Ako som sa dostala k látkovaniu | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Ako som sa dostala k látkovaniu

Ako som sa dostala k látkovaniu

Látkové plienky ponúkajú v dnešnej modernej dobe nadčasový spôsob starostlivosti o bábätko. Spájajú cit k prírode s nárokmi a vyťaženosťou matky. Ich použitím šetríme životné prostredie i svoje peňaženky. Látkové plienky sú skrátka IN. Sú zdravé pre dieťatko, pretože jeho pokožka neprichádza do styku s rôznymi chemikáliami, ktoré väčšina jednorazových plienok obsahuje.

Som mama troch krásnych zdravých dcér. Najstaršia má 4,5 roka a v starostlivosti o ňu som nikdy nepoužívala látkové plienky. Stredná má 2,5 roka a najmenšia 4 mesiace, no a obe látkujem. Jednorazovú plienku použijem skutočne len občas. Jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla látkovať, bol, že som sa už nedokázala pozerať na jednorazovými plienkami preplnenú nádobu na odpad pred domom. Denne sme pri dvoch deťoch vyhadzovali jedno vrece s plienkami. Za týždeň bola nádoba na odpad plná a smetiari ju chodili vyprázdňovať raz za dva týždne. S manželom sme z toho začali byť nervózni a v hlavách nám vŕtalo, čo s tým ďalej… Ako znížiť odpad? Riešením bolo látkovanie.

Na sociálnej sieti som náhodou objavila jednu pani, ktorá takéto krásne látkové plienky šije. Na začiatok som si objednala 6 kapsových plienok a 20 vkladacích plienok a čakala som na objednávku. Keď plienky prišli, bola som z nich nadšená. Krásne ušité plienky ma očarili a okamžite som začala s látkovaním oboch dcér. Škoda, že nie skôr… Prečo som tak prepadla látkovaniu? Aké sú jeho pozitíva a negatíva? Rada by som sa vám to pokúsila priblížiť, a to napriek tomu, že látkujem len 3 mesiace.

Plienky tvoria základnú výbavu každého bábätka, bez nich sa starostlivosť oň nezaobíde. Zatiaľ čo ešte naše mamy museli plienky vyvárať, sušiť, donekonečna žehliť, my to môžeme mať o čosi jednoduchšie, ak začneme látkovať. Látkové plienky sú praktické a moderné, pohodlné pre dieťatko a jednoduché pre rodičov. V súčasnosti je na výber viac druhov látkových plienok, napríklad štvorcové, nohavičkové, kapsové (do ktorých sa vkladá absorpčná vkladačka). Moje detičky a aj ja sme si zvykli na kapsové. Sú aj také, ktoré vydržia celú noc, a dieťatko netreba cez noc prebaľovať. Moč vsajú do seba a zadoček zostáva suchý. Osobne, žiadny krém na ochranu pokožky detí v oblasti plienok nepoužívam, zadoček ostáva vždy suchý a nie je podráždený ani zapálený. Pri používaní kapsových plienok som zistila, že je potrebné častejšie prebaľovanie. Po ich vypratí ich suším voľne, neodporúča sa sušenie na tepelných zdrojoch a ani na priamom slnku. Plienky periem minimálne raz denne. Odkladám ich do zbernej nádoby a počkám, kým sa mi nazbiera väčšie množstvo. Plienky zbavím hrubšej špiny, predtým ich predperiem v rukách. Používam aj žlčové mydlo, krásne vyčistí škvrny. Tieto plienky možno prať na 40 ˚C – 60 ˚C. Odporúča sa prať ich v ekologických pracích prostriedkoch, no tým som zatiaľ akosi neprišla „na chuť“. Podmienkou je nepoužívať aviváž, plienky nebieliť a chemicky nečistiť. Látkové plienky sa väčšinou vyrábajú z prírodných materiálov s malým množstvom umelého vlákna. Základnú zložku tvoria bambus, konope či hodváb.

 

ČO NECHCETE VEDIEŤ O JEDNORAZOVKÁCH

Na výrobu jednorazovej plienky na jedno dieťa na 1 rok sa minie približne 150 kg drevnej buničiny, 25 kg ropných produktov, 10 kg chlóru. Jednorazové plienky sú napustené toxínmi, bielené chlórom, majú toxické sacie jadro a v prírode sa rozkladajú aj 400 rokov. Biologická rozložiteľnosť je 0 – 0,25 percenta. Často sa bielia elementárnym chlórom (ako vedľajší produkt pri bielení chlórom vzniká rakovinotvorný dioxín). Jedno dieťa spotrebuje 4 000 až 5 000 kusov jednorazových plienok za celé obdobie používania plienok.

