno, na poriadku a čistote záleží, a aj áno, záleží na plnení dcérkiných potrieb, hoci im v tom momente nerozumieme. Možno odrážajú niečo nenaplnené, alebo sú štartérom záhadného povolania v budúcnosti. 🙂

Lepšie pre mňa aj pre dcérku:
Nič nefungovalo, tak sme sa pozreli problému na „kĺb“. Kĺby sú predsa pohyblivými spojeniami kostí, tak sa musí aj dohoda stať dostatočne flexibilnou a odrážať potreby všetkých. Pokiaľ sme nechceli tráviť „stopové dni“ ohnutí nad podlahou alebo dcérku priväzovať o stĺp. Rozumela, aké starosti stopy predstavujú. Dokonca nám pomáhala vydrhnúť ich. Rozumela, že nás to unavovalo a aj hnevalo. No stačilo zbadať mláku a bolo. Dcérka nám to vysvetlila – páči sa jej to. Ako maľovanie – po papieroch, faktúrach, stole, kuchynskej linke, stenách, podlahe, oknách, zrkadle, zelenine, oblečení… Bonusom bolo, keď maľovala na naše mačky, alebo stopy porobili bicykel, náradie, hračky… Tak sme si nad to sadli. A dohodu upravili.

Stopy si dcérka môže robiť, kedykoľvek chce. Ale podmienkou je čistá voda. Nevyžaduje si drhnutie a čistiace prostriedky. Čuduj sa svete, dcérka to dodržiava. Treba jej dohodu pripomínať, keď zbadá na zemi vyliaty čaj, polievku, vysypanú múku, nedefinovateľnú mláku. Vždy sa zarazí a počká, kým to utriem a zanechám jej mláčku čistej vody, do ktorej si namočí ruky, nohy a porobí svoje milované stopy. A čím je nasýtenejšia, tým menej stôp na podlahe nachádzame.

__________________

(Moje meno je Žaneta. Som mamka takmer štvorročnej dcérky. Mama, prechádzajúca kompletným prerodom osobnosti. Najprv si myslela – kvôli dcérke. No zistila, že rešpektu dcérku nenaučí, pokiaľ sa nenaučí ona rešpektovať samu seba. Sama dcérka jej to neustále ukazuje a pripomína. Lenže – neviem ako vy, pre mňa je rešpekt k sebe samej jedna z najťažších vecí na svete.

Naučiť sa mať rada. Naučiť sa rešpektovať tak, aby som neobmedzovala ľudí vôkol mňa. Zamýšľali ste sa nad tým? Prišla som na to, že tá výchova mi akosi nevychádza podľa predstáv. Prečo? Svet vôkol mňa vrátane dcéry je mojím zrkadlom. Nastavuje mi zrkadlo a vraví, čo robím zle, čo dobre. Kde treba správanie vylepšiť, kde ubrať z plynu, kde naň dupnúť. A teda nie dcéru vychovávať. Ale seba. Seba napraviť. Keď sa totiž stanem tým, čím chcem byť, aby som bola spokojná, stanem sa príkladom. Vzorom. Pre dcéru. Pre manžela. Pre okolie. Pre seba. Konečne. Každý jeden článok sa teda stáva črepinou z tohto zrkadla. Chcem ho poskladať, napraviť a zalepiť. Moje rozbité zrkadlo.

Poznámka: V žiadnom prípade nechcem články titulovať ako všeobecné pravdy, správne veci alebo rady do života. Mojím cieľom je ukázať to, čo chcem naučiť seba a svoju dcéru. Sú to len subjektívne pohľady na vec a vlastné skúsenosti. Nesnažia sa byť správnymi pre každého, iba pre mňa. Každý je totiž iný, individuálny, originálny. Pre každého je správne niečo iné. Každý má iné zrkadlo… A svoj čas, kedy sa doň na seba pozrieť.)

Žaneta
Foto autorka

Sledujte seriál mamy Žanety. Každý týždeň pribúda na www.dieta.sk nová časť.

Predchádzajúca časť seriálu Črepiny z môjho zrkadla 17):
Hnev V. Ako spolu súvisia hnev a rešpekt 

Čítajte aj seriál Alžbetka a jej svet – Z opačného brehu.
Každú stredu pribudne nová časť.

 

O autorovi

Podobné články

1 komentár

    Zanechať komentár

    Only registered users can comment.