Kým hodíme kameňom do rodičov neočkovaných detí… 4) | Dieťa.sk - Váš sprievodca svetom tehotenstva a rodičovstva

Kým hodíme kameňom do rodičov neočkovaných detí… 4)

Kým hodíme kameňom do rodičov neočkovaných detí… 4)

4. príbeh: PORUCHY IMUNITY
Lekár povedal, že nevie zaručiť, ako naše deti zareagujú na očkovanie, či sa ich stav nezhorší. No túto skutočnosť odmieta uviesť do dokumentácie.

Skutočne vieme, kto sú tí antivax rodičia? Sú to naozaj len hlúpe bio matky, ktoré počúvajú iba Google doktora? Prinášame vám možnosť spoznať ich, oboznámiť sa s tým, čo týchto rodičov viedlo k odmietaniu očkovania.

V súvislosti s novelou zákona č. 355/2007, ktorá navrhuje zakázať prijímanie neočkovaných detí do škôlok, nám do redakcie prúdia reakcie od rodičov. Áno, od rodičov neočkovaných detí – mladších, ktorých by sa úprava zákona dotkla, no i tých starších, ktorých príbehy tiež chcú rodičia zverejniť. Možno by ste ich mnohí nazvali antivaxermi, ktorí úmyselne ohrozujú vlastné i tie cudzie deti – vaše zaočkované deti alebo deti, ktoré nemohli byť očkované pre kontraindikáciu. Kým tak spravíte, prečítajte si ich príbehy, ktoré nám adresovali s prosbou o sprostredkovanie verejnosti. A možno, keď si ich prečítate, tak zistíte, že konajú len tak ako vy. Chránia svoje dieťa. Síce inak ako vy, ktorých životná skúsenosť nepriviedla k otázke, či môže očkovanie uškodiť… Čítajte a premýšľajte, po kom to vlastne naša väčšinová spoločnosť hádže kameňom… Pretože život je už taký, že sa človek ani nenazdá a tiež sa môže ocitnúť v situácii, ktorá z neho spraví terč kameňovania… Kameňovania za to, že chce chrániť vlastné dieťa…

Ako štvrtý uverejňujeme list mamy Margity s manželom. 

PORUCHY IMUNITY

Obe deti trpia poruchami imunity a sledujú ich v ambulancii imunológa a gastroenterológa.

Sme rodičia dvoch detí vo veku 3 a 5 rokov. Naše deti sme sa rozhodli neočkovať. Jedným z dôvodov sú vážne nežiaduce účinky, ktoré sa objavili u blízkeho člena rodiny bezprostredne po očkovaní. Ďalším dôvodom je, že obe deti trpia poruchami imunity a momentálne ich sledujú v ambulancii imunológa a gastroenterológa. Naše deti sú veľmi často choré a musia užívať antibiotiká. Kvôli poruchám imunity nedokážu bojovať s chorobou tak, ako by to bolo pri zdravých deťoch. Majú nasadenú liečbu a dúfame, že sa to zlepší a budú sa môcť plnohodnotne zaradiť do života.

Ošetrujúci imunológ zakázal očkovanie MMR vakcínou pre kontraindikáciu. Čo sa týka očkovania proti ostatným ochoreniam, tak sa vyjadril, že nevie zaručiť, ako naše deti zareagujú. Či sa ich stav nezhorší. No túto skutočnosť odmieta uviesť do dokumentácie. A toto je bežná prax v našej krajine. Lekári väčšinou nehlásia nežiaduce účinky, neuvádzajú kontraindikácie a poškodené deti nie sú finančne odškodnené. Je ťažké nájsť obdobie, keď by boli naše deti zdravé, neboli na liekoch alebo oslabené po infekte. Rozhodli sme sa preto dcérky neočkovať a počkať, ako sa bude situácia vyvíjať. Nie sme proti očkovaniu ako takému, ale obávame sa nežiaducich účinkov, na ktoré môžu deti doplatiť.

Ak sa novela zákona č. 355/2007 schváli a podpíše, tak to vo veľkom negatívne ovplyvní rodiny na Slovensku. Keďže sa rodič bude musieť starať o deti doma, tak to bude mať dopad na finančnú situáciu rodín. A tieto rodiny sa ľahko môžu ocitnúť na pokraji chudoby. Deti budú násilne vyčlenené z kolektívu. Cítime sa byť vydieraní a zastrašovaní. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo zvažujeme návrat do zahraničia. A určite je to hlavný dôvod, prečo už nechceme mať ďalšie dieťa, aspoň nie na Slovensku.

Margita s manželom

Ilustračné foto 123rf.com

Príbeh č. 1 DIABETES MELLITUS 1. TYPU
Príbeh č. 2 EPILEPTICKÉ ZÁCHVATY PO OČKOVANÍ
Príbeh č. 3 EKZÉM OD NARODENIA

Pozn. redakcie: Všetky uverejnené listy nám rodičia zaslali aj s priezviskom. Priezviská rodičov však nezverejňujeme. Od niektorých rodičov máme súhlas na poskytnutie plných mien v komunikácii s čelnými predstaviteľmi nášho štátu v otázke neprijímania neočkovaných detí do materských škôl. Mnohí z nich tieto listy už posielali poslancom NR SR v súvislosti s novelou zákona č. 355/2007.

 

ZAUJALI VÁS NAŠE ČLÁNKY?
Podporiť nás môžete predplatením časopisu Dieťa tu alebo kúpou časopisu Dieťa vo voľnom predaji.

O autorovi

Podobné články

0 komentárov

Zatiaľ bez komentára!

Môžete byť prvý, kto komentuje tento článok