Nevýhody jednorazoviek: Ich produkcia je viacnásobne drahšia a nevýhodnejšia ako produkcia látkových plienok. Jedno dieťa vyprodukuje za obdobie nosenia jednorazových plienok až 1 tonu odpadu. Odpad sa buď vyloží na skládke odpadu, kde sa rozkladá niekoľko sto rokov, alebo sa spáli v spaľovni. Ide o odpad, ktorý sa vzhľadom na podiel umelých hmôt a zvyškov chlóru z bielenia ťažko spaľuje (hrozí vznik jedovatých plynov), potom nasleduje znečistenie vody.

Spotreba energie: Na výrobu a likvidáciu jednorazových plienkach sa spotrebuje omnoho viac energie ako na výrobu a použitie látkových plienok.

Znečistenie vody: Pri výrobe jednorazoviek sa spotrebuje a znečistí veľké množstvo vody. V porovnaní s tým látkovaním znečisťujeme vodu asi dvakrát menej.

Znečistenie ovzdušia: Jednorazové i látkové plienky sa podieľajú na znečistení ovzdušia, ale vzhľadom na dlhú životnosť látkových plienok je ich podiel v porovnaní s podielom jednorazových plienok minimálny.

LÁTKOVÉ PLIENKY

  • Sú ekologické. Na výrobu látkových plienok sa využíva biobavlna, konope, bambus a vlna. Sú to obnoviteľné zdroje, ich použitie je priaznivé k životnému prostrediu. No a ak používame na pranie ekologické pracie prostriedky, znečistenie životného prostredia je minimálne alebo dokonca žiadne. Nevytvárajú takmer žiadny komunálny odpad.
  • Sú ekonomické. Hoci vstupný kapitál na plienky je vyšší, ide o jednorazovú investíciu. Látkových plienok budete potrebovať asi 10, ja ich mám vyše 15. Závisí aj od toho, koľko plánujete do týchto plienok investovať. Výhodou je, že ich môžete použiť aj pre ďalšie detičky. Následne už investujete len do pracích prostriedkov, vody a energie na pranie. Spotreba energie na pranie závisí aj od typu práčky a teploty prania. Pri praní na 60 ˚C spotrebujete o 1/3 menej energie ako pri vyváraní. Látkové plienky sa nemusia žehliť a ani sušiť v sušičke, čo tiež pomôže ušetriť energiu. Pranie látkových plienok nezaťažuje veľmi náš rodinný rozpočet, nakoľko ich občas periem aj s ostatnou bielizňou. Mesačne je to nižšia položka ako neustále nakupovanie jednorazoviek.
  • zdravšie. V súčasnosti sa začalo veľa hovoriť o prehrievaní pohlavných orgánov dieťatka pri používaní jednorazoviek, čo môže zapríčiniť zníženú plodnosť u chlapcov a gynekologické ťažkosti u dievčat. Vďaka prírodným materiálom, z ktorých sú zhotovené látkové plienky, sa zabezpečí optimálna telesná teplota a pokožka dieťatka dýcha.
  • Ich používanie je nenáročné. Dieťatko zvládne prebaliť aj váš partner, babka či dedko.
  • Šetria čas. Čas vám zaberá len vloženie vkladačiek alebo štvorcových plienok do kapsovej plienky. Mne to nevadí, hoci času pri 3 deťoch mám veľmi málo, ale beriem to ako oddych. Denne strávim pri plienkach približne 20 až 30 minút, čo zahŕňa všetko od predpierania plienok, ich vloženia do práčky, vyvesenia z práčky a následného zvesenia po usušení, až po vloženie do kapsovej plienky. Napokon ani používanie jednorazových plienok nie je bez práce – hľadanie akcií a zliav v letákoch, opakované cesty na nákup a časté vynášanie odpadkov…
  • Sú pohodlné. Látkové plienky umožňujú prirodzene široké balenie pre správny vývoj bedrových kĺbov dieťatka. Medzi nožičkami má totiž viac látky, čo ich udržiava odtiahnuté od seba. Dôležité je časté prebaľovanie dieťatka, aby zadoček nebol vo vlhku a vetral sa.

Čo dodať na záver? Poteší ma, ak v článku nájdete inšpiráciu a začnete s látkovaním. Pre mňa je látkovanie dennodenný rituál, ktorý ma baví. Teší ma, že môj drobec neprodukuje odpad. Smelo do látkovania, priatelia!

MUDr. Ľudmila Vojčeková Vráblová

Foto DA autorky
časopis Dieťa

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

 

 

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok