6. príbeh: Bližšie neurčená porucha zrážania krvi | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

6. príbeh: Bližšie neurčená porucha zrážania krvi

6. príbeh: Bližšie neurčená porucha zrážania krvi

Kým hodíme kameňom do rodičov neočkovaných detí… 6)
Ako šiesty uverejňujeme list mamy Márie.

O očkovanie som sa začala trochu zaujímať, keď som bola pred pár rokmi preočkovaná proti tetanu a záškrtu. Nasledujúce dva týždne som nemohla hýbať rukou, ďalšie dva mesiace ma ruka veľmi bolela. Keď si predstavím, že takúto bolesť zažíva malé bábätko, ktoré ani netuší, o čo ide a nevie svoju bolesť konkrétne odkomunikovať, je mi z tej predstavy ťažko.

V našej rodine máme pôvodne zdravého chlapca, u ktorého po očkovaní MMR vakcínou (osýpky, mumps, rubeola) nastal výrazný regres – prestal rozprávať, chodiť, jeho správanie prestalo zodpovedať jeho veku, mal veľké neurologické ťažkosti, zabrzdil sa v rozumovej, sociálnej aj emocionálnej oblasti. Dnes je z neho školák, problémy u neho neustále pretrvávajú a výrazne zaostáva za rovesníkmi.

A teraz by som vám rada opísala náš príbeh. Dcérke v jej 6. týždňoch prestrihli podjazykovú uzdičku. Ide o úplne bežný zákrok. Trvá pár sekúnd a nemal by so sebou niesť žiadne problémy a ani riziká. Naša dcéra po tomto zákroku takmer umrela. Počas nasledujúcich dvoch hodín od vykonania zákroku masívne krvácala, následne sme boli hospitalizovaní a dcéra dostala transfúziu. Štyri dni som v rukách držala handrovú bábiku, nie dieťa, kým sa z toho začala spamätávať. Lekári sa vyjadrili, že sme mali obrovské šťastie, že jej pri takej ťažkej strate krvi nezlyhal mozog alebo sa jej nepoškodilo srdce.

Dcéra má odvtedy diagnózu bližšie neurčená porucha zrážania krvi. Podľa príbalového letáku vakcíny je to jeden z možných dôvodov kontraindikácie danej vakcíny. Naše dieťa absolvovalo rutinný zákrok (prestrihnutie uzdičky), u ktorého sa vraj takéto závažné dôsledky vyskytujú tak v jednom prípade z milióna.

Rozhodli sme sa, že nie sme viac ochotní riskovať zdravie našej dcérky tým, že ju necháme očkovať, a budeme s úzkosťou čakať, či sa u nej neobjaví niektorý zo závažných nežiaducich účinkov, ktorý ju poškodí do konca života. Áno, tisícom detí po očkovaní nič nie je… To sme si mysleli aj pri strihaní uzdičky…

Držať takmer mŕtve dieťa v náručí, pasívne počúvať obrovský nárek, keď jej pol hodinu nevedeli napichnúť kanylu k transfúzii, dostať do rúk dieťa s nespočetnými „dierkami“ po pokusoch o vpichy nielen na končatinách, ale aj na hlave, musieť držať bábätko priľahnuté, kým mu na pravidelných hematologických kontrolách odoberali niekoľko skúmaviek krvi… Ďakujem, nič podobné už nechcem zažiť. Nikto mi nedokáže dať záruku, že po očkovaní moje dieťa nepostihnú ťažké nežiaduce účinky. Nie som viac ochotná robiť experiment so zdravím svojej dcérky.

Nie som matka, ktorá sa tak rozhodla zo dňa na deň. Toto rozhodnutie bolo mimoriadne náročné. Nemám záujem kohokoľvek ohrozovať a už vôbec nie malé deti v škôlke. Mrzí ma, že sa na moje dieťa pozerá ako na zaručenú časovanú bombu, ktorá sa bude podieľať na vypuknutí pandémie…

mama Mária

Ilustračné foto 123rf.com


Skutočne vieme, kto sú tí antivax rodičia? Sú to naozaj len hlúpe bio matky, ktoré počúvajú iba Google doktora? Prinášame vám možnosť spoznať ich, oboznámiť sa s tým, čo týchto rodičov viedlo k odmietaniu očkovania.

V súvislosti s novelou zákona č. 355/2007, ktorá navrhuje zakázať prijímanie neočkovaných detí do škôlok, nám do redakcie prúdia reakcie od rodičov. Áno, od rodičov neočkovaných detí – mladších, ktorých by sa úprava zákona dotkla, no i tých starších, ktorých príbehy tiež chcú rodičia zverejniť. Možno by ste ich mnohí nazvali antivaxermi, ktorí úmyselne ohrozujú vlastné i tie cudzie deti – vaše zaočkované deti alebo deti, ktoré nemohli byť očkované pre kontraindikáciu. Kým tak spravíte, prečítajte si ich príbehy, ktoré nám adresovali s prosbou o sprostredkovanie verejnosti. A možno, keď si ich prečítate, tak zistíte, že konajú len tak ako vy. Chránia svoje dieťa. Síce inak ako vy, ktorých životná skúsenosť nepriviedla k otázke, či môže očkovanie uškodiť… Čítajte a premýšľajte, po kom to vlastne naša väčšinová spoločnosť hádže kameňom… Pretože život je už taký, že sa človek ani nenazdá a tiež sa môže ocitnúť v situácii, ktorá z neho spraví terč kameňovania… Kameňovania za to, že chce chrániť vlastné dieťa…

Príbeh č. 1 Diabetes mellitus 1. typu
Príbeh č. 2 Epileptické záchvaty po očkovaní
Príbeh č. 3 Ekzém od narodenia
Príbeh č. 4 Poruchy imunity
Príbeh č. 5: Hypotonicko-hyporesponzívna epizóda a nešpecifická reakcia po očkovaní

Pozn. redakcie: Všetky uverejnené listy nám rodičia zaslali aj s priezviskom. Priezviská rodičov však nezverejňujeme. Od niektorých rodičov máme súhlas na poskytnutie plných mien v komunikácii s čelnými predstaviteľmi nášho štátu v otázke neprijímania neočkovaných detí do materských škôl. Mnohí z nich tieto listy už posielali poslancom NR SR v súvislosti s novelou zákona č. 355/2007.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